В УжНУ стартувала ХІІ Міжнародна науково-практична конференція «Нові технології в геодезії, землеустрої та природокористуванні»
У четвер, 23 жовтня, розпочала роботу ХІІ Міжнародна науково-практична конференція «Нові технології в геодезії, землеустрої та природокористуванні». Цьогорічний науковий форум приурочений до двох важливих ювілеїв — 80-річчя УжНУ та 20-річчя географічного факультету. У роботі конференції беруть участь понад сто науковців і практиків з України, Польщі та Чехії.
Відкрив захід декан географічного факультету, професор Іван Калинич, який подякував усім учасникам і партнерам за підтримку:
«Географія учасників нашої конференції є надзвичайно широкою. Для нас важлива наукова позиція кожного з вас, адже саме обмін досвідом і фахова дискусія формують нові підходи до розвитку наших галузей. Хочу щиро подякувати всім, хто знайшов можливість особисто взяти участь у роботі форуму, щоб обговорити нагальні проблеми, які сьогодні постають у геодезії, землеустрої, кадастрі та природокористуванні, і виробити конкретні рекомендації щодо їх розв’язання. Окремі слова вдячності висловлюю організаторам конференції — Марії Ничвид, Ярославу Вашу, Владиславу Пересоляку та Івану Проданцю, а також усім нашим партнерам і спонсорам, які, попри непрості обставини сьогодення, зробили все можливе, щоб конференція відбулася на високому науково-організаційному рівні.
Особлива подяка нашим колегам, випускникам, знайомим, які нині виконують свій обов’язок у лавах Збройних Сил України. Завдяки їхній відвазі ми сьогодні можемо спокійно працювати, навчати студентів, проводити наукові форуми. Бажаю їм міцного здоров’я, сил і перемог — на фронті й у житті».
Серед почесних гостей конференції — керуючий справами виконавчого апарату Закарпатської обласної ради Володимир Гнатківський, президент Українського товариства геодезії і картографії Ігор Тревого, провідний науковий співробітник Інституту історії України НАН України Ростислав Сосса, науковий співробітник Науково-дослідного інституту геодезії, топографії та картографії (Чехія) Іржі Лехнер та інші поважні фахівці галузі.
Володимир Гнатківський у своєму виступі наголосив на важливості особистої комунікації під час таких заходів:
«Свою другу вищу освіту я здобув саме за спеціальністю “геодезія землеустрій”, тому мені особливо приємно бути сьогодні серед фахівців цієї галузі. Радію, що конференція проходить офлайн, адже жива дискусія завжди продуктивніша, корисніша і дарує набагато більше емоцій. Бажаю вам плідних дискусій, хороших результатів роботи, нових знайомств і приємних вражень, які ви заберете з собою додому».
Провідний науковець НАН України Ростислав Сосса передав учасникам привітання від Президії Вченої ради Українського географічного товариства та зазначив:
«Щиро вітаю колег — географів, геодезистів, топографів — із цією важливою науковою подією. Маю почесне доручення від Президії Вченої ради Українського географічного товариства передати вітального листа ректору УжНУ, професору Володимиру Смоланці, з нагоди 80-річчя університету та 20-річчя факультету. Враховуючи вагомі заслуги представників факультету, Вчена рада підготувала дві почесні грамоти — Степану Попу, ініціатору і засновнику географічного факультету, та Івану Калиничу, нинішньому декану, за продовження започаткованої справи і значний внесок у розвиток географічної освіти на Закарпатті».
Президент Українського товариства геодезії і картографії Ігор Тревого відзначив сталість традицій наукового форуму:
«Маю честь вітати всіх учасників конференції — як із України, так і з-за кордону — від імені президії нашого товариства. Ця конференція стала традиційною, авторитетною й очікуваною подією не лише для геодезистів заходу України, а й у масштабах держави.
Вона організовується кожні два роки завдяки ентузіазму та професіоналізму двох команд — Ужгородського національного університету та геодезичного підприємства з Мукачева. Саме завдяки цій співпраці ми маємо можливість зустрічатися, ділитися знаннями, обговорювати виклики галузі. Бо, зрештою, найважливіше в житті людини — це спілкування».
Із вітальним словом виступив і Сергій Біленко, експерт із земельного права, який передав вітання від Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики:
«Щиро вітаю учасників конференції “ГеоТех Закарпаття 2025” від імені Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики. Цьогорічний форум має особливе значення, адже приурочений 80-річчю Ужгородського національного університету та 20-річчю географічного факультету. Ці ювілеї — свідчення довголітньої наукової школи, що формує високі стандарти підготовки фахівців і задає темп інноваціям у галузях геодезії, землеустрою та природокористування. Порядок денний конференції цілком відповідає державним пріоритетам — правове забезпечення геодезичних і кадастрових систем, розвиток цифрової картографії, впровадження методів дистанційного зондування землі, лазерного сканування та безпілотного аерознімання. Саме тут народжуються рішення, які сприяють прозорості управління землями, підвищують точність просторових даних і зміцнюють інтеграцію України в європейський науковий простір».
Перший декан географічного факультету, професор Степан Поп, у своєму емоційному виступі поділився спогадами про становлення факультету:
«Пам’ятаю, як усе починалося: ми лише формували викладацький колектив, долали труднощі, але вірили, що географічна освіта на Закарпатті має великі перспективи. Адже наш край має один із найпотужніших природно-ресурсних потенціалів в Україні, і важливо, щоб він використовувався раціонально. Сьогодні ми бачимо, як активно розвиваються технології, що дають можливість вивчати й ефективно управляти природними ресурсами. Я горджуся тим, що відкриття географічного факультету в 2005 році стало одним із найважливіших проєктів у моїй кар’єрі. Випускники факультету успішно працюють у різних галузях — від освіти до промисловості, і ми постійно отримуємо позитивні відгуки про їхню роботу».
Протягом трьох днів учасники конференції працюватимуть у форматі пленарних і секційних засідань, обговорюючи сучасні підходи, технології та виклики у галузях геодезії, землеустрою й природокористування.
У межах заходу вже відбувся круглий стіл «Актуальні питання просторового моделювання та планування розвитку транскордонних територій», під час якого науковці та експерти обмінялися думками щодо найактуальніших аспектів просторового розвитку.


Тематика доповідей охопила питання законодавчих ініціатив у сфері просторового планування територій та розвитку транскордонної інфраструктури, проблем і викликів просторового планування, а також практичного досвіду розроблення комплексних просторових планів у контексті розвитку транспортної інфраструктури — зокрема на прикладі Роганської та Пісочинської територіальних громад Харківської області.
Окрему увагу учасники приділили обговоренню теми «Аспекти інфраструктурного транскордонного розвитку територіальних громад у процесі просторового планування територій».
Конференція триватиме до 25 жовтня.
Ганна Фельцан,
Інформаційно-видавничий центр





