Новини

12.11.2021
543

Конференція ректорів Дунайського регіону в УжНУ: підсумки

Конференція ректорів Дунайського регіону в УжНУ: підсумки

В Ужгородському національному університеті з 10 по 12 листопада проходила Конференція ректорів Дунайського регіону. Це потужна мережа, до складу якої входить близько 70-ти університетів, покликана розвивати співробітництво з питань, що становлять спільний інтерес, і, в такий спосіб, робити свій внесок у стабільність і розвиток відкритого та демократичного суспільства Дунайського регіону. Про враження та успіхи від участі в конференції діляться проректора Мирослава Лендьел, переможець премії Danubius Young Scientist Awards Микола Карабінюк та д.ф-м.н Юрій Ажнюк.

Мирослава Лендьел, доктор політичних наук, проректора УжНУ:

-  УжНУ є членом Конференції ректорів Дунайського регіону з 2015 року. Це структура, яка об’єднує ректорів університетів, які розташовані в басейні річки Дунай. Від України в цій мережі представлено тільки два виші – наш та Одеський університет ім. Мечникова. Оскільки УжНУ бере активну участь у заходах Конференції, ректор УжНУ є членом постійного комітету, який виступає виконавчою структурою. Ректор та делегації УжНУ за ці роки відвідали Словенію, Словаччину та Румунію.

Що дає нам членство в Конференції ректорів Дунайського регіону? По-перше, наші науковці отримують можливість брати участь у заходах конференції. Зокрема, двоє наших колег  перемогли в конкурсі серед молодих науковців і отримали спеціальну відзнаку. Декілька років тому переможницею стала Оксана Кичак, доцент кафедри археології, етнології та культурології факультету історії та міжнародних відносин, а цього року переможцем у цій номінації став Микола Карабінюк, старший викладач кафедри фізичної географії та раціонального природокористування географічного факультету. По-друге, ми позиціонуємо себе як активний університет, який бере участь в міжнародній співпраці. По-третє, завдяки співробітництву з іноземними колегами ми отримуємо найсвіжішу інформацію про проєкти, ініціативи, які реалізуються в регіоні Дунаю. А також це чудова можливість для встановлення контактів з  університетами, які є схожими на нас, наприклад,  за кількістю студентів, освітніми програмами, науковим потенціалом тощо.

Безумовно, організовувати будь-який захід в умовах пандемії складно. Спочатку ми були налаштовані провести Конференцію в живому форматі, ми були готовими до цього. Однак, рішення прийняте секретаріатом Конференції ректорів Дунайського регіону було правильним. У цих умовах провести Конференцію в живому форматі є нереальним. Адже ректори багатьох країн – це публічні особи, які не можуть приїжджати в країни, які є в «червоній зоні», до якої зараз належить і Україна. Тому ми швидко перелаштувалися на онлайн-формат. Але у нас все вдалося, була виконана вся програма, всі виступи були дуже цікавими. Особливо хочеться відмітити виступи наших колег Юрія Аженюка, Тараса Олексика та Терезії Попович. А також ще раз вітаємо нашого представника Миколу Карабінюка з перемогою! Крім того, хорошою новиною стало те, що відповідно до останніх рішень, влітку в Ужгороді на базі нашого університету буде проведено Дунайську школу для аспірантів та молодих дослідників Дунайського регіону.

Микола Карабінюк, переможець премії Danubius Young Scientist Awards, старший викладач кафедри фізичної географії та раціонального природокористування географічного факультету.

-  Це була моя перша участь у Конференції ректорів Дунайського регіону, але надіюсь, що не остання, адже враження залишились тільки позитивні. А також залучатиму до участі і своїх колег. Передусім мені сподобалось, що тематика Конференції була дійсно актуальною. У Дунайського регіону є чимало проблем, які потребують експертних рішень.

Моя доповідь звучала «Природні територіальні комплекси субальпійського,  альпійського високогір’я Чорногірського масиву Українських Карпат», сформована на основі моєї кандидатської дисертації. Мені дуже приємно, що її оцінили так високо, адже журі – це спеціалісти високого рівня й широкого кругозору. Мої напрацювання стосувались вивчення високогір’я Карпат - це унікальна територія, адже вона є найстарішою ділянкою гірської системи, на ній збереглися рідкісні рослини та виняткові процеси. А також вона зараз активно використовується в туризмі, тобто є проблеми її екологічного стану та надмірного навантаження. Є перспективи зберегти цю територію в форматі максимально природоохоронної ділянки.

Перемога у номінації представляє собою відзнаку за наукову роботу та її актуальність для Дунайського регіону та грошову винагороду. В лауреатів премій минулих років була можливість відвідати різні країни та університети Дунайського регіону, поки у нас така можливість через ковід є відсутньою. Але нас запрошували до співпраці. Мені сподобався формат Конференції,  чітка організація. Вражений рівнем робіт! Хоч це молоді науковці, у багатьох із них вже є вагомі напрацювання. А також почув багато поглядів на вирішення проблем Дунайського регіону, зокрема України та Закарпаття. Також хочу подякувати своїй сім’ї за розуміння та терпіння, а також УжНУ за можливість представляти свою роботу».

Юрій Ажнюк, д.ф-м.н., старший науковий співробітник Інституту електронної фізики, НАН України; Ужгородського національного університету (за сумісництвом):

-  Доповідь, яку я презентував на Конференції, була більш оглядового формату і звучала так: «Університети Дунайського регіону – що вивчати та як навчати в епоху глобальних викликів». Ми готували її спільно з вже, на жаль, покійним проф., проректором УжНУ Ігорем Студеняком.  У роботі сформульовано певний набір актуальних викликів: війни, тероризм, кліматичні зміни, фундаменталізм, нові хвороби. І ми намагалися на прикладі нашого університету показати, як цим проблемам можна протистояти. Доповіді на Конференції були  двох типів: наукові та також більш оглядового, адміністративного штибу. Мені надзвичайно сподобалась доповідь нашого колеги Тараса Олексика, доцента Університету Окленду, США, Ужгородського національного університету та професор університету Пуерто Ріко  в Маягуесі. На мене ця робота справила надзвичайне враження, хоч я  розумію, що я не фахівець у цій сфері, щоб глибоко її оцінити. Приємно, що це наш колега та земляк. Окремо хотів би подякувати всім науковцям та працівникам УжНУ, які допомогли мені з інформацією для моєї доповіді, а саме: Оксані Свєженцевій, Катерині Ковальчук, Катерині Скубенич, Надії Бойко, Олегу Девіняку, Михайлу Оросу, Галині Шумицькій, Маріанні Ляшко, Тамарі Мелешко, Євгену Костенко та Володимиру Смоланці.

 

Розмову вела Ганна Фельцан,

Інформаційно-видавничий центр

Категорії: