31.05.2021

В УжНУ представники нацменшин висловлювали парламентаріям свої пропозиції щодо вдосконалення законодавства України про національні меншини

У понеділок, 31 травня, у залі засідань Вченої ради УжНУ відбулася робоча зустріч членів Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій, національних меншин та міжнаціональних відносин з представниками структурних підрозділів Закарпатської обласної держадміністрації, громадських об’єднань національних меншин Закарпатської області.

Вступним словом зустріч відкрив голова Комітету ВРУ Дмитро Лубінець. Вітальне слово виголосили голова Закарпатської ОДА Анатолій Полосков та ректор УжНУ професор Володимир Смоланка.

За словами голови ОДА А.Полоскова ця зустріч підкреслює необхідність обговорення та підтримки тенденцій щодо мирного проживання понад 100 національностей та народностей на території Закарпаття. Вона сприятиме подальшому продуктивному діалогу влади та представників національних меншинМи повинні не тільки зберігати наші напрацювання, а й рухатися далі, розвивати законодавчі проєкти, щоб у питаннях забезпечення прав нацменшин відповідати нормам міжнародного законодавства та стандартам. Однією з цілей сьогоднішнього заходу є обговорення пропозицій щодо вдосконалення законодавства України про національні меншини, зокрема на часі прийняття спеціального закону, що регулюватиме питання міжнаціональних відносин та захист національних спільнот, – додав Анатолій Полосков.

Володимир Смоланка наголосив, що Ужгородський національний університет багато літ вносить свій вагомий вклад в освітній розвиток національних меншин краю, збереження і примноження їхніх культурний надбань і традицій готуючи у своїх аудиторіях фахівців для угорсько-, румунсько- та словацькомовних шкіл і дошкільних закладів, культурно-мистецьких установ Закарпаття, творчу і технічну інтелігенцію. В УжНУ з успіхом діють Українсько-угорський навчально-науковий інститут, кафедри румунської та словацької філології, зарубіжної літератури.

Своїми думками з приводу ситуації у міжнаціональній сфері Закарпаття з парламентарями поділилися представник департаменту культури, національностей та релігій ОДА Олександр Лях, голова ГО «Демократична Спілка угорців Закарпаття» Ласло Зубанич,  заступник голови ТУКЗ Йосип Борто, заступник голови ГО «Матіца Словенська в Україні» Габріелла Бровді, очільники ромських та русинських громадських організацій.

Виїзне засідання профільного Комітету ВРУ в Ужгороді у рамках моніторингового візиту по Україні у місця компактного проживання національних меншин було п’ятим за ліком.  До цього такі зустрічі відбулися в Маріуполі, Мелітополі, Одесі та Чернівцях.