22.11.2023

Центр підготовки та атестації кадрів вищої кваліфікації організував семінари щодо особливостей підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії

Протягом першої половини листопада 2023 року директором Навчально-наукового центру підготовки та атестації кадрів вищої кваліфікації Іриною Сухан ініційовано проведення робочих зустрічей ‒ семінарів щодо особливостей підготовки здобувачів третього рівня вищої освіти.

Зустрічі проведено на запрошення гарантів освітньо-наукових програм в структурних підрозділах:

• Біологічний факультет;
  • Економічний факультет;
  • Навчально-науковий інститут хімії та екології;
  • Факультет історії та міжнародних відносин;
  • Факультеті інформаційних технологій;
  • Факультеті міжнародних економічних відносин;
  • Факультеті суспільних наук;
  • Юридичний факультет.

Під час зустрічей було ознайомлено наукових керівників здобувачів третього рівня вищої освіти з роботою Навчально-наукового центру підготовки та атестації кадрів вищої кваліфікації. Метою діяльності Центрує забезпечення комплексного вирішення завдань  реалізації державної політики  з питань підготовки фахівців вищих кваліфікаційних рівнів Національної рамки кваліфікації та їх атестації на основі управління всіма компонентами організаційної роботи. Основним завданням Центру є організація підготовки фахівців вищої кваліфікації (докторів філософії та докторів наук) та атестації здобувачів ступенів доктора філософії та доктора наук. В Центрі функціонують три відділи:

Метою проведення зустрічей було ознайомлення з нововведеннями Порядку підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії та доктора наук у закладах вищої освіти (наукових установах), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України він 19 травня 2023 року № 502 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань підготовки та атестації здобувачів наукових ступенів» https://www.uzhnu.edu.ua/uk/cat/science-center_pak/documents :

• Аспіранту протягом місяця з дати наказу керівника закладу про зарахування призначається науковий керівник з числа наукових або науково-педагогічних працівників закладу, які мають науковий ступінь та відповідну наукову кваліфікацію.
  • Тема дисертації погоджується здобувачем з його науковим керівником (керівниками) і після обговорення кафедрою, відділом, лабораторією затверджуються вченою радою закладу протягом двох місяців з дня зарахування здобувача до закладу для підготовки в аспірантурі. У разі потреби тема дисертації може бути уточнена та затверджена у новій редакції.
  • Індивідуальні навчальний та науковий плани погоджуються здобувачем з його науковим керівником (керівниками) та затверджуються вченою радою відповідного структурного підрозділу закладу.
  • Невиконання індивідуального навчального плану, зокрема порушення строків його виконання без поважних причин, передбачених законодавством, порушення умов договору або академічної доброчесності є підставою для ухвалення закладом рішення про відрахування аспіранта.
  • Аспірант повинен виконувати індивідуальний план наукової роботи та двічі на рік звітувати про хід його виконання на засіданні кафедри, відділу, лабораторії чи іншого визначеного підрозділу закладу https://www.uzhnu.edu.ua/uk/infocentre/get/60862 ;
  • Не пізніше ніж за дев’ять місяців до завершення нормативного строку навчання за акредитованою освітньо-науковою програмою здобувач: отримує довідку про виконання освітньо-наукової програми і висновок наукового керівника (керівників) з оцінкою роботи здобувача у процесі підготовки дисертації та виконання індивідуального плану наукової роботи та індивідуального навчального плану та звертається до структурного підрозділу закладу, що виконує відповідну освітньо-наукову програму та здійснює підготовку здобувача, з письмовою заявою про отримання висновку про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів дисертації. До заяви додаються дисертація в друкованому вигляді та електронній формі, наукові публікації (або їх копії), в яких висвітлено наукові результати дисертації, довідка про виконання освітньо-наукової програми та висновок наукового керівника (керівників)
  • Особа, яка була відрахована із закладу у зв’язку із завершенням навчання за відповідною освітньо-науковою програмою без захисту дисертації, може вступити до закладу повторно.

Окремо була приділена увага на те, що призначення складу разової спеціалізованої вченої ради для випускників аспірантури 2023-го і попередніх років повинно бути до 31 грудня 2023 року.

За підсумками семінарів всі учасники могли поставити співробітникам Навчально-наукового центру підготовки та атестації кадрів вищої кваліфікації свої запитання й отримати вичерпні відповіді.