Кафедра німецької філології
Кафедра німецької філології була створена у 1964 році. Очолювали кафедру відомі в Україні й поза її межами фахівці: доц. Штефуровський С.С., проф. Зимомря М.І., ст. викл. Куля Ф.А., доц. Меліка Г.І., проф. Зимомря І.М., проф. Гвоздяк О.М. Нині виконуючим обов’язки завідувача кафедри є кандидат філологічних наук, доцент Курах Н.П.
Кафедра німецької філології забезпечує підготовку фахівців за такими освітніми рівнями:
- «бакалавр» ‒ з нормативним терміном навчання 3 роки 10 місяців (8 семестрів), освітня кваліфікація ‒ Бакалавр середньої освіти (Мова та література (німецька)), професійна кваліфікація – Вчитель німецької мови та зарубіжної літератури
- «бакалавр» ‒ з нормативним терміном навчання 3 роки 10 місяців (8 семестрів), освітня кваліфікація – Бакалавр філології за спеціалізацією германські мови та літератури (переклад включно), перша – німецька
- «магістр» ‒ з нормативним терміном навчання 1 рік 4 місяці (3 семестри) на основі освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавр, освітня кваліфікація – Магістр середньої освіти (Мова та література (німецька)), професійна кваліфікація – Вчитель німецької мови і літератури
- «магістр» ‒ з нормативним терміном навчання 1 рік 4 місяці (3 семестри) на основі освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавр, освітня кваліфікація – Магістр філології за спеціалізацією германські мови та літератури (переклад включно), перша – німецька
Крім забезпечення навчального процесу, викладачі кафедри беруть участь у розробці комплексної наукової теми іноземної „Сучасна германістика та методика викладання іноземної мови в контексті трансформації наукових парадигм“.
Викладачі кафедри виступають з доповідями на міжнародних та всеукраїнських наукових конференціях, активно долучилися до проєкту «Шкільний учитель нового покоління», працюють над розробками навчальних програм і навчально-методичних матеріалів.
Упродовж багатьох років основним напрямком науково-дослiдної роботи викладачів кафедри було дослiдження етнокультури нiмецького населення Закарпаття, започатковане доц. С.С. Штефуровським. Значний внесок у цю справу зробив доц. Й.Й. Шрамл, який заклав науковi підвалини вивчення говірок нiмецького населення краю. Плiдну науково-дослiдницьку роботу в цiй галузi розгорнув проф. Г.I. Мелiка, який опублiкував з цієї теми понад 100 наукових праць в українських та європейських виданнях та видав німецькою мовою монографію „Die Deutschen der Transkarpatien-Ukraine (Entstehung, Entwicklung ihrer Siedlungen und Lebensweise im multiethnischen Raum)“ (Маrburg: N.G. Elwert Verlag, 2002. – 379 с.).
Свою професійну майстерність викладачі кафедри регулярно підвищують шляхом стажування у німецькомовних країнах, Гете-Інституті в Україні та Німеччині тощо. Отримані знання активно використовуються у навчальному процесі.
Колектив кафедри підтримує тісні зв’язки з відповідними кафедрами провідних вузів України та університетів м. Кошіце і Пряшів (Словаччина), Мюнхен, Кобленц-Ландау (Німеччина), товариством «Україна-Пфальц» (Кайзерслаутер, Німеччина). Активною є також співпраця викладачів кафедри з міжнародними партнерами у рамках реалізації спільних проєктів. На кафедрі упродовж багатьох років працювали лектори фонду ім. Роберта Боша.
За науковими інтересами викладачів і студентів на кафедрі діють науковий гурток, проводяться наукові семінари та конференції. Студенти мають змогу брати участь у конкурсах студентських наукових робіт та опубліковувати результати своїх досліджень у наукових збірниках.
Активною є також співпраця кафедри із Закарпатським інститутом післядипломної педагогічної освіти. Викладачі кафедри є постійними членами журі обласних учнівських олімпіад з німецької мови та літератури, Малої академії наук, читають лекції та проводять практичні заняття на обласних курсах післядипломної педагогічної освіти і семінарах вчителів німецької мови.
Кращі студенти відділення проходять мовні стажування по лінії Німецької академічної служби обміну (ДААД), на літніх австрійсько-українських мовних курсах при Львівському національному університеті ім. Івана Франка.
Згідно договору про співпрацю між ДВНЗ «УжНУ» та університетом Кобленц-Ландау (Німеччина) кращі студенти відділення упродовж 27 років за підтримки товариства «Україна-Пфальц» (ФРН) проходять семестрове навчання у цьому виші.
За програмою академічного обміну студенти відділення вже кілька років поспіль мають змогу проходити семестрове навчання у Поморській Академії (м. Слупськ, Польща), а також брати участь у міжнародних наукових конференціях (м. Байа Маре, Румунія).
Колектив кафедри – ініціатор проведення різноманітних наукових та культурно-виховних заходів. Активними учасниками усіх цих акцій виступають також студенти відділення. Уже стало доброю традицією щороку проводити на відділенні та факультеті «Тиждень німецької мови». Студенти відділення є учасниками різних культурно-виховних заходів на факультеті, серед яких «День першокурсника», «Міс факультету» тощо.
Випускники кафедри працюють у системі середньої освіти (вчителями та викладачами гімназій, коледжів), у вищих навчальних закладах України та за кордоном, а також перекладачами і секретарями-референтами у посольствах, міжнародних компаніях, туристичних агенціях, фінансових установах, науково-дослідницьких центрах тощо.
Викладачі кафедри є членами Асоціації українських германістів та Асоціації германістів вищої школи України.
При кафедрі функціонує німецький мовний центр – партнер Гете-Інституту в Україні.
Відповідальна за інформацію: Курах Н.П
Дата оновлення сторінки: 09.11.2022