News

13.12.2022
685

Форум, який перевершив усі сподівання: науковці УжНУ взяли участь у міжнародному науковому симпозіумі в Румунії

Форум, який перевершив усі сподівання: науковці УжНУ взяли участь у міжнародному науковому симпозіумі в Румунії

Упродовж 9–10 грудня цього року в Сату Маре проходив XI Міжнародний науковий симпозіум «Румунсько-українські відносини. Історія та сучасність», у якому також взяла участь делегація вчених Ужгородського національного університету. Враховуючи той факт, що перші освітньо-наукові контакти між найстарішим вищим навчальним закладом у Закарпатті та науковими установами Румунії припадають на 1992–1993 рр., то маємо всі підстави стверджувати про 30-тирічний ювілей співпраці. Особливо тісними стали ці стосунки після підписання Договору про наукове співробітництво між Ужгородським університетом та Повітовим музеєм Сату Маре 15 червня 1995 р. Крім численних монографій та наукових збірників, які побачили світ упродовж цих 30-ти років, безперечно знаковою подією став випуск матеріалів Міжнародного симпозіуму «Румунсько-українські відносини. Історія та сучасність», перший з яких вийшов у 1999 році. Велика заслуга в цьому колишнього директора музею д-ра Віорела Чуботи.

Приємно констатувати, що після призначення головним менеджером Повітового музею Сату Маре Лівіу Марта наукові стосунки з Ужгородським університетом зміцніли і наповнюються новим якісним змістом. Значною мірою цьому сприяла активна позиція керівництва Союзу українців Румунії і особисто його голови депутата Парламенту Румунії Миколи-Мирослава Петрецького. Особливо теплих слів заслуговує багаторічна праця д-ра Ірини Люби Горват, завдяки зусиллям і особистому авторитету якої суттєво розширилася наукова географія контактів між науковцями Румунії та багатьох країн Центрально-Східної Європи. Редагований нею міжнародний науковий збірник «Румунсько-українські відносини. Історія та сучасність» перетворився в періодичне видання, випуски якого стали постійними, надзвичайно змістовними і престижними серед науковців європейських держав (йдеться про матеріали Міжнародних симпозіумів 2015, 2016, 2018, 2019 і 2021 років). За великий внесок у розвиток румунсько-українських наукових відносин Ірина Люба Горват була цілком заслужено удостоєна звання Почесного доктора Ужгородського національного університету.

Професор Федір Шандор, д-р. Ірина Люба Горват

і голова Союзу українців Румунії Микола Мирослав Петрецький

Після успішного завершення роботи XI Міжнародного симпозіуму «Румунсько-українські відносини. Історія та сучасність» маємо всі підстави стверджувати, що цей науковий форум перевершив усі очікування. У ньому взяли участь понад 100 науковців вищих навчальних закладів і наукових установ багатьох країн, імена яких добре відомі в Європі та світі загалом. Із ґрунтовними доповідями виступили відомі вчені – доктори наук, професори Корнел Град, Олімпія Нягу, Світлана Пахомова, Володимир Антофійчук, Ярослав Джоґаник, Василь Коцан, Сергій Гакман, Оксана Тиховська, Федір Шандор, Іон Дубовіч, Іван Вовканич та багато інших. Про рівень цього форуму яскраво свідчить представництво на ньому високоповажних очільників державних органів країни-організаторки – депутата парламенту Румунії Миколи-Мирослава Петрецького, префекта повіту Сату Маре Раду Тіберіу Рока, голови Повітової ради Сату Маре Чобо Патакі. Щирі слова подяки керівникам державної влади повіту Сату Маре і Повітового музею за проведення чудового і блискуче підготованого наукового форуму висловили не лише науковці, але й громадсько-політичні та культурні діячі Володимир Чубірко, Дмитро Мірошніков, Наталія Шетеля, Василь Бучута, Даніела Балу, Анішоара Бойтор, Фелічіан Поп, Мирослава Ливч, Лариса Каргаполова, Уляна Гурчумелія, Жанна Микитюк, Антон Чийпеш, Роман Крутий…

В Сатумарській філії Союзу українців Румунії

Дякуємо за змогу зустрітися зі старими друзями як з України, так і з закордону. У ході роботи секцій зав’язалися нові контакти. Кожна така зустріч – це цікава інформація, нові знання, позитивні емоції; це своєрідне (для українців) занурення в казку комфорту та науки.

Ми, члени наукової делегації Ужгородського національного університету, висловлюємо найщиріші слова подяки організаторам Симпозіуму не тільки за високий рівень проведення форуму, але й за можливість ознайомитися з роботою Сатумарської філії Союзу українців Румунії. Ми були вражені видавничою діяльністю СУР, яка впродовж кількох останніх років опублікувала сотні книг як класиків, так і творів сучасних українських письменників Румунії. Висловлюємо також подяку особисто Ірині Мойсей, Людмилі Дорош та Михайлові Гафії Трайсті за безперебійне видання брендових україномовних часописів «Наш голос», «Вільне слово», «Український вісник», «Дзвоник», які користуються великою популярністю далеко за межами Румунії.

Низький уклін румунському народу за моральну та матеріальну підтримку українців під час національно-визвольної війни проти російського агресора.

У вересні 2023 року громадськість України і Румунії відзначатиме ювілей Генерального секретаря Союзу українців Румунії, доктора наук, автора понад 200 наукових праць, серед яких монографії, науково-популярні та мистецтвознавчі книги, Ірини Люби Горват. Звертаємося до Закарпатської обласної військової адміністрації з пропозицією про відзначення особливих заслуг перед українським народом Ірини Люби Горват державною нагородою.

 

Анастасія Вегеш,

Микола Вегеш

 

 

 

 

Categories: