Новини

14.04.2023
673

В УжНУ відбулася підсумкова зустріч міжнародного проєкту «Нові енергетичні рішення в Карпатському регіоні

В УжНУ відбулася підсумкова  зустріч  міжнародного проєкту «Нові енергетичні рішення в Карпатському регіоні

13-14 квітня в УжНУ відбулася підсумкова  зустріч  міжнародного проєкту «Нові енергетичні рішення в Карпатському регіоні» (NESICA HUSKROUA/1702/6.1/0014). Він виконується у рамках Спільної операційної програми Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020, що фінансується ЄС. У зустрічі взяли участь партнери проєкту,  головний бенефіціар: Ужгородський національний університет, самоврядування Саболч-Сатмар – Березької області (Угорщина), Сучавський Університет «Стефана сел Mаре» (м. Сучава, Румунія), ГО «Центр європейських ініціатив» (м. Ужгород, Україна), Кошицький Технічний Університет (м.Кошіце, Словаччина), Ніредьгазький університет (м. Ніредьгаза, Угорщина), Модерував захід завідувач кафедри приладобудування УжНУ кандидат фізико-математичних наук Ігор Чичура.

Мета проєкту NESICA полягає у підвищенні енергоефективності та відновлюваних джерел енергії через освіту та практичної діяльності в громадах для підтримки сталого використання природних ресурсів в прикордонних регіонах України, Угорщини, Румунії та Словаччини. 

На початку зустрічі проректор із науково-педагогічної роботи Мирослава Лендьел зазначила: «NESICA став одним з кращих проєктів для Ужгородського національного університету, завдяки ньому ми покращили свою  енергетичну інфраструктуру. Ми дійсно задоволені результатами, він став одним з ключових проєктів,  які були імплементовані в УжНУ протягом попереднього програмового періоду. Сьогодні ми маємо можливість обговорити ті результати, які ми отримали, для нашого університету, територіальних громад та результати в країнах-учасницях проєкту. Маю сподівання, що наше партнерство стане базою для майбутніх спільних дій».

Голова команди проєкту від університету, проректор з науково-педагогічної роботи Олександр Рогач зазначив: «Для української сторони я б поділив цей проєкт на 2 етапи – перший до 24 лютого і другий - після. Ці події насправді вплинули на реалізацію, і повірте, українці до останнього не вірили що наш, так званий «сусід»  розпочне повномасштабне вторгнення, почне бомбити українські міста, школи, університети. В нас пошкоджено більше 2 тисяч будівель університетів та шкіл, близько 400 з них – повністю зруйновано. Війна змінила наше бачення щодо основного програмного документу, спільної концепції, яка була розроблена нашими експертами до початку широкомасштабного вторгнення. Змінити розуміння головної мети реалізації проєкту нас змусили постійні бомбардування енергетичної системи України. Ми зрозуміли що розвиток нових рішень – це не тільки сталість,  підтримка навколишнього середовища, але й питання національної безпеки та життя людей. Саме тому наша концепція була доповнена новим розділом. Вважаємо що ми виконали основні завдання, хочу подякувати нашим міжнародним партнерам, експертам та всім залученим фахівцям до реалізації цього проєкту. Також хочемо наголосити, що Ужгородський національний університет завжди готовий до співпраці з вами».

Детальніше про спільну Концепцію розумної енергетики у Карпатському регіоні «Eco-Smart Energy-Carpathia» розповів експерт, доцент УжНУ, виконавчий директор Закарпатського РВ АМУ Олег Лукша. Зокрема, він розповів про стадії впровадження спільної концепції. «У рамках Стадії 1 відбувається формування відповідального відношення до нової парадигми глобальної (і локальної, місцевої, регіональної) енергетики - через нормативно-правові акти різних рівнів, просвітництво, дифузію інновацій, узгоджене ухвалення стратегій і програм тощо. Наступна Стадія 2 передбачає стале і постійне нарощування конкретних дій і проєктів з практичної реалізації Зеленого енергетичного переходу як на урбанізованих територіях міст, містечок і сіл, так і на промислових підприємствах, в установах і організаціях невиробничої сфери, на транспорті, в самій енергетиці» - зазначив Олег Лукша.

Голова правління ГО «Центр європейських ініціатив» Наталія Носа зазначила: «Я вважаю, що ми працювали разом у  чудовому проєкті, він був корисним для всіх нас, оскільки це винятковий інструмент для того, щоб зробити добру кооперацію між університетами, організаціями громадянського суспільства та громадами. Ми щасливі отримати гарні результати проєкту  в Україні, Угорщині, Румунії та Словаччині».

До проєкту NESICA були включені  інфраструктурна складова, співпраця між територіальними громадами, енергоаудит будівель у територіальних громадах та  УжНУ, створення енерголабораторій і енергетичного центру, створена Концепція «Eco-Smart Energy-Carpathia», визначені  кращі рішення в енергетичній сфері. Серед напрямків роботи проєкту - підвищення потенціалу університетів на основі розвиненої енергоефективності будівель та кампусів університетів. За результатами тренінгів, було надано 12 техніко-економічних обгрунтувань для 3 громад в ТГ та 2 будівель УжНУ, в рамках Енергетичної концепції CBC було запропоновано ряд нових рішень для пілотних громад (2 корпуси УжНУ). Також відбулося встановлення системи сонячних панелей та теплових насосів для обігріву приміщень та підігріву води в басейні спортивного комплексу «Буревісник».

 

Інформаційно-видавничий центр

Категорії: