Освіта для відбудови України та євроінтеграції: юридичний факультет
Протягом багатьох років юридичний факультет УжНУ залишається одним із найпопулярніших серед абітурієнтів. Вивчати юриспруденцію в Ужгородському університеті розпочали у 1991 році на кафедрі правознавства (на економічному факультеті), а у 1993-му вже постав окремий підрозділ. Тож цей матеріал буде цікавим вступникам, які мріють у майбутньому стати правниками, адвокатами, правоохоронцями, прокурорами, суддями. Адже розмова йтиме про можливості та новинки юридичного факультету, про які розповідатиме декан, професор Ярослав Лазур.
– Ярославе Володимировичу, які новації у навчанні на факультеті впроваджені протягом останнього року?
– Юридичний факультет Ужгородського національного університету обрав шлях інноваційного навчання і цілеспрямовано його дотримується. Сучасна освіта має бути наповненою найновішими знаннями і відповідати запитам доби. Саме тому у процесі підготовки фахівців для різних правових інституцій та галузей ми враховуємо запити і потреби майбутніх роботодавців та підлаштовуємо під це навчальну програму наших спецкурсів, поглиблюємо знання випускників згідно їхньої майбутньої спеціалізації, щоб вони не просто відмінно справлялися зі своїми службовими обов’язками, але й розвивали роботодавця власним інтелектом.
Поряд із вивченням основних юридичних конструкцій, опануванням галузей права, ми сумлінно працюємо над тим, щоб ця діяльність не обмежилася сухим теоретизуванням, що матиме труднощі при втіленні цих знань на практиці. Ми намагаємося знайти чільне місце теорії та юридичній практиці у житті наших студентів, поєднати їх і випустити у дорослий світ лідерів, фахівців, які складатимуть гідну конкуренцію на ринку праці та посядуть високу нішу в соціумі. Формуємо у них навики гнучкості і динамічності, та водночас прищеплюємо сталі морально-етичні принципи, які мають стати фундаментом та орієнтиром у їхній професійній діяльності.
За останні 4 роки наша країна зазнала значних змін і, звичайно, це відбулось у всіх сферах життя. Освіта не стала виключенням. Ковід та збройна агресія сусідньої держави підштовхнула до використання ІТ-технологій в освітньому процесі під час дистанційного навчання. Попри складні умови роботи та безпекові виклики, професорсько-викладацький склад намагався дотримуватися навчальних програм. Ми пройшли етап дистанційного навчання, але досвід використання ІТ-технологій використовуємо і надалі, як під час викладання лекційного матеріалу, так і практичних занять.
Також студенти нашого факультету регулярно відвідують судові засідання, що дає їм змогу краще зрозуміти, як теорія застосовується на практиці. Однією з форм проведення практичних навчальних занять для студентів є добре відома у Європі та в англо-американській правничій традиції система «moot court». Це тренувальне судове засідання, фабула якого заснована на реальній справі. Справи, як правило, обираються викладачами, які мають великий досвід практичної роботи. Це чудова можливість відкрити глибину знань студента у тій чи іншій тематиці, а також надати можливість відкритися кожному студенту по-новому
– Де працевлаштовуються ваші студенти?
– Отже, професія «юрист» вважається престижною і завжди асоціюється з висококваліфікованим людиною, яка здобула юридичну освіту і має відповідний диплом. Щодня отримуємо запити щодо працевлаштування випускників. Потреба в правниках існує наразі в багатьох сферах. Це і судова система, податкові, митні, правоохоронні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади та громадські організаціях. Інший великий суспільний сегмент, який потребує правознавців для обслуговування своєї діяльності – це підприємницькі структури. Тож випускники спеціальності “Право” мають такі можливості працевлаштування: адвокат; виконавець; консультант; науковий співробітник чи викладач у закладах освіти; нотаріус; працівник Служби безпеки України; працівник митної служби; працівник Національної поліції; помічник судді; працівник прокуратури; секретар суду; юрист.
Щодо спеціальності “Міжнародне право”: адміністративний секретар; аташе; віце-консул; дипломатичний агент; дипломатичний кур’єр; офісний службовець у недержавних установах юриспруденції; помічник адвоката; науковий співробітник чи викладач у закладах освіти; помічник юриста; юрист; адвокат, помічник судді, секретар суду, консультант. І, до речі, це ще невичерпний перелік.
Не будемо забувати і про нашу спеціальність «Правоохоронна діяльність». Випускники спеціальності можуть працювати в правоохоронних, судових та інших державних органах, приватних детективних агентствах та інших органах, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.
Юридичний факультет УжНУ проводить підготовку за спеціальностями:
- 081 Право
- 262 Правоохоронна діяльність
- 293 Міжнародне право
Усі спеціальності дають можливість здобути освітній ступінь бакалавра та магістра.
Підготовка аспірантів здійснюється за спеціальністю 08 “Право”. Напрями спеціальності: теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень; конституційне право; муніципальне право; цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право; адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право; кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право.
Більше про юридичний факультет можна дізнатися за посиланням.