Новини

10.10.2022
187

День пам'яті арадських мучеників

День пам'яті арадських мучеників

6 жовтня відзначають день пам’яті Арадських мучеників. У цей день, в далекому 1849 році в місті Арад стратили 13-ть військових командирів, які стояли на чолі Угорської революції та боролися за власні погляди й ідеали.

6 жовтня 1849 р. в місті Арад (сьогодні Румунія) після придущення угорської революції 1848-1849 років було страчено 13 генералів угорської армії. Угорська революція почалася в 1848 році. Навесні 1849 угорські війська взяли під контроль всю територію Угорського королівства, та 14 квітня в місті Дебрецен державні збори прийняли декрет про позбавлення Габсбургів угорського престолу і проголошення незалежності Угорщини. Лайош Кошут був оголошений правителем-президентом країни. Однак все змінила російська інтервенція. 21 червня 1849 року на територію східних комітатів Угорщини була введена російська армія під командуванням генерал-фельдмаршала Паскевича, одночасно почався новий наступ австрійців. 10–11 серпня 1849 року угорські уряд пішов у відставку, попередньо передавши диктаторські повноваження генералу Артуру Гергеї.

Кошут і його соратники емігрували в Османську імперію. 13 серпня біля міста Вілагош Гергеї оголосив про капітуляцію угорської армії і здався на милість російських військ. 17 серпня капітулював Арад, 26 серпня - Мункач. Нарешті, 5 вересня здався Комаром. Революція в Угорщині зазнала поразки.

6 жовтня 1849 року по наказом австрійського фельдцейхмейстера Юліуса Якоба фон Гайнау 13 генералів (Л. Ауліх, Я. Дамьяніч, А. Дешевфі, Е. Кішш, К. Кнезіч, Д. Лахнер, В. Лазар, К. Лейнінген-Вестербург, Й. Надь Шандор, Е. Пельтенберг, Й. Швейдель, І. Терек і К. Вечеї), який командував угорськими військами, були застрелені і повішені в Араді. Угорці стали розглядати тринадцять повстанських генералів, як мучеників за захист справи свободи і незалежності свого народу. Хоча не усі генерали були етнічними угорцями, але вони боролися за незалежну Угорщину. Пам'ять про мучеників збереглася завдяки тому, що передавалася з вуст у вуста історіями, піснями, портретними зображеннями, «таємними», символічними жестами.

Тож викладачі і студенти УУННІ традиційно проводять поминальні заходи з цієї нагоди. 

6 жовтня 2022 р. студенти 1-го курсу Українсько-угорського навчально-наукового інституту взяли участь у відкритій лекції, яка була організована в пам’ять арадських мучеників. Заступники директора УУННІ Ласлов Зубанич і Юлій Імре дали невеликий історичний екскурс подій 1848–1849 років, учасників боїв, акцентуючи увагу на територію сучасного Закарпаття.  

 

Категорії: