Кафедра археології, етнології та культурології
У 2019 р. у зв’язку з реорганізацією структурних підрозділів факультету історії та міжнародних відносин, на базі кафедр історії Стародавнього світу і Середніх віків та історії України, було створено кафедру археології, етнології та культурології.
Нині колектив кафедри складається з п’ятнадцяти осіб: доценти Керецман Н.П., Данилець Ю.В., Росул Т. І., Леньо П.М., Прохненко І.А., Кичак О.Ю., Худіш П.М., Славік Ю.В., Гуцул В.М., Ферков О.В., Мойжес В.В., Коцан В.В., Алешкевич Я.А., викл. Дегтярьова Е. В. та ст. лаборант Сідак Х. В.
На денному та заочному відділеннях факультету історії та міжнародних відносин викладачі кафедри забезпечують читання низки нормативних курсів з археології, етнології та культурології. Науково-педагогічні працівники кафедри також забезпечують викладання історії України на інших факультетах УжНУ, зокрема для студентів-іноземців.
Родзинкою кафедри є щорічні практики, а саме: археологічна, етнографічна, антропологічна, камеральна, музейно-екскурсійна, які на все життя залишають незабутні спогади в романтичних душах студентів – істориків та культурологів. Археологічною та камеральною практиками керують доц. Ігор Прохненко та доц. Володимир Мойжес, а етнографічною та антропологічною доц. Павло Леньо, доц. Оксана Кичак та сумісник к.і.н. доц. Коцан В. В. директор Закарпатського музею народної архітектури і побуту, який залучає співробітників музею. Керівництвом музейно-екскурсійної практики займається доц. Павло Худіш та викл. Еліна Дегтярьова.
Щорічно співробітники кафедри беруть участь у наукових конференціях різного рівня є ініціаторами та організаторами міжнародних конференцій, публікують монографії, наукові статті у вітчизняних та закордонних фахових виданнях.
При кафедрі діє аспірантура. Здобувачам наукового ступеня кандидата історичних наук (доктора філософії PhD) надаються фахові консультації, найдосвідченішими членами кафедри.
Викладачі кафедри стажуються у провідних університетах України та країн Європейського Союзу. Вони активно задіяні у міжнародних наукових проєктах, зокрема в рамках Програми транскордонного співробітництва Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна «Промоція ремісництва і гастрономії як невід’ємних складових культурної спадщини Карпатського єврорегіону – КРА’ГАС»; в проєкті "Відновлення туристичної привабливості історичного «Соляного Шляху», що здійснюється КП «Агенство регіонального розвитку та транскордонного співробітництва "Закарпаття" Закарпатської обласної ради». Доц Леньо П. Ю. є регіональним куратором всеукраїнського усноісторичного проєкту «Голоси трагедії на мапі історії», що проводить меморіальний центр Голокосту Бабин Яр. До проєктів також залучаються студенти у рамках міжнародної програми підтримки молоді Erasmus+
Співробітники кафедри співпрацюють з фондом Ласло Телекі (Угорщина) по збереженню архітектурної спадщини Карпатського регіону, а у сфері археологічних досліджень з науковцями Католицького університету ім. Петера Пазманя, університету ім. Лоранда Етвеша (Будапешт, Угорщина) та Інституту Археології АН Словаччини (Нітра, Кошіце), повітовим музеєм в Сату-Маре (Румунія).
Викладачі кафедри як учасники клубу історичної реконструкції «Орден святого Миколая» активно займаються популяризацією середньовічної історії Закарпаття як організатори міжнародних фестивалів середньовічної культури «Срібний Татош» на базі замку «Сент-Міклош» у смт Чинадієво, «Другет-фест» у м. Ужгород, «Dovhe castrum fest» в селищі Довге, Іршавського р-ну.
Відповідальний за інформацію: Керецман Надія Павлівна
Дата оновлення сторінки: 11.11.2022