02.04.2021

Про досвід вакцинації Covishield працівниками факультету післядипломної освіти

Продовжуючи тему вакцинації сьогодні ми розкажемо про її результати серед працівників факультету післядипломної освіти. Як відомо, станом на 01.04.2021 в Україні наявна єдина вакцина – AstraZeneca. Вона відома також під назвами AZD1222 та ChAdOx1, і доступна на ринку під торгівельними назвами  Vaxzevria (попередня назва Oxford AstraZeneca, виробляється в Європі) та Covishield (виробляється в Serum Institute of India). Інститут сироватки крові в Індії (Serum Institute of India) – це індійська біотехнологічна та фармацевтична компанія, яка є найбільшим у світі виробником вакцин та виготовляє близько 1.5 млрд. доз щороку. Саме там і виготовляється за ліцензією компанії AstraZeneca вакцина, відома під торгівельною назвою Covishield.

Масова вакцинація в Україні розпочалася 25.02.2021 року, а на Закарпатті - 11 березня. В числі перших, хто отримав початкову дозу вакцини, були працівники факультету ФПОДП. Протягом наступних декількох днів, вакцинацію пройшли всі його працівники, окрім тих, хто мав протипокази або хворів на COVID-19 менше 3 місяців тому. Станом на сьогодні, ми зустрічаємо багато публікацій про побічні реакції та ускладнення після вакцинації, а також твердження про неефективність вакцини, виробленої в Індії. Природньо, що такі реакції зустрічаються у певного відсотка осіб, які пройшли імунізацію при отриманні будь-якої вакцини. Також варто зазначити, що за даними аналізу 4 проведених клінічних досліджень, опублікованих у журналі The Lancet, ефективність вакцини  AstraZeneca сягає 63-70% після першої дози вакцини, та близько 81,3% - при ревакцинації другою дозою через 12 тижнів. Окремо, хочемо звернути увагу на один факт. Нещодавно у ЗМІ було опубліковано серію матеріалів про те, що вакцина AstraZeneca може викликати тромбоз. Також повідомляли, що деякі країни призупинили, або «відмовилися» від вакцинації нею. Фактично, ускладнення від будь якої вакцинації існують, проте такі як тромбоз зустрічаються вкрай рідко. Розслідування таких випадків є стандартною процедурою, яка часто включає процес тимчасового призупинення використання препарату. У даному випадку, Європейська медична агенція (EMA) зв’язку між вакцинацією і тромбозом не знайшла і так само, він не був доведений іншими локальними дослідженнями. З метою профілактики, пацієнтам з груп ризику та старшої вікової групи, в день вакцинації та протягом 10 днів після ми рекомендуємо прийом малих доз аспірину.

Маючи власний досвід вакцинації, ми вирішили доповнити його дослідженням шляхом здійснення опитування та контролю рівня імуноглобулінів G серед вакцинованих працівників факультету. Для цього, ми провели анкетування 71 респондента через 5 днів після вакцинації, поставивши 12 питань, які стосуються побічних реакцій. Окрім цього, через 3 тижні після першої дози вакцини, 12 колег здали аналіз на визначення титру антитіл до вірусу SARS-CoV-2. Вік опитаних склав 23-78 років, а розподіл за статтю був майже однаковим (52%-чоловіки, 48%-жінки). З них, більше половини (58,8%) не хворіли на COVID-19, а серед решти більшість мала захворювання 5 та більше місяців тому.

Серед побічних реакцій, респонденти найчастіше відзначали біль в місці ін’єкції - 83,1%, 57,7% скаржилися  на загальну слабкість, а 42,3% мали температуру тіла вище 37,2 С. Окрім цього, було зафіксовано  озноб (46,5%), головний біль (43,7%) та біль у м’язах (36,6%). З меншою частотою було відмічено сонливість (12,7%),  безсоння (15,5%) та пітливість (16,9%).   При цьому, слід відмітити, що у 71,7% симптоми тривали не більше 3 днів та практично у всіх минули на 5 день. Інші симптоми зустрічалися з частотою менше 2%.  Варто зазначити, що  майже кожний п’ятий з вакцинованих (16,9%) не відмічали жодних симптомів.

Цікавим є те, що серед чоловіків підвищення температури спостерігалось  рідше ніж серед жінок. Також варто відмітити, що серед осіб старше 40 років більш поширеними виявилися місцеві прояви, тоді як загальні симптоми частіше зустрічалися у молодших.  За результатами кореляційного аналізу, зв’язку між перенесеним захворюванням на COVID-19 та частотою і вираженістю симптомів не виявлено.

Також 12 вакцинованих колег здали аналіз на визначення титру антитіл (імуноглобулінів G) до вірусу SARS-CoV-2. На основі отриманих лабораторних даних, констатуємо факт, що на третій тиждень після отримання першої дози вакцини Covishield, титр зазначених антитіл перевищував референтні значення (>1,1) у декілька разів. Вони коливалися в діапазоні від 3,697 до 10,987, при цьому середнє значення склало  8,656. Кореляційний аналіз зв’язку між рівнем антитіл та перенесеним захворюванням COVID-19 не виявив.

Підсумовуючи результати описаного дослідження, можемо констатувати, що побічні реакції від імунізації вакциною Covishield є незначними, а набутий в результаті імунітет є вираженим та формується досить швидко (спираючись на рівні антитіл). Цікавим є також той факт, що двоє колег знаходилися тривалий час у безпосередньому контакті із хворим на COVID-19 у якого ПЛР тест був позитивним. При цьому, у них він виявився двічі негативним.

Наше невеличке дослідження тільки підтвердило відомі світові дані. І незважаючи на те, що вираженість побічних реакцій при вакцинації є низькою, пам’ятайте - навіть максимальний їх ризик не зрівняється з такими, як при захворюванні COVID-19.

Вакцина – Ваш щит!

За інформацією ФПОДП