Новини

05.05.2023
2415

Здобуваємо освіту для відбудови України в УжНУ: факультет туризму та міжнародних комунікацій; факультет історії та міжнародних відносин

Здобуваємо освіту для відбудови України в УжНУ: факультет туризму та міжнародних комунікацій; факультет історії та міжнародних відносин

Незважаючи на широкомасштабну війну з росією Ужгородський національний університет залишається одним з найпотужніших вишів нашої держави, готуючи студентів до життя, роботи та відбудови вільної України. Цим матеріалом ми розпочинаємо цикл розповідей про факультети УжНУ, особливості навчання та перспективи для  абітурієнтів у 2023 році. Ми поспілкувалися з деканами факультетів історії та міжнародних відносин Віталієм Андрейком та деканом факультету туризму та міжнародних комунікацій Наталією Габчак.

 

Декан факультету туризму та міжнародних комунікацій Наталія Габчак:

На яких спеціальностях навчаються студенти на Вашому факультеті?

Наш факультет готує фахівців у «Сфері гостинності» за наступними освітніми програмами (ОП):

▪  241 «Готельно-ресторанна справа» (бакалавр; магістр);

▪  242 «Туризм» » (бакалавр; магістр);

▪ 241 «Технології в ресторанному господарстві» буде  вперше відкрито  у 2023/24 році. Це – нова освітня програма.

Які новації в навчанні факультет впровадив цьогоріч?

Ще «вчора» страшним був коронавірус, а вже «сьогодні» – війна.  Шок…, оговтались і всі зрозуміли, що навіть у таких важких умовах ми маємо дивитись з вірою в майбутнє, а наше майбутнє – за креативною молоддю, яка навіть в умовах війни, адаптується і ще з більшим ентузіазмом хоче здобути знання. Адже перемога буде однозначно за освіченою нацією. 

  Маючи «ковідну практику» навчання, ми  обрали гібридну форму навчання:  дистанційна онлайн (на електронних платформах (Google Meet, Zoom, Moodle) та офлайн  для 1-3 курсів денної форми навчання. Також студенти добре використовують практику перезарахувань навчальних дисциплін, які вони самостійно проходять на різноманітних освітніх онлайн-платформах. Найбільшою популярністю щодо перезарахувань користуються дисципліни економічного спрямування, які можна опанувати всім охочим через платформу Prometheus та  Otium Academy.

Куратори груп розуміють важливість комунікації зі студентами. Тому кожне прізвище  здобувача вищої освіти на контролі, проблеми, які виникають як у студентів, так і викладачів вирішуються оперативно. Тим студентам, які  не мають можливості включатися у навчання  через перебування на окупованій території, відсутність зв’язку чи активне волонтерство, факультет пропонує укласти індивідуальний план навчання, реструктуризацію боргу за навчання тощо.

Найбільш популярними в навчанні стали вебінари та гостьові лекції відомих фахівців – практиків у сфері гостинності. Практичні заняття, майстер-класи для здобувачів вищої освіти ми  проводимо на базі готельно-ресторанних комплексів. До прикладу - «Чарда» у Сторожниці, готель «Прага», ресторан «Гранд» в Ужгороді, «Деренівська купіль» у с. Нижнє Солотвино, корчма «Підкова» у Перечині.

Також у І семестрі ми подорожували по нових туристичних маршрутах і відвідали курорт Моршин, скелі Довбуша, озеро Синевир, «Долину вовків», реабілітаційний центр бурих ведмедів, водоспад Шипіт, Колочавський музей під відкритим небом (скансен), палац Шенборнів, замок Паланок, адже чимало здобувачів навчається у нас із Сходу, Центру та Півдня України.

Які перспективи працевлаштування у Ваших випускників?

Наші випускники чудово усвідомлюють, що успішно витримати зростаючу конкуренцію на ринку туризму і готельно-ресторанного бізнесу можна тільки завдяки високій якості туристичного (готельно-ресторанного) сервісу. Безпосередньо рівень обслуговування залежить від ґрунтовної спеціальної підготовки персоналу, тому наші студенти наполегливо вивчають іноземні мови (англійську, німецьку, іспанську та словацьку). Це саме ті студенти, які випробували усі можливі і неможливі стажування і практики, до прикладу  у Поморській академії в Слупську (Польша),  в Туреччині, Греції, Словаччині, Кіпрі, Болгарії, Італії, Німеччині. Цьогоріч відкриваємо для студентів Францію, наразі вже 2 наші студенти перебувають там.

 Випускники факультету туризму та міжнародних комунікацій отримують можливість працювати на багатьох престижних посадах, серед них: керівники малих підприємств - готелів та закладів ресторанного господарства без апарату управління,  менеджери в організації діяльності туристичних агентств та бюро, менеджери в торгівлі, готелях та закладах ресторанного господарства, наукові співробітники (туризмологія, екскурсознавство), туризмознавці, гіди в подорожах, вища посадова особа громадської організації (у галузі культури, туризму), гід-перекладач, директор малої фірми (рекламно-туристичної та ін.), екскурсовод, інспектор з ліцензування туризму, керуючий готелем (пансіонатом, кемпінгом і та ін.), менеджер (управитель) з питань регіонального розвитку, науковий співробітник (туризмологія, екскурсознавство), фахівець з туристичного обслуговування, фахівець із стандартизації, сертифікації та якості, стюард (готелі та інші місця розміщення), фахівець з розвитку сільського туризму.

 

Декан факультету історії та міжнародних відносин Віталій Андрейко:

На яких спеціальностях навчаються студенти Вашого факультету?

Навіть коротка титульна інформація на офіційній сторінці факультету історії та міжнародних відносин УжНУ показує весь колоритний спектр ексклюзивних перспектив та можливостей для абітурієнтів, які вирішили пов’язати свої юнацькі роки з привітним колективом колег-студентів та викладачів цього унікального університетського осередку.

Створений він шляхом об’єднання історичного факультету, який був одним з перших,  заснованих ще у 1945 році структурних секторів вишу, з відповідно майже сторічним багажем традицій і сучасного та престижного факультету міжнародної політики менеджменту та бізнесу. Основа успіху освітньої діяльності підрозділу – потужний кадровий потенціал, мультидисциплінарна команда фахівців (професорів, доцентів, викладачів), добре відомих як в Україні, так і за кордоном.

Наш факультет пропонує абітурієнтам широкий спектр спеціальностей. Спеціальності (спеціалізації) освітнього ступеню «бакалавр»: “Середня освіта (Історія)”; “Історія та археологія (Археологія, Центральноєвропейські студії, Американістика)”; “Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії (Міжнародні відносини, міжнародна інформація, країнознавство)”; “Маркетинг; Менеджмент; Культурологія”. Спеціальності (освітні програми) освітнього ступеню «магістр» (освітньо-кваліфікаційного рівня «спеціаліст»): “Середня освіта (Історія); “Історія та археологія”; “Країнознавство; “Управління інноваційною діяльністю”; “Бізнес-адміністрування”.

У межах обраних спеціальностей поглиблено вивчається комплексний набір дисциплін, а крім класичних та сучасних іноземних ще й регіональні мови (словацька, чеська, угорська, румунська, польська). Саме ж студентське життя насичене та змістовне. Кожен з калейдоскопу представлених можливостей обирає для себе заняття для персональної самореалізації. У результаті всі, кому пощастило навчатись на факультеті історії та міжнародних відносин Ужгородського національного університету, радіють своєму вдалому вибору, правильно зробленому важливому життєвому кроку. А після завершення здобуття вищої освіти інформація про потужний потенціал ФІМВ з шаленою швидкістю перманентно розповсюджується серед усіх знайомих, що «як снігова гуля» збільшує кількість абітурієнтів і згодом лави студентського колективу. Кожний індивід творив, творить і буде творити славетну історію факультету. А вона без сумніву буде вписана виключно золотими глорістичними літерами до книги освіти України!

І трохи про структуру факультету і можливості його підрозділів. Основу навчального процесу забезпечують кафедра полікультурної освіти та перекладу, кафедра модерної історії України та зарубіжних країн, кафедра бізнес-адміністрування, маркетингу та менеджменту, кафедра Античності, Середньовіччя та історії України домодерної доби, кафедра міжнародних студій та суспільних комунікацій, кафедра археології, етнології та культурології. Окрім базових одиниць діють науково-дослідні центри та інститути (карпатознавства, словакістики, богемістики, гунгарології). Родзинками не тільки ФІМВ, але і всього університету є Археологічний музей ім. Е.А. Балагурі та Музей історії університету. Важливе значення мають етнологічна лабораторія, Інформаційний центр представництва ЄС, Навчально-дослідницький центр міжнародної безпеки та євроатлантичної інтеграції.

Які перспективи працевлаштування у Ваших випускників?

Для абітурієнта, який тільки «вчора» покинув шкільну парту, де його навчання визначала обов’язкова програма, при вступі до університету з’являється фактор свободи вибору власного майбутнього, персонального життєвого шляху. Факультет історії та міжнародних відносин прозорий і відкритий в своїх пропозиціях молоді. На своє законне питання: «А ким ми будемо після навчання у вас?» юнаки ніколи не почують брутальну, але, на жаль, часто традиційну в сучасних умовах відповідь: «Як всі – апельсини – Іспанія, будівництво – Чехія». До їх вух, які очікують на певний чіткий дороговказ, доноситься чесний, а головне роками та попередниками перевірений перелік: маркетологи, менеджери, міжнародники, історики, археологи, країнознавці, адміністратори бізнесу, перекладачі та ще безліч цікавих спеціальностей. Наш факультет – маленька модель всесвіту, де можна знайти практично будь-яку свою нішу серед широчезного набору різноманітних галузей знань. Але навіть не це найголовніше. На запитання: «а ким ти став після навчання?» кожен випускник з гордістю відповість: «Людиною!».

Про коефіцієнт корисної дії навчального процесу свідчить фактор «післяосвітнього працевлаштування». Натовпи маститих роботодавців в буквальному сенсі слова «полюють» на випускників ФІМВ. Найспритніші «агенти» та «скаути» починають цей процес заздалегідь, завдяки чому після завершення навчання у виші швиденько підписується угода: випускник отримує диплом і бажану роботу, а «стейкхолдер» – кваліфікованого спеціаліста. Дипломатичні представництва, потужні бізнес структури, перекладацькі організації, провідні музеї і відповідні навчальні заклади – це далеко не повний список тих, хто потребує вихованців факультету, професіоналів своєї справи. Унікальність та всеосяжність запропонованих галузевих напрямків залишає список відкритим і це є фактично безпрецедентним випадком. Значна кількість тих, хто обрав спеціальності ФІМВ, є навіть творцями інших структурних підрозділів Ужгородського університету. Це і представники найвищої керівної ланки, і декани та завідувачі кафедр, і «професор з окопу» Федір Шандор хизується нашою базовою освітою.

І наостанок –  у сформованих умовах глобалізації світу та полідисциплінарності, неможливо розглядати факультет історії та міжнародних відносин окремо від споріднених освітніх колективів. Ужгородський національний університет на сучасному етапі розвитку в алегоричному розумінні можна порівняти з комфортабельним швидкісним потягом, який через станції «бакалаврат», «магістратура», «аспірантура» доправляє тисячі студентів до їхньої кінцевої освітньої мети – обраної бажаної професії і успішного працевлаштування. Локомотивом виступає керівництво вишу, а склад формують різні факультети. Тільки спільними злагодженими зусиллями примножується слава провідного закарпатського навчального закладу, яка  потужним магнітом пропозицій притягає все нових і нових абітурієнтів.

 

Ганна Фельцан,

Олексій Шафраньош,

Інформаційно-видавничий центр

 

Категорії: