Як пройшов студентський обмін молодих лідерів у Жешуві (Польща)
Нещодавно студенти УжНУ повернулися з чергової поїздки за програмою Erasmus+. З 9 по 15 лютого молодь отримала можливість відвідати Жешув (Польща), де проходив тренінг на тему «Європа без кордонів: Об’єднання молодих лідерів» (Europe Unlocked: Connecting Young Leaders), який організовувався УжНУ в партнерстві з асоціацією міжнародних проєктів INPRO. Ініціатива розрахована на студентство таких країн як Польща, Україна, Словаччина та Угорщина. Цьогоріч на молодіжний обмін потрапили 7 дівчат з різних факультетів: суспільних наук(1), філологічний(3), інформаційних технологій(1), історії та міжнародних відносин(1), а також іноземної філології(1).
Організатори попіклувалися, щоб гості почувалися комфортно і, як зазначають самі учасники «навіть якщо ти інтроверт, все одно знайшов би собі друзів». Програма – насичена, окрім встановлених навчальних епізодів, щоб посприяти культурному обміну, студенти також відвідували визначні місця та проводили багато часу разом. Про це розповіли Софія Сливка, другокурсниця спеціальності 061 «Журналістика» філологічного факультету та Юліанна Дорош, студентка 4 року навчання спеціальності «013 Початкова освіта» факультету суспільних наук. «Мені найбільше запам’яталося саме спілкування з іноземцями, яке показало, що попри всі наші відмінності, ми можемо працювати над спільною метою, доповнювати одне одного в команді та взагалом ділитися цінними життєвими порадами і бути друзями. За тиждень ми всі стали такими близькими, що не хотіли прощатись, і думаю кожен хотів би повторити цей досвід простих розмов, через які ми доповнювали одне одного своїми відмінностями та різноманітністю», - із теплом згадує Софія. «Програма була дуже насиченою. Ми відвідували центр INPRO, де проводили цікаві активності та зустрічі з волонтерами й організаторами проєкту – Ліліт, Браяном, Ольгою та Анною. Це була чудова можливість практикувати англійську мову. Ще один великий плюс – вільний час, якого було достатньо, щоб самостійно гуляти Жешувом, досліджувати місто та ходити на шопінг, - ділиться враженнями Юліанна.
Наші студенти відзначають, що під час перебування у Жешуві вони постійно працювали у командах, завдяки чому швидко знаходили собі однодумців і друзів. Більшість з ужнівців із викликів виокремлюють спілкування, а саме мовний бар’єр, однак через велику кількість практики та спільних завдань вже під кінець терміну почувалися набагато впевненіше у власних висловлюваннях. «Протягом цього тижня ми багато дискутували на різні теми, грали у вікторини та обмінювались досвідом. Це все звісно круто, але без труднощів нікуди. Найбільші складнощі були з мовним барʼєром. Все спілкування відбувалось виключно англійською. Не всі володіли нею вільно, і я була однією з таких людей. З іншого боку це навпаки класно, тому що за цей час ти круто прокачуєш свій спікінг. Хочеш не хочеш – розмовляти треба. Головне – не боятись і говорити, багато говорити», - згадує Марія Фревлик, студентка 2 курсу спеціальності 014 Середня освіта «Німецька мова та зарубіжна література» факультету іноземної філології.
Розклад на програмі у наших лідерів був не з легких. На наступний день після приїзду відбулося знайомство та екскурсія містом, оскільки для продуктивної співпраці необхідно краще розуміти одне одного. Ніяких обов’язкових заходів не планували, тож молодь могла спокійно інтегруватися в новий соціум та простір і готуватися до початку основної частини. Друга доба участі – насиченіша, вона була повністю присвячена командній роботі в Urban Lab. Студенти повинні були зробити та представити спільні презентації «Як я бачу роботу з молоддю». Після обіду розпочалася практична частина, де учасники розігрували ситуації, моделюючи реальні проблеми, які можуть виникнути в таких ініціативах, а також шукали їх рішення. Третій день проходив особливо продуктивно, учасники створювали власні громадські організації: продумовували концепцію, місію та діяльність NGO, після – презентували свої ідеї. Ввечері відбулося Open Café – формат відкритих зустрічей, куди приходять різні люди, щоб оговорити запропоновані теми. Четверта доба розпочалася із екскурсії до Ланьцутського замку. Далі за планом – відкрита дискусія «Зв’язки без кордонів» у тренінговій залі INPRO, тема обговорення стосувалася викликів, з якими часто стикаються волонтери. У підсумковій частині відбувся фінальний тренінг, на якому учасники дізналися про міжнародні можливості – де шукати гранти, стажування та проєкти і як брати у них участь. Завершили все символічним святкуванням Дня Святого Валентина, спільною фотосесією та теплими прощальними словами. На останок провели захід «Подарунки для секретних друзів», ще на старті учасники витягли папірці з ім’ям свого приятеля, якому повинні щось підготувати на згадку перед від’їздом. Це посприяло приємному завершенню обміну. «Враження від поїздки просто неймовірні, оскільки це були інтенсивні дні, наповнені різними воркшопами: організація молодіжної роботи, створення недержавних організацій, ми отримали знання як би їх можна було розвивати чи куди писати ґранти. Трохи виникали труднощі в розумінні іншого співбесідника, оскільки в кожного свій особливий акцент і різна вимова тих чи інших слів, але це не завадило нам в кінці тижня вже розуміти одне одного без перепитувань і спілкуватись краще», - розповідає про свої емоції Міхаелла Бунда, студентку 3 курсу спеціальності «032 Історія та археологія» факультету історії та міжнародних відносин.
Студентські обміни – хороший шанс для молоді, щоб показати свої здібності та випробувати себе. Під час таких ініціатив можна отримати особливі навички, які обов’язково знадобляться в майбутньому.
Валерія Мельник,
Інформаційно-видавничий центр.