Новини

15.03.2017
2457

Студенти УжНУ долучилися до урочистостей з нагоди 78 річниці проголошення Карпатської України

Студенти УжНУ долучилися до урочистостей з нагоди 78 річниці проголошення Карпатської України

Традиційно 15 березня на Закарпатті відбуваються урочистості присвячені проголошенню незалежності Карпатської України. Цю подію найперше пов'язують із постаттю о. Августина Волошина, подвигами героїв, які власноруч будували свою державу, а також трагедією, що назавжди залишила слід у нашій історії.

І цьогоріч у день річниці знаменної для нашого краю події з самого ранку набережна Незалежності в Ужгороді була залюднена, а з квітами до пам’ятника Герою України,  Президенту Карпатської України Августину Волошину прийшло чимало небайдужих та свідомих містян. Серед них - керівники області та міста, представники правоохоронних та силових структур, військовослужбовці, громадські активісти та студентство  Ужгородського національного університету.

Під звуки урочистого оркестру голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль, голова обласної ради Михайло Рівіс та голова Ужгородський міський голова Богдан Андріїв вшанували постать Президента Карпатської України.

Студентка природничо-гуманітарного коледжу Андріана Белей зазначає, що цей день пам’ятний як для народу загалом, так і для кожного окремого українця: «Історія боротьби за незалежність нашої держави довга та вистраждана. Навіть тепер ми вимушені виборювати своє право на свободу та життя. Складається враження певної циклічності історії. Я переконана, що нам варто пам’ятати Карпатську Україну та яскравий приклад незламного духу її народу».

Опісля покладання квітів урочисті заходи перемістилися до меморіального комплексу «Красне Поле» поблизу Хуста. У святкуванні взяли участь очільники області, міст і районів, представники громадських організацій, силових структур, військовослужбовці, учасники АТО та духовенство.

Атмосфера, що панувала на «Красному Полі», тримала в напрузі, а кількість присутніх яскраво продемонструвала ще не загоєну рану українського народу. Над головами учасників мітингу-реквієм майоріли прапори, які ніби створили арку до меморіалу захисників Карпатської України. Нині він потопав у квітах, як і поле під час ворожого наступу. Тоді, в березні 1939 року, добре продумана та завчасно підготовлена військова операція забрала чимало хоробрих синів України, які вийшли боротися проти чисельної армії угорських окупантів. Та кількість наявної зброї та техніки не давала жодної надії на порятунок чи перемогу, однак військо Карпатської Січі не здалось в полон і не втекло з місця бою, а мужньо зустріло смерть, при цьому зумівши забрати життя багатьох ворогів.  

Вшанування оборонців Карпатської України розпочав голова ОДА Г.Москаль зачитавши листа від Президента України Петра Порошенка. «Карпатська Україна є визначною віхою національного державотворення. Борці Карпатської України засвідчили усьому світу прагнення українців до незалежності та соборності всіх своїх земель. Ми пам’ятаємо доблесть її оборонців, які мужньо протистояли загарбникам. Подвиг героїв Красного поля завжди житиме в серцях українців і він закликає нас до єднання, спільної боротьби заради майбутнього України, її процвітання та добробуту» - йдеться у зверненні Петра Порошенка.

Справжньою окрасою мітингу стало виконання стрілецьких пісень заслуженим академічним Закарпатським народним хором, а також пісні «Красне поле» у виконанні заслуженого артиста України Олександра Сарвадія.

«Востаннє був тут на пам'ятному заході в 2015-му. Головна різниця - майже відсутні символіка та прапори політичних сил. Як і будь-яка державна подія - вона насичена промовами представників влади та відтворенням державного гімну. Головне, звісно, не ці деталі, а те, як суспільство сприймає дану історичну подію та її значення, в тому числі сучасна молодь. Нам важливо пам'ятати навіть ці нетривалі історичні моменти української державності, адже в тих умовах дуже важко було боротися з різними зовнішніми впливами та внутрішньою дестабілізацією. Пам'ять про бій нечисленної армії молодих і юних карпатських січовиків на Красному Полі супроти в рази більшого війська та їхня самопожертва ось уже 78 років поспіль дають привід молодим поколінням знаходити натхнення розбудовувати Українську державу та захищати її ціною власного життя, в тому числі під час війни на Сході країни» - зауважив студент юридичного факультету Павло Величко.

Історія яскраво демонструє, що Карпато-Українська Республіка – це перша держава, що постала супроти наростаючому імперіалізмові Німеччини, а уряд Августина Волошина перший відкинув домагання Гітлера, даючи наказ своїй армії «Карпатській Січі» боронити державу від поневолення. Так, Українці програли війну, але не схилили шиї у мадярське ярмо, не відступили від ідеї свободи та не втратили віри.

Вероніка Кобаль,

Інформаційно-видавничий центр УжНУ

Категорії: