01.11.2023

Ужгородські археологи розширюють співпрацю з угорськими колегами

Найбільш західний виш України давно встановлює рекорди міжнародного наукового співробітництва. Розміщення університету уможливлює безпосереднє спілкування із закордонними вченими в буквальному сенсі – не виходячи з домівки. Лічені години їзди до будь-якої з європейських столиць дозволили міцними контактами зв’язати різномовних колег, які мають спільні наукові інтереси.

На археологічній ниві взагалі фіксується феноменальне становище, коли давню історію Карпатського регіону можна дослідити тільки об’єднавши зусилля українських, румунських, угорських, словацьких і польських фахівців. Конференції, симпозіуми, семінари єднають друзів і стають тим майданчиком, на якому відбувається плідний обмін думками й ідеями. Перетворені в публікації досягнення закарпатських археологів редактори закордонних видань залюбки розміщують у своїх часописах, і науково підтверджені достовірні дані стають доступні широкому колу європейських читачів.

Спільні проєкти – це одна із рушійних сил міжнародної транскордонної співпраці. Відповідних угод стає щораз більше, і вони приносять жадані результати.

З метою оновлення і виведення українсько-угорських наукових взаємин на новий якісний рівень до обласного центру Закарпаття завітав десант будапештських учених. Автор ідеї укладення тристоронньої угоди між Закарпатським краєзнавчим музеєм ім. Т. Легоцького, Ужгородським національним університетом і Університетом ім. П. Пазманя (Угорщина) – відомий дослідник історії угорців періоду міграції Аттіла Тюрк.

Природно, що зустріч відбулася на території Ужгородського замку. Очільниця закладу Ольга Шумовська ознайомила гостей з експозиціями, чітко окреслила перспективи спільної роботи і участь кожної сторони в реалізації амбітних планів. А тут і реставраторська діяльність, і наукові технічні роботи, і безпосередні археологічні дослідження. До складу іноземної делегації входив і представник Інституту археології Угорської академії наук Петер Ланго, який з року в рік системно прославляє «озброєну лопатою науку». Ужгородський університет представляли співробітниця Археологічного музею ім. Едуарда Балагурі – Марія Жиленко, директор цього ж музею Володимир Мойжес і доцент кафедри археології, етнології та культурології – Ігор Прохненко.

Зустріч відбулася в теплій, дружній атмосфері, і кількагодинні перемовини вже в найближчій перспективі переростуть у конкретні плідні дії та даватимуть очікувані результати.

Медіацентр УжНУ – за інформацією кафедри археології, етнології та культурології УжНУ