Center for Interdisciplinary Scientific Research
Напрямки діяльності:
1) У рамках співпраці «Центру міждисциплінарних наукових досліджень УжНУ» з Ужгородською міською радою було створено громадську організацію «Міжнародний інститут міждисциплінарних інноваційних досліджень». В 2020 році було отримано перемогу на конкурсі Молодіжних ініціатив Ужгородської міської ради і було отримано фінансування на ідею «Ужгороде! Дихай на повні груди!». Проведено ряд пізнавально-інформаційних заходів серед молоді м. Ужгорода та покращено обізнаність населення про стан атмосферного повітря міста. Придбано і встановлено перший в м. Ужгороді автоматичний пристрій оцінки якості повітря Air Fresh Max, який в автоматичному режимі здійснює аналіз якості повітря за 7 пріорітетними показниками. Результати є доступні всім у вільному доступі 24/7, які оновлюються кілька разів на добу на сайті Eco City. Прилад Air Fresh Max розміщений на базі Навчально наукового інституту хімії та екології. Успіх реалізації проєкту та перспективність розвитку ідеї зацікавила представників соціально-відповідального бізнесу, які закупили ще один такий пристрій для м. Ужгорода. На основі реалізованих та запланованих заходів буде розроблена карта розповсюдження забруднювальних речовин у повітрі м. Ужгорода; буде виявлено найбільш вразливі до забруднення території м. Ужгорода; на основі одержаних даних буде розроблено заходи щодо покращення екологічних умов м. Ужгорода, а також рекомендації для містян щодо проведення часу та місця дозвілля; сприяння розвитку велоінфраструктури; популяризації використання електрокарів тощо.
2) У вересні 2021 року від Ужгородської міської ради отримано фінансування на продовження проекту «Ужгороде! Дихай на повні груди 2!». Було проведено ряд пізнавально-інформаційних заходів серед молоді м. Ужгорода щодо небезпеки забруднення навколишнього середовища шумовими, вібраційними та електромагнітними видами забруднення навколишнього середовища.
3) Участь у тендері (2021) Міжнародного фонду “ВІДРОДЖЕННЯ” на проведення дослідження “Довкіллєва проблематика в публічному інформаційному просторі України” в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні (Environmental Policy and Advocacy Initiative for Ukraine (EPAIU)) здійснюється Міжнародним фондом «Відродження» за підтримки Швеції (2021-2024 рр.). Мета полягала в спільному проведенні дослідження медіа поля України за 20219-2021 рр. https://www.irf.ua/prezentuvaly-doslidzhennya-temy-dovkillya-u-mediaprostori-ukrayiny/?fbclid=IwAR0gw0C4wUvPZJnblhzAyfGECfcT85KdLhwkbru_iEJESILSHlyS-J23V5o
4) Участь у реалізації проекту (2021) «Низький рівень пластику від джерела до моря: комплексний план дій щодо ліквідації забруднення пластиком річок Тиса та Дунай» DTP3-620-2.1 від 01.07.2020 року» (Tid(y) Up). Проект Tid(y) Up спрямований на досягнення змін у ставленні місцевих громад щодо забруднення пластиком річок та посилення співпраці міжгалузевих зацікавлених сторін за допомогою інноваційних заходів щодо покращення якості води річки Тиса від її витоків до Чорного моря. У проекті беруть участь 10 партнерів із 6 країн Європи, серед них Угорщина, Болгарія, Румунія, Австрія, Сербія, Словаччина. Загальний бюджет проекту на вci країни складає 1 628 193, 54 євpo. Досягнення завдань проекту зможуть у подальшому зменшити кількість забруднення річок мікро- та макропластиком, дозволять розробити рекомендацій для державних органів влади щодо вдосконалення законодавства у даній сфері.
5) Делеган Світлана є координатором Всеукраїнського проєкту «Чисті пляжі разом!» в м.Ужгород у 2021-2023 роках. Мета: сприяння популяризації Національної молодіжної стратегії до 2030 року та реалізації Національної стратегії поводження з відходами, формування національної культури правильного поводження з відходами та дбайливого ставлення до довкілля, забезпечення створення додаткових можливостей для становлення, розвитку та підвищення рівня конкурентоспроможності молоді, реалізації її конституційних прав і свобод, утвердження в молодіжному середовищі здорового способу життя, сприяння ініціативі та активності молодих громадян в усіх сферах життєдіяльності суспільства й держави, громадська організація «Всеукраїнський молодіжний рух «Let’s do it Ukraine» за підтримки Міністерства Молоді та спорту України, Міндовкілля, Державного водного агентства України, Українського державного центру позашкільної освіти, Національного еколого-натуралістичного центру, Управління екології та природних ресурсів КМДА.
https://www.youtube.com/watch?v=nCWrgJrzoPY
https://www.youtube.com/watch?v=XcfVoGYOtgE
6) 31.05.2021 – 07.06.2021 Організація семінару-тренінгу з міжнародною участю «Чорнобиль: проблеми, перспективи, технології захисту довкілля" присвяченому вшануванню 35-річниці пам’яті жертв та постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС і відзначенню Дня охорони навколишнього середовища». Співорганізатори: ДУ "Інститут геохімії навколишнього середовища Національної академії наук України", ДВНЗ "Ужгородський національний університет", Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник, Центр міждисциплінарних наукових досліджень Ужгородського національного університету, ГО «Міжнародний інститут міждисциплінарних інноваційних досліджень». Мета: підвищення рівня екологічної свідомості молодого населення (студентів) шляхом ознайомлення з подіями, пов’язаними з аварією на Чорнобильській АЕС, яка призвела до однієї із найбільших техногенних та екологічних катастроф в історії людства. Поглиблення знань щодо біотичних наслідків Чорнобильської катастрофи: здоров’я людини рослинний та тваринний світ. Ознайомлення з підходами щодо вирішення проблеми подолання наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції. Ознайомлення з питаннями екологічної безпеки атомної енергетики та шляхами вирішення проблем поводження з радіоактивними відходами. Вивчення інновацій в сфері атомної енергетики.
https://nung.edu.ua/news/seminar-treninh-z-mizhnarodnoyu-uchastyu-chornobyl-problemyperspektyvytekhnolohiyi-zakhystu
Діяльність відзначена нагородами, грамотами та подяками різного рівня:
1) 2021 р. Почесна відзнака Ужгородської міської ради у номінації «Розвиток науки, техніки і технології, інноваційна діяльність» 2021 року. Схвалено рішенням VIII сесії Ужгородської міської ради VIII скликання 03 серпня 2021 року № 303.
2) 2021 р. Подяка Ради молодих вчених при МОН України (за підписом Голови Ради молодих вчених при МОН України Олесі Ващук) – члену конкурсної комісії першого щорічного конкурсу «Молодий вчений року» за якісну підготовку конкурсу та натхненну працю у розбудові наукового потенціалу України.
3) 2021 р. Почесна грамота (за підписом Міністра молоді та спорту України – Вадима Гутцайта, Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України – Романа Абрамовського, Президента ГО «Всеукраїнський молодіжний рух «Let`s do it Ukraine»») за особистий вагомий внесок у розвиток молодіжного волонтерського руху, корпоративної соціальної відповідальності, формування серед громадян національної культури чистоти, правильного поводження з відходами та дбайливого ставлення до довкілля, активну громадянську позицію, сприяння сталому розвитку громад та реалізацію міжнародної акції Всесвітній день прибирання «World Cleanup Day» в Україні.
4) 2021 р. Подяка (за підписом Міністра освіти і науки України – Сергія Шкарлета) члену секції №4 Експертної ради Міністерства освіти і науки України за проведення експертизи проєктів, проміжних та анотованих звітів наукових робіт, науково-технічних (експериментальних) розробок молодих вчених.