Новини

09.06.2022
1256

Віталій Андрейко: «Перед сучасними міжнародниками відкриваються ще ширші можливості і в Україні, і за кордоном»

Віталій Андрейко: «Перед сучасними міжнародниками відкриваються ще ширші можливості і в Україні, і за кордоном»

Триває інформаційний проєкт «Професії перемоги – абітурієнтам УжНУ». Сьогодні публікуємо інтерв’ю з в.о. декана факультету історії та міжнародних відносин Віталієм Андрейком. Як живе і працює факультет в воєнних умовах, як студенти та викладачі наближають перемогу і чому фахівці різних напрямків, яких готує факультет, будуть затребуваними після війни – читайте далі.

 Як змінилося життя факультету в умовах війни?

Студенти факультету історії та міжнародних відносин (далі ФІМВ), перебуваючи у відносній безпеці, мали змогу продовжувати навчання та здобувати нові знання у онлайн-форматі. Щоправда, деякі студенти приєднуються із-за кордону (з Чехії, Словаччини, Румунії, Польщі….навіть зі США). Але в цілому навчальний процес триває.

Оскільки наші студенти протягом року завжди беруть участь у різних конференціях та зустрічах, під час війни тематика усіх заходів спрямувалася на актуальні події в Україні. Зокрема, спільно з Представництвом ЄС в Україні, Інформаційним Центром ЄС та Центром Міжнародної безпеки були організовані онлайн-зустрічі, де студенти мали змогу поспілкуватися із українським політиком та дипломатом Валерієм Чалим, що у 2015-2019 роках обіймав посаду Посла України в США. Темою зустрічі стала «Європейська система безпеки та Україна».

Також була проведена зустріч із Маріанною Фахурдіновою, аналітикинею центру «Нова Європа», послом європейської молоді в Україні на тему «Сучасний стан євроінтеграції України».

Також надзвичайно актуальним сьогодні є онлайн-курс лекцій, які проводить чл.-кор. НАН України, д.і.н., проф. Віднянський Степан Васильович «Україна в історії Європі та європейська політика України: основні передумови, етапи та перспективи реалізації», що проходить в рамках виконання проєкту «Транскарпатський центр Жана Монне з дослідження європейських стратегій розвитку».

Реалії сьогодення диктують нам нові пріоритети та умови, з якими ми не зіштовхувалися раніше. Так, студенти 2-го курсу спеціальності «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії» в рамках вивчення курсу «Соціологія політики» провели соціологічне опитування в Закарпатській області, досліджуючи суспільно-політичні настрої мешканців під час війни. 

Незважаючи на військові події, доволі активним також проходило і наукове життя на ФІМВ. Зокрема у березні студентським науковим товариством було проведено науковий семінар «Під патронатом музи Кліо: до Всесвітнього дня екскурсовода».  У квітні з ініціативи кафедри полікультурної освіти та перекладу організовано та проведено міжнародну конференцію студентів та молодих дослідників «Полікультурна комунікація у третьому тисячолітті». У травні студентським науковим товариством «Кліо»  було проведено науково-дискусійну конференцію «Фільми про Середньовіччя як яскраве відображення величі епохи».

Також на факультеті пройшла щорічна підсумкова студентська наукова конференція і презентація вже дванадцятого випуску Збірника студентських наукових праць

Хоч життя факультету зазнало певних змін в умовах війни, наші студенти та викладачі вірять у перемогу та докладають усіх зусиль, аби посприяти цьому та зберегти незламним дух.

Якими є особливості вступної кампанії-2022 для вашого факультету?

Відповідь на запитання, ми розподілятимемо  на блоки, з яких власне і формується структура факультету.

Щодо ступеня бакалавра, то важливим позитивом цьогорічної вступної кампанії є те, що через високий рівень стресу сучасних школярів був скасований пороговий бал на вступ на спеціальність 291 «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії» на контрактну форму навчання. Для вступу випускники шкіл мають змогу написати мотиваційного листа. Але пороговий бал залишився для тих абітурієнтів, які мають намір брати участь у конкурсі на місця державного замовлення – він становить не менше ніж 140 балів. Для вступу потрібно скласти національний мультипредметний тест.

Здобути відповідний фах за спеціальністю 073 «Менеджмент» та 075 «Маркетинг» можна на основі мультипредметного онлайн-тесту з трьох предметів (українська мова, математика, історія України).

Для тих, хто обиратиме навчання за спеціальністю 032 «Історія та археологія» для вступу на ОКР бакалавр, ЗНО відбудеться у формі мультипредметного тесту. Але, якщо абітурієнт має сертифікат ЗНО за 2019, 2020 або 2021 роки, ним можна скористатися.

На ФІМВ також здійснюють підготовку здобувачів зі спеціальності 014. «Середня освіта. Історія» та 034 «Культурологія».

Для вступу на магістратуру спеціальності 291 «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії» цього року потрібно скласти магістерський тест навчальної компетентності, а також фахове вступне випробування. Серед особливостей цього року є те, що не потрібно складати іспит з іноземної мови. А також створені спеціальні умови для тих студентів, які через воєнні дії не можуть виконати загальноприйняті умови для вступу, але мають нестримне бажання отримати ступінь магістра. Вони можуть написати в приймальній комісії мотиваційний лист, в якому навести опис особистих якостей, здібностей, досягнень, які роблять вступника найкращим кандидатом з-поміж інших для вступу на обрану спеціальність.

Вступ на ОС «Магістр» зі спеціальності 073 «Менеджмент» ОП «Бізнес-адміністрування» в 2022 році здійснюється на основі результатів:

✔Магістерського тесту навчальної компетентності (МТНК)

✔Фахового вступного випробування в ДВНЗ «УжНУ»

Абітурієнти, що вступають на бюджет за освітнім ступенем магістр на історичні спеціальності будуть складати тільки фаховий іспит (тести) у ДВНЗ «УжНУ». При вступі на контракт достатньо мотиваційного листа.

Вступники до чотирирічної аспірантури (PhD) для здобуття наукового ступеня доктор філософії складають три вступні випробування: іноземна мова, фаховий іспит із спеціальності, презентація наукових досліджень.

Чи долучаються студенти та викладачі факультету до волонтерської роботи, допомоги військовим, переселенцям?

З початку війни багато студентів та викладачів нашого факультету почали докладати великі зусилля задля спільної перемоги. Зокрема, доц. Мелеганич Г.І. проводила і продовжує щодня проводити активну роботу з плетіння маскувальних сіток для військових. Саме на Ганні Ігорівні тримається весь механізм волонтерського руху в УжНУ щодо плетіння маскувальних сіток, вона активно залучає до цієї роботи і студентів. Станом на 105-й день війни, загальна площа готових сіток, створених ними, становила 1500 м2.

Самостійно організовують волонтерську діяльність і студенти. Третьокурсник Валентин Крестинич з початку війни у складі організації «Світанок мрій» займався вивезенням людей із гарячих точок, став волонтером Червоного Хреста й займався пошуком і доставкою медикаментів. Валентин із партнерами навіть створили власний благодійний фонд «Подати руку», що організовує доставку ліків і гуманітарних вантажів військовим у гарячі точки.

Попри війну, також триває міжнародна співпраця. Зокрема, студентки магістратури спеціальності 291 «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії» проходять стажування за кордоном. 

Студентка Вікторія Плохотніченко проходить стажування у відділі міжнародних зв'язків Університету міста Фоджа, що в Італії. Наталія Деркач стажується у міжнародному таборі в Німеччині, у місті Гановер. Ілля Тягур проходить семестрове навчання в університеті Штефана чел Маре в Румунії. Олена Марюхнич, проходячи стажування в університеті Градця Кралового в Чехії, в якості волонтера долучилася до створення онлайн-курсу “Перша допомога під час бойових дій”. Олена зробила свій вклад, перекладаючи та створюючи субтитри для того, щоб українськомовне населення могло з легкістю зрозуміти і відтворити показані у відео дії.

Ще одна студентка-міжнародниця Анастасія Бабічин також проходить семестрове стажування в університеті Градця Кралового. Під час війни вона долучилася до волонтерства та працює в одній із шкіл цього міста з українськими дітками, які приїхали майже з усіх куточків України, тікаючи від війни.

Окрім студентів, за кордоном підвищують професійну компетентність і викладачі. Так, заступник декана з міжнародної співпраці, старший викладач кафедри міжнародних студій та суспільних комунікацій Олеся Бенчак проходить наукове стажування в Мадридському університеті імені Карла ІІІ на кафедрі соціального аналізу Факультету суспільних і правових наук, здобуваючи унікальний досвід співпраці та налагодження ефективного діалогу із європейськими закладами вищої освіти, що в подальшому сприятиме розвитку більш глибоких комунікаційних процесів, а також підвищенню рівня освіти на факультеті історії та міжнародних відносин ДВНЗ «УжНУ».

Професор Ігор Тодоров взяв участь у впливовій міжнародній конференції «Після війни: переосмислення майбутнього громадянського суспільства» у Варшаві, метою якої було визначення пріоритетів сьогодення та напрацювання першочергових кроків для відбудови України та розвитку громадянського суспільства.

Важливо підкреслити, що подібні стажування та міжнародна діяльність набувають ще більшого значення під час війни, адже наші студенти та викладачі активно популяризують та висвітлюють події в Україні на міжнародному рівні, забезпечуючи інформаційний тил у воєнному конфлікті, що триває.

Відносно гуманітарної допомоги, то було куплено ліки, каремати і спальники для захисників, а також організовано допомогу з-за кордону. До прикладу, професор Черленяк Іван Іванович, підготував та обґрунтував  інформаційні матеріали для ініціювання руху допомоги Україні в Німеччині, а також надав експертну допомогу та прийняв участь у організаційному проектуванні волонтерської організації в Федеральній Землі Рейн-Вестфалія   (Німеччина) товариства допомоги ЗСУ та Фонду «Повернись живим».

На такій ідеологічній платформі в боротьбі проти агресії путінської московії вдалося об’єднати устремління до допомоги Україні і етнічніх німців, і етнічніх українців, і етнічних росіян та інших, які проживають в Федеральній Землі Рейн-Вестфалія навколо ідеї допомогти Україні. Було створено товариство допомоги Україні «FRIEDENSGRUPPE SIEGEN», яке зуміло організувати масштабні акції на підтримку України, налагодило збір медикаментів для військових госпіталів, направило в Україну 7 каміонів з вантажами ліків.

Які спеціальності вашого факультету будуть затребуваними після перемоги і чому?

Безперечно, всі спеціальності факультету сьогодні набувають ще більшого значення та актуальності, ніж раніше.

Успіхи держави не можливі без якісної освіти. МОН вже готує зміни до шкільних навчальних програм з історії України та всесвітньої історії. Думаємо, що така спеціальність, як історія буде потрібна після перемоги. Більше того, високий запит на науку з інших сфер сприятиме інвестиціям в освітній сектор додатково. Тож посада вчителя чи викладача історії після перемоги знову стане престижною. Все це зупинить відтік найкращих кадрів з системи і зробить освітянина конкурентним на ринку праці.

Уже вісім років ми беремо участь не лише у збройному конфлікті – ми воюємо у війні культур. А ворога, отже і його культуру, необхідно знати в обличчя. Культурна компетентність озброює, вона наближає нас до перемоги. Власне з цих міркувань ми відкрили 2018 році спеціальність «Культурологія», яка, на наше тверде переконання, має зараз і буде мати стратегічне значення.

Також важливо зауважити, що в умовах війни з росією, складної політичної й економічної ситуації в Україні необхідно обирати професії, які є найбільш адаптованими до невизначеності та ризиків, але при цьому є надійним джерелом стабільних високих прибутків. До таких належать дві з найбільш високооплачуваних, цікавих і захоплюючих спеціальностей – менеджмент і маркетинг. Саме ці освітні програми є на кафедрі БАММ факультету ІМВ УжНУ.

Ситуація складна, більше трьох місяців війни вдарили практично по кожному бізнесу в Україні та нанесли державі втрати у сотні мільярдів доларів США. Але економіка держави має працювати за будь-яких умов, а бізнес має стати партнером держави на шляху до перемоги. Ефективно використати досвід управління бізнесом у воєнних реаліях допоможуть адміністратори бізнесу. Бізнес-адміністрування (MBA) - це досить широка область, яка включає безліч різних типів управлінських професій. На нашому факультеті можна також здобути диплом магістра за спеціальністю 073 Менеджмент за ОП «Бізнес-адміністрування».

Отже, менеджменту та маркетингу як спеціальностям і професіям точно бути завжди, навіть у такі складні часи, як війна.

З огляду на необхідність плідного вибудовування дипломатичних відносини із західними партнерами у контексті врегулювання воєнних та політичних конфліктів, зокрема які ми переживаємо сьогодні, галузь міжнародних відносин є надзвичайно актуальною і потреба у висококваліфікованих фахівцях в подальшому буде лише зростати.

Ми спостерігаємо високий рівень підтримки та поваги України на міжнародній арені, і можемо стверджувати, що перед сучасними спеціалістами-міжнародниками неодмінно відкриватимуться все ширші можливості для реалізації не тільки в Україні, але й за кордоном.

Наші випускники можуть працювати міжнародними аналітиками, дипломатичними агентами, політологами, консультантами із суспільно-політичних питань, обіймати посади у міжнародних організаціях та дипломатичних представництвах тощо.

Окремо варто підкреслити, що факультет історії та міжнародних відносин, незважаючи на війну та всі супутні перепони, запускає програму подвійних дипломів для магістрів. Так, наші студенти матимуть можливість одночасно проходити навчання за інтегрованими навчальними програмами у навчальних закладах двох країн – України та Польщі. Це не лише можливість для особистісного розвитку, здобуття досвіду та збагачення світогляду, але й беззаперечна практична користь для майбутнього працевлаштування наших студентів.

Тому, шановні абітурієнти, чекаємо вас на факультеті історії та міжнародних відносин. Разом переможемо!

 

Підготував Ярослав Світлик

 

Про всі деталі цьогорічної вступної кампанії читайте тут – Правила прийому до ДВНЗ "УжНУ" у 2022 році

 

Категорії: