Новини

07.04.2025
1070

Вступна кампанія-2025: що потрібно знати абітурієнтам. Розмова із заступницею відповідального секретаря Приймальної комісії УжНУ Ольгою Синявською

Вступна кампанія-2025: що потрібно знати абітурієнтам. Розмова із заступницею відповідального секретаря Приймальної комісії УжНУ Ольгою Синявською

Не за горами вступна кампанія –  один із найбільш хвилюючих періодів у житті молоді, адже необхідно вирішити долю свого студентського майбутнього на найближчі роки. Традиційно, Вчена рада УжНУ під час засідання 18 березня затвердила  Правила прийому на навчання для здобуття вищої освіти у ДВНЗ «Ужгородський національний університет» у 2025 р. Тож, щоб детально та доступно розібратись у нюансах вступу до бакалаврату у 2025 році, ми поговорили із заступницею відповідального секретаря Приймальної комісії УжНУ Ольгою Синявською.

 

– Насамперед, розкажіть, будь ласка, про основні особливості вступу на бакалаврські програми у 2025 році.

– Згідно Порядку прийому вступ до закладів вищої освіти у 2025 році, для здобуття ступеня бакалавра/магістра медичного, фармацевтичного спрямування, відбуватиметься на підставі результатів національного мультипредметного тесту (НМТ) 2022–2025 років, творчого конкурсу, співбесід і розгляду мотиваційних листів. Для здобуття вищої освіти приймаються: вступники на основі повної середньої загальної освіти (ПСЗО) – для здобуття ступеня бакалавра, а також магістра медичного та фармацевтичного спрямування; вступники на основі освітнього ступеня молодшого бакалавра (НРК5) – для здобуття ступеня бакалавра, магістра медичного та фармацевтичного спрямування, зокрема зі скороченим строком навчання, з урахуванням вимог стандартів вищої освіти до рівня освіти осіб, які можуть розпочати навчання за освітніми програмами відповідної спеціальності, можливості визнання результатів попереднього навчання та обсягу кредитів ЄКТС, необхідних для здобуття відповідного ступеня вищої освіти.

НМТ є обов'язковим компонентом вступу. У цьому році планується, що для вступу і на бюджет, і на контракт абітурієнти мають скласти НМТ з 4 чотирьох предметів в 1 день. 3 предмети є обов’язковими (українська мова, математика, історія України), а 1 предмет – за вибором учасника (українська література, географія, біологія, фізика, хімія, англійська/ німецька/французька/іспанська мови).

Вступники на мистецькі та спортивні спеціальності, окрім НМТ, також мають пройти творчий конкурс у закладі вищої освіти. В УжНУ до спеціальності, де буде проведений творчий конкурс, належить спеціальність A7 «Фізична культура і спорт». Замість результатів НМТ 2025 року, можна буде використати результати НМТ 2022, 2023 або 2024 років. Комбінувати результати НМТ різних років в цьому році буде неможливо. Вступники, які мають право на спеціальні умови вступу, зможуть узяти участь у конкурсному відборі на підставі співбесіди. Передбачено, що, крім вступних випробувань, усі вступники мають написати мотиваційні листи. Текст мотиваційного листа вступник має додати до кожної поданої електронної заяви.

 

– На що звернути увагу абітурієнту при поданні заяв до вишів?

– Заяву про вступ вступник заповнюватиме в режимі онлайн через електронний кабінет вступника на https://vstup.edbo.gov.ua/. У заяві вступники мають вказати рівень вищої освіти, основу вступу, конкурсну пропозицію із зазначенням освітньої програми (спеціальності, предметної спеціальності, спеціалізації, декількох освітніх програм у межах спеціальності), форму здобуття вищої освіти, джерело фінансування та інформацію про себе. Для заяв на бюджет абітурієнт має визначити пріоритетність (це черговість заяв (від 1 до 5, де 1 є показником найбільш пріоритетної заяви), за якою визначається черговість розгляду заяви при вступі на бюджетні місця.). Згідно з цьогорічним Порядком прийому, вступники можуть загалом подати максимум 15 заяв, з них максимум 5 заяв – на бюджетні місця. Конкурсний відбір у 2025 році заплановано провести на основі конкурсного бала та розгляду мотиваційних листів.

У 2025 році вступники, які планують вступати на контракт, зможуть (за бажанням) встановити пріоритетність для своїх заяв. Зокрема, нововведенням цьогорічної вступної кампанії буде можливість встановлювати пріоритети не лише для заяв на бюджет, але й на контракт за бажанням вступника. Встановлення пріоритету для заяви на контракт матиме сенс для вступників до тих закладів вищої освіти, де є конкурс на контракт, бо їх розглядатимуть першими.

 

– МОН змінило формулу розрахунку конкурсного бала для вступу. За якою формулою буде розраховуватись конкурсний бал цьогоріч?

– Конкурсний бал для вступу буде розраховуватись шляхом переведення тестових балів, отриманих за кожен предметний тест, у рейтинговий бал за 200-бальною шкалою. Для вступу на кожну спеціальність для усіх тестових предметів будуть встановлені вагові коефіцієнти.

Абітурієнти будуть допускатись до конкурсу на бюджетні місця в разі наявності конкурсного бала не менше ніж 130, але до вступників, які є дітьми загиблих захисників або визнаних безвісно відсутньою особою, ця умова не застосовуватиметься.

Конкурсний бал вступників на основі ПЗСО та НРК5 на спеціальності «C3 «Міжнародні відносини», D4 «Публічне управління та адміністрування», D8 «Право», D9 «Міжнародне право», I1 «Стоматологія», I2 «Медицина», I8 «Фармація (за спеціалізаціями)» не може бути менше ніж 150 балів.

Зокрема, у розрахунку, як і минулі роки, будуть використовуватись рейтингові бали з чотирьох предметів НМТ, кожен з яких буде помножений на ваговий коефіцієнт цього предмета для конкретної спеціальності. Водночас у 2025 році ваговий коефіцієнт четвертого предмета у формулі буде нараховуватись за додатковим алгоритмом. Він передбачає використання суми вагового предметного коефіцієнта та максимально можливого коефіцієнта за четвертий предмет, поділеної на два, де П1, П2, П3, П4 — оцінки з предметів НМТ 2025 року; ТК — бал творчого конкурсу (якщо передбачено спеціальністю); ОУ — бали за закінчення підготовчих курсів ЗВО (0−10 балів для певних спеціальностей); К1, К2, К3, К4 — предметні коефіцієнти, визначені в додатку 7 до Порядку; КТ — коефіцієнт оцінки творчого конкурсу; К4макс – максимальний коефіцієнт вибіркового предмета для відповідної спеціальності.

 

–  Що потрібно знати абітурієнту про коефіцієнти при вступі у 2025?

– Бали НМТ будуть перемножуватись на вагові коефіцієнти. Для кожної спеціальності визначені невід’ємні вагові коефіцієнти, що будуть застосовані до рейтингових балів із предметів НМТ/ЗНО та творчого конкурсу. Суть застосування коефіцієнтів полягає e наданні результатам із предметів НМТ більшої ваги при вступі на споріднену предмету спеціальність. Остаточно конкурсний бал буде множитись на регіональний та галузевий коефіцієнти шляхом його множення на їх добуток. Галузевий коефіцієнт дорівнюватиме 1,02 для поданих заяв із пріоритетністю 1 та 2 на спеціальності, яким надається особлива підтримка; 1,00 – в інших випадках. Регіональний коефіцієнт заплановано встановити пізніше залежно від місця фактичного розташування закладів вищої освіти.

 

– Назвіть, будь ласка, основні дати вступної кампанії-2025.

– Реєстрація заяв на участь у співбесідах та творчих конкурсах розпочинається 03 липня та закінчується: для вступу на місця державного замовлення – о 18:00 10 липня, для вступу виключно на місця за кошти фізичних та/або юридичних осіб – о 18:00 25 липня. Співбесіди та творчі конкурси для вступу за всіма джерелами фінансування проводяться в декілька потоків включно з 08 по 19 липня, для вступу виключно на місця за кошти фізичних та / або юридичних осіб – до 01 серпня.

Реєстрація заяв вступників в електронних кабінетах розпочнеться 19 липня і закінчується о 18:00 31 липня.

Формування рейтингових списків вступників, надання рекомендацій до зарахування та оприлюднення списку рекомендованих з повідомленням про отримання чи неотримання ними права здобувати вищу освіту за державним замовленням за заявою з пріоритетністю здійснюються не пізніше 06 серпня.

Вступники, які отримали рекомендації за заявою з пріоритетністю, мають підтвердити вибір місця навчання, виконати вимоги до зарахування та укласти договір про навчання до 18:00 9 серпня. Зарахування вступників: за державним замовленням або за кошти фізичних або юридичних осіб (за заявою з пріоритетністю) здійснюється не пізніше 11 серпня; за іншими джерелами фінансування – не пізніше 30 серпня.

Переведення на вакантні місця державного замовлення осіб, які зараховані на навчання за кошти фізичних та/або юридичних осіб, – не пізніше 18 серпня. Надання рекомендацій до зарахування та оприлюднення списку рекомендованих для вступників, які вступають на місця за кошти фізичних та/або юридичних осіб (крім рекомендацій для вступників за заявою з пріоритетністю), здійснюється не раніше 11 серпня.

 

– У 2024 році в Україні запрацювала нова грантова система для оплати навчання. Чи змінились вимоги для отримання грантів для вступників 2025 року?

– У 2025 році Міністерство освіти і науки України продовжить систему надання грантів для вступників до вищих навчальних закладів. Грант на навчання у 2024 р. могли отримати студенти, які вступили до закладів освіти на контрактну форму за результатами НМТ. На грант першого рівня могли розраховувати ті, хто склав тест з будь-яких 2-ох предметів на більш ніж 150 балів, на грант другого рівня – ті, хто отримав за тест з будь-яких 2-ох предметів від 170 балів.

Конкретні порогові бали для вступу на бюджет будуть визначені МОН після завершення основної сесії НМТ та аналізу результатів абітурієнтів.

Зауважимо, що у 2025 році вступники, які відмовляться від рекомендації на бюджетне місце, не зможуть отримати грант при вступі на контракт, навіть якщо їхні бали НМТ будуть достатніми.

           

Щоб ще детальніше ознайомитись з  Порядком прийому до закладів вищої освіти у 2025 році та Правилами прийому до ДВНЗ "УжНУ" у 2025 році рекомендуємо слідкувати за офіційним сайтом УжНУ, розділом Вступникам. А також, щоб першими дізнаватись про новини перебігу вступної кампанії, розмови з деканами та викладачами УжНУ про переваги факультетів, дивіться розділ Вступникам про УжНУ.

 

 

Розмовляла Ганна Фельцан,

Інформаційно-видавничий центр

 

Категорії: