Новини

20.02.2025
565

На воркшопі обговорювали транскордонне співробітництво в Україні та країнах Вишеградської четвірки

На воркшопі обговорювали транскордонне співробітництво в Україні та країнах Вишеградської четвірки

У четвер, 20 лютого, відбувся вже другий онлайн-семінар у рамках проєкту № 22410100 «Транскордонне співробітництво в Україні та країнах V4: у пошуках найкращих практик», який фінансується Вишеградським фондом. До участі долучилися Ужгородський національний університет (Україна), Пряшівський університет (Словацька Республіка), Академія ВСБ (Польща), Технічний університет у Ліберці (Чеська Республіка), Центральноєвропейська служба транскордонних ініціатив (Угорщина) та представники EGTCs (Європейські угруповання територіального співробітництва) на словацько-угорському та угорсько-українському кордонах. 

Семінар проходив у форматі експертної фокус-групи і покликаний сприяти доопрацюванню методології дослідження та збору даних щодо різних аспектів розвитку транскордонного співробітництва у країнах Вишеградської четвірки, вивченню практичного досвіду функціонування різних інституційних форм транскордонного співробітництва. Робота здійснюється разом із запрошеним практикам, зокрема з-поміж представників місцевого самоврядування, єврорегіонів, EGTCs, агенцій регіонального розвитку та консалтингових агенцій.

Розпочала захід зі вступних слів проректорка з науково-педагогічної роботи Мирослава Лендьел, яка привітала усіх присутніх й окреслила завдання зустрічі: «Ми дуже вдячні, що серед нас присутні не лише експерти, а й практики з ваших країн. Дякуємо вам, шановні представники Європейських об’єднань територіального співробітництва (ЄОТС, EGTC), місцевих органів влади та єврорегіонів, що долучилися до нашого семінару. Ваші практичні рекомендації та досвід для нас надзвичайно цінні». 

Серед завдань семінару:

  • збір даних щодо думок експертів про різні аспекти розвитку транскордонного співробітництва (ТКС) серед країн Вишеградської групи; 
  • вивчення особистого досвіду запрошених практиків ТКС (представників місцевих органів влади, регіональних органів, ЄКТС, єврорегіонів, РДА, консалтингових агентств тощо); 
  • систематизація висловлених думок для подальшого обговорення з українськими учасниками ТКС під час третього очного семінару в Ужгороді (заплановано на червень 2025); 
  • розповсюдження анкет із закритими питаннями серед місцевих органів влади, ЄКТС, єврорегіонів, РДА та інших учасників ТКС.

Модератором зустрічі виступила Надія Кічера, кандидат політичних наук, доцент кафедри політології і державного управління ДВНЗ «Ужгородський національний університет».

Протягом семінару спікери виступили із доповідями у яких ділилися своїм досвідом та інформацією щодо функціонування найпоширеніших інституційних форм транскордонного співробітництва у своїх країнах. Серед них – партнери проєкту, експерти Александр Дулеба з Пряшівського університету у м.Пряшів, Словацька Республіка, Йоанна Куровська-Пиш, Вища школа бізнесу у м. Домброва Гурніча. Академія ВСБ (Республіка Польща), Гінек Богм з Технічного університету м. Ліберець (Чеська Республіка), Дюла Очкой з Центральноєвропейської служби транскордонних ініціатив (Угорщина), а також представники EGTCs (Європейські угруповання територіального співробітництва) на словацько-угорському та угорсько-українському кордонах, у тому числі EGTC «Тиса». 

Впродовж заходу учасники обговорювали особливості інституційних форм транскордонного співробітництва, причини їх поширеності, а також які практики взаємодії державних та неприбуткових установ є найбільш ефективними для розвитку прикордонних регіонів. Розглядали перспективи для реалізації подібних проєктів та  основні помилки, яких варто уникати. У фокусі розмови також було обговорення можливостей для України, зокрема для Закарпаття, та недооцінені сфери, що потребують підтримки через транскордонні програми. «У своїх виступах спікери підкреслили ефективність EGTCs як однієї з інституційних форм транскордонного співробітництва, а також наголосили на проблемах та помилках, які можуть супроводжувати і яких варто уникати державним та неприбутковим установам в Україні щодо інституційного дизайну транскордонного співробітництва», - говорить модераторка заходу Надія Кічера. 

До обговорення також долучилися експерти з Пряшівського університету, зокрема Міхал Цірнер, Мартін Лячний, Наталія Марадик, партнери з Центральноєвропейської служби транскордонних ініціатив – Мелінда Іштенеш-Бенці, а також студенти різних освітніх рівнів спеціальності «Політологія» кафедри політології і державного управління, факультету суспільних наук УжНУ. 

Результати та зібрані матеріали семінару стануть вагомим внеском для підготовки майбутньої спільної публікації та вироблення практичних рекомендацій щодо можливостей вдосконалення механізмів транскордонного співробітництва для різних стейкголдерів.   

 

 

Валерія Мельник,

Інформаційно-видавничий центр.

 

Категорії: