Новини

23.11.2020
2465

УжНУ – 75! Факультет математики та цифрових технологій

УжНУ – 75! Факультет математики та цифрових технологій

Факультет математики та цифрових технологій – один з фундаментальних факультетів Ужгородського національного університету. Історія факультету сягає  1950 року, коли в УжДУ розпочало роботу математичне відділення фізико-математичного факультету. У 1966 математичний факультет стає самостійним підрозділом, потужні наукові школи якого є відомими далеко за межами України. Про історію факультету, навчання та перспективи розвитку – у нашій розмові з його  випускниками, викладачами.

 

Василь Маринець – завідувач кафедри диференціальних рівнянь та математичної фізики, професор, доктор фізико-математичних наук:

Чому Ви вирішили обрати навчання в Ужгородському університеті?

Це цікава історія. У нашу школу в Мукачеві приїхав доцент фізико-математичного факультету Ужгородського державного університету Самуїл Давидович Берман. Він спочатку дізнавався від учителів, хто має добрі знання з математики, а потім індивідуально спілкувався з учнями. Так склалося, що на бесіду з поважним гостем викликали й мене. С.Д.Берман запитав, куди я хочу поступати. Я відповів, що на хімічний факультет. Він відповів: «Молодий чоловіче, Ви маєте нахил до математики, поступайте на математичний факультет». Самуїл Давидович навів вагомі аргументи, і зрештою,  я вирішив  поступити на фізико-математичний факультет, математичне відділення.

Я поступав до університету у 1959 році, і тоді ж уперше відвідав Ужгород.  Місто в той час було дуже затишним, чистим, красивим. Тоді в ньому проживало трохи більше 40 тисяч людей. При вступі до університету був досить великий конкурс – 5 чоловік на 1 місце. Загалом на фізико-математичний факультет мали право поступити 75 абітурієнтів, які поділялися на 2 групи математиків і 1 групу фізиків.

До речі, доцент, професор С.Д. Берман, який мене переконав поступити на факультет, видатна, відома людина. Він є засновником школи алгебри в Ужгородському університеті, яка була відома далеко за межами СРСР. Також варто зауважити, що Ужгородський університет тоді користувався великим популярністю - у ньому навчалися студенти  практично з усіх республік Радянського Союзу.

Який Ваш найбільш яскравий спогад зі студентських часів, пов'язаний з навчанням?

Перш за все варто зазначити, що у наш час були дуже високі вимоги до рівня знань студентів. Навчання тривало 6 днів на тиждень і не всі витримували такий темп. Навіть незважаючи на високий конкурс при вступі, на першому курсі у нас відрахували 12 математиків. Але з іншого боку, якісний показник був дуже високим – з нашої групи вийшло 3 доктори наук та 12 кандидатів наук.

Навчання тривало постійно - після закінчення третьої пари ми щось швиденько «перекушували» і поспішали в бібліотеку, щоб знайти для себе вільне місце для навчання. У бібліотеці тоді були 4 читальні зали, але вони були завжди заповнені студентами, які готувалися до занять. І це при тому, що кількість студентів в університеті була невеликою - близько 2 тисяч.

Який Ваш найбільш яскравий спогад зі студентського дозвілля?

Крім навчання, у нас було дуже добре організоване культурне дозвілля. Тут варто згадати й організацію вечорів відпочинку студентів, роботу багатьох гуртків художньої самодіяльності - духового, камерного, інструментального оркестрів,дикторів, вокальної групи,організацію зустрічей з відомими на той час композиторами,письменниками,артистами. Ми знайомилися з творчістю таких знаменитих колективів, як академічний ансамбль танцю імені Павла Вірського, академічної капели «Думка» та багатьох інших. На подібні концерти студентам продавали абонементи за півціни.

У той час в університеті працював ансамбль «Шовкова косиця», була потужна танцювальна група, драматичний гурток. До речі, з нього розпочалася творча кар’єра й відомих режисерів, до прикладу – Віталія Дворцина. Він, за освітою лікар,  працював режисером Закарпатського драмтеатру. Також для студентів у позанавчальний час читали лекції із мистецтва, культури відомі лектори. Загалом можливостей для культурного збагачення у студентів було дуже багато, можливо, навіть більше ніж тепер.

За студентські роки  я об’їздив багато міст тодішньої держави, адже раз у рік ансамбль «Шовкова косиця» виїздив із гастролями за межі України. Ми відвідали Ригу, Таллінн, Тарту, були з гастролями в Кишиневі, Одесі. Також у студентські часи я почав співати в  університетському хорі. Хорове  мистецтво я любив ще з дитинства, і продовжую займатися ним дотепер.

Чи підтвердилися Ваші очікування після навчання, що Вам дало навчання в Ужгородському університеті?

Після закінчення університету я поступив в аспірантуру.Продовжити наукову діяльність мене спонукала й діяльність наших вчителів, які залучали нас до виконання наукових тем ще в студентські часи. Мені дослідницька робота подобалася – тому з часом «виріс» з аспіранта до доктора, професора, займав різні посади в університеті, зокрема першого проректора. Але посади – неважливо, важливо те, що людина отримувала насолоду від творчої роботи.  Тому, з моєї точки зору, ті сподівання, плани, які я ставив перед собою у науковій та навчально-методичній роботі у нашому університеті, збулися. І це  - основне!

  

Андрій Брила – кандидат фізико-математичних наук, доцент:

Чому Ви вирішили обрати при вступі Ужгородський університет?

Звичайно, під час вступу знайомі радили розглянути й інші вузи, серед яких Львівський, Харківський та інші. Але мені завжди подобався затишний Ужгород. Також тут навчалися мої батьки і родичі. Я подумав: якщо вони змогли реалізувати себе після навчання в Ужгородському університеті, то і я зможу.

Який Ваш найбільш яскравий спогад зі студентських часів, пов'язаний з навчанням?

Я не можу виділити якийсь особливий випадок. Навчання було цікавим, завжди захоплювали цікаві задачі з моделюванням реальних процесів. У кожного викладача був свій підхід до викладання і своя особлива родзинка. Тому стосовно кожного предмета можна називати багато цікавих випадків. Так, наприклад, один з викладачів організовував прийом лабораторних робіт у формі гри. Правила прості: якщо студент відповідає на питання, то бал зараховується студенту, в іншому випадку – викладачу. Хто першим отримує 3 бали, той і виграє. Виграє студент – зараховується робота, виграє викладач – студент отримує інші завдання.

Який Ваш найбільш яскравий спогад зі студентського дозвілля?

Мої студентські роки припали на бурхливі дев’яності.  Багато приємних спогадів пов’язані з четвертим гуртожитком, де я проживав, пікніками та іншими подіями, проведеними з однокурсниками. І хоча у нас дні народження і інші посиденьки проходили не у ресторанах, завжди відчував себе у колі справжніх друзів без усілякої сучасної бутафорії.

Чи підтвердилися Ваші очікування після навчання, що Вам дало навчання в Ужгородському університеті?

Чесно кажучи, я не планував працювати в університеті. Я прийшов на математичний, бо мене завжди вабили сучасні технології і програмування. Але протягом навчання я мав можливість глибше познайомитися з математикою, зокрема, з методами оптимізації. Мене захопила дослідницька робота і можливість навчання у аспірантурі змінила мої життєві плани. Я вважаю, що окрім знань, навчання в університеті дає дуже багато інших «життєвих плюсів». Перш за все – це виховання. Під час навчання молода людина занурюється в особливу атмосферу зі своїми правилами і звичаями, що спонукає також розвиватися і здобувати нові позитивні якості та безцінний життєвий досвід. Тут я зустрів багато справжніх друзів. А знання і досвід, які здобув під час навчання, були і залишаються актуальними.

 

Яна Варга, старший викладач, кандидат  фізико-математичних наук:

Чому Ви вирішили обрати при вступі Ужгородський університет?

 Як тоді, так і тепер, престиж УжНУ є високим, до того  ж мотиваторами були мої вчителі, які самі закінчували цей  університет. Оскільки з шкільних предметів мені найбільше подобалась математика, тому вибір був прогнозований і однозначний – математичний факультет УжНУ.

Який Ваш найбільш яскравий спогад зі студентських часів, пов'язаний з навчанням?

Коли згадую студентські часи, на обличчі мимовільно з’являється посмішка. Ці часи були неймовірно цікавими та незабутніми, хоча навчання давалось не легко. Перший рік навчання на математичному факультеті це просто щось…. Усні колоквіуми в А.І. Моци з математичного аналізу по п’ятницях після пар є незабутніми.

Кумедний випадок трапився зі мною при захисті дипломної роботи, точніше зі мною і моїм однокурсником. Спеціалізувалась я на кафедрі диференціальних рівнянь та математичної фізики, група у нас була невелика, зате дружна.  Уніч перед захистом дипломної роботи ми з однокурсником пишемо доповідь.  Першою доповідала я, все пройшло ніби чудово - ніщо не сповіщало біду. Відразу після мене свою презентацію відкриває мій однокурсник і всі з подивом дивляться, і я в тому числі.  Це була та сама  презентація, що щойно доповідала я. Наші емоції та емоції комісії передати не можливо.  Дякуємо комісії, головою якої був професор Ронто М. Й., в тому числі й мій науковий керівник, обом нам поставили адекватні оцінки.

Який Ваш найбільш яскравий спогад зі студентського дозвілля?

Роки навчання на нашому факультеті запам’яталися не лише цікавими лекціями викладачів, але й яскравими враженнями від студентського дозвілля.  Ми організували Дні першокурсника, Міс математичного, проводили  екскурсії  мальовничими куточками рідного Закарпаття.  Гуртожиток №4 - це взагалі суцільний яскравий спогад.

Щоб Ви порекомендували вступникам, при виборі спеціальності в університеті, чим би їх мотивували?

Кожен випускник повинен обрати собі таку спеціальність, яку він вважає  своїм покликанням. Дійсно, коли людина займається своєю справою, світ ніби йде їй на зустріч - відкриваються нові можливості, з'являються нові люди і шанси.

В Ужгородському національному університеті така широка можливість вибору спеціальності, що кожний випускник  може знайти собі відповідну, але не забувайте: «Математика - цариця всіх наук!»

На мій погляд - час слід витрачати  на те, що Вам цікаво, і лише тоді Ви отримаєте бажаного результату. В кожних починаннях всемогутніми є лише наполегливість і завзятість.

 

Олексій Шафраньош

Іноформаційно-видавничий центр

 

 

Категорії: