Новини

23.03.2022
903

Як працює відділ міжнародних зв’язків УжНУ в умовах війни

Як працює відділ міжнародних зв’язків УжНУ в умовах війни

Вже майже місяць в Україні триває повномасштабна війна з росією. Із першого дня Ужгородський національний університет долучився до волонтерської роботи, підтримки ЗСУ та переселенців. В цьому контексті важливою є також міжнародна підтримка Україні, з першого дня війни до УжНУ надходять листи від наших закордонних партнерів, в яких  пропонується допомога в гуманітарній сфері, в навчанні та стажуванні студентів та викладачів. В цьому матеріалі ми розповімо, як відділ міжнародних зв’язків УжНУ координує важливу роботу щодо допомоги нашій країні від закордонних партнерів.

Наразі Ужгородський національний університет діє за трьома основними напрямками: поточна робота з міжнародними проєктами, «університетська дипломатія» та гуманітарна допомога. «Ми продовжуємо роботу над своїми поточними проєктами, але також працюємо над проєктами у сфері академічної мобільності, і як не парадоксально, в часи війни ці можливості збільшилися. Багато європейських країн дають додаткові місця для проживання, навчання, роботи наших викладачів і студентів, вважаючи, що представники академічної спільноти мають бути в безпеці. Без сумніву, ми пропонуємо ці  можливості також й студентам та викладачам інших українських університетів, які знаходяться зараз в Ужгороді. Вони є переміщеними особами і, можливо, закордоном їм буде більш безпечно працювати до перемоги. Також вважаю, що після Перемоги ми потребуватимемо кращих світових практик відбудови та модернізації, тому готові направляти студентів, інших колег за кордон, щоб вони активно включилися у відбудову України. Додам, що, без сумніву, мова йде про направлення за кордон лише дівчат та жінок» - розповідає проректор із науково-педагогічної роботи УжНУ Мирослава Лендьел.

Наступною сферою, яка є новою для УжНУ – це отримання гуманітарної допомоги від іноземних установ та партнерських організацій. УжНУ взявся за цю роботу, оскільки має добрі міжнародні контакти, повагу від закордонних партнерів, а також підтримку максимально мотивованих студентів, викладачів університету. На запит волонтерів з інших областей університет передає гуманітарну допомогу і в інші області, зокрема нещодавно відправили допомогу у Васильків на Київщині, Краматорськ та Покровськ на Донеччині та ін.

Начальник відділу міжнародних зав’язків УжНУ Оксана Свєженцева розповідає: «У листах солідарності та підтримки ми знаходимо слова «Чим конкретно ми можемо вам допомогти? Наша задача – налагодити ланцюжок прийому-передачі допомоги. Ми формулюємо списки необхідних речей для вимушено переселених людей, для наших військових, для людей, які перебувають в небезпечних містах України. А далі допомагаємо логістично, правильно заповнити декларації на кордоні, пишемо супровідні листи обґрунтування, як УжНУ прийме цю допомогу, після чого передасть за призначенням.  Перш за все варто подякувати нашим партнерам з Польщі, Румунії, Словаччини, Чехії, Швейцарії. Асоціація «Парасолька» із Швейцарії вже 25 лютого відреагувала і надала допомогу, підтримує нас також місто Сату-Маре, там величезну роботу здійснює філія Союзу українців в Румунії, яку очолює Люба Горват, допомогли також Асоціація підтримки та розвитку громад Tara Oasului (Румунія), Словацька асоціація зовнішньої політики (SFPA), Великий Оркестр Святкової Допомоги (Польща) та ін. Приємно здивували іспанські, італійські та португальські університети, які віднеслися до нас, як справжні друзі – відразу запропонували допомогу, надали нові пропозиції мобільності».

Як розповідає Оксана Свєженцева, УжНУ отримує конкретну допомогу: речі першої необхідності, їжу, засоби гігієни для дітей та жінок, теплі речі, ковдри, подушки та багато іншого.  Це, в першу чергу дає змогу облаштувати переселенців, яких приймає УжНУ.

Людмила Рішко, провідний фахівець відділу зазначає, що для студентів, аспірантів та викладачів є чимало нових можливостей. «Наразі ми отримуємо дуже багато листів підтримки, це проявляється в стипендіальних можливостях для наших студентів і викладачів. Це пропозиції для навчання та стажування. Ми моніторимо їх, робимо анонси, публікуємо цю інформацію, щоб зацікавлені знали про реальну можливість для навчання. За програмою Еразмус+ ми отримали додаткові стипендії з Хорватії від нашого партнера у місті Пожега, днями на навчання поїхали 14 студенток з різних факультетів, в Чехію зараз їдуть студенти в Пардубіце. Дуже багато цікавих пропозицій ми отримуємо з Польщі, Чехії, Словаччини, Румунії, зокрема для аспірантів та викладачів на короткотривале стажування».

Провідний фахівець відділу Дениса Гарбовська зараз працює з листами закордонних партнерів, з пропозиціями допомоги та підтримки. «Крім цього, до воєнного стану в мене був цікавий спектр роботи, пов'язаний із участю УжНУ в міжнародних рейтингах. Наразі ми вже комунікуємо із основними поважними міжнародними рейтингами і добилися того, що деякі з них вилучили російські університети з рейтингової системи, інші розглядають введення обмежень на їхніх профілях. Звертаємося до європейських грантових фондів із закликом припинення будь-якої  співпраці з російськими вишами та закриття їм доступу до участі у грантових програмах».

Робота з міжнародними партнерами триває, ми дякуємо всім партнерам, які висловлюють свою чітку позицію, солідарність, допомагають УжНУ та усім людям України в цей важкий час. «І що важливо, за добрим словом слідує реальна допомога» - кажуть у відділі міжнародних зав’язків.

 

Олексій Шафраньош

Інформаційно-видавничий центр

 

Категорії: