02.06.2021

Ректор УжНУ Володимир Смоланка взяв участь у Всеукраїнському форумі «Україна 30. Освіта і наука»

31 травня – 2 червня у Києві працював Всеукраїнський форум «Україна 30. Освіта і наука», завданням якого є дискусія з низки важливих питань, зокрема щодо загальносвітових трендів розвитку освіти і науки, місця української освіти і науки у світовому вимірі, інновацій в освіті і науці, створення умов для отримання освіти в галузі новітніх технологій, цифровізації освіти і науки, розвитку науки та дослідницької роботи у вищих навчальних закладах, державної підтримки та заохочення молодих учених.

Відкрив форум «Україна 30. Освіта і наука» Президент України Володимир Зеленський. У дискусійних сесіях взяли участь представники офісу Президента, Кабінету Міністрів, Верховної Ради, Національної Академії наук України, ректори університетів, молоді вчені, інноватори, представники освітянського та експертного середовища, громадські діячі, представники реального сектору економіки.

Ректор УжНУ професор Володимир Смоланка взяв участь у дискусійній сесії  «Сучасний університет як майданчик для досліджень». Серед спікерів сесії були заступник міністра освіти та науки України з питань європейської інтеграції Андрій Вітренко, голова підкомітету з питань вищої освіти Комітету ВРУ з питань освіти, науки та інновацій Юлія Гришина, проректор з наукової роботи Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» Віталій Пасічник та член-кореспондент НАН України, директор Київського академічного університету Олександр Кордюк. В онлайні до роботи сесії долучився Лауреат Нобелівської премії з економіки 2007 «за створення основ теорії оптимальних механізмів» Роджер Маєрсон.

Презентація Володимира Смоланки стосувалася реалізації студентських напрацювань у реальному секторі економіки. Ректор продемонстрував перелік компаній,  які змінили та змінюють наше життя дотепер, зокрема Microsoft, Google, Facebook, Reddit, Wordpress, Time. «Багато людей у світі знають імена засновників цих поважних компаній. Але небагато хто знає, що це все – студентські проєкти. Вони створювалися у студентському середовищі, більшість проєктів створювалися невеличкими групами студентів, які часто було однокурсниками. Отже, для реалізації ідеї слід мати невеличку групу допитливих студентів, які володіють знаннями і які є мотивованими. На основі цього вони можуть вивчити потреби ринку і сформувати певну ідею.  Саме в університетах створена та атмосфера, коли молода людина може захопитися, отримати мотивацію, для того щоб займатися наукою. У нас в УжНУ є принцип – хорошого студента ми виховаємо тільки тоді, коли він, починаючи з першого курсу, починає займатися наукою».

Ректор УжНУ наголосив, що упродовж останніх  років  університет активно закуповує апаратуру, вкладаючи кошти в науковий ресурс, який може бути використаний студентами під час реалізації наукових проєктів. Володимир Смоланка також зазначив, що Ужгородський національний університет  має  Центр стартапів, яка визначає кращі студентські проєкти та надає їм суттєву фінансову підтримку. За останні  роки УжНУ має 25 переможців у конкурсі стартапів, їхні проєкти стосуються різних сфер життя – від медичних проєктів, до статапів у харчовій сфері.

В.Смоланка ознайомив присутніх із декількома проєктами студентів УжНУ. Це – система дистанційного спостереження з елементами доповненої реальності, яка розроблена для ДСНС, QRWaiter, проєкт, який дозволяє легко та швидко зробити замовлення певної страви в ресторані чи кафе, а також апгрейд-версія QR-Delivery, яка дозволяє ефективно зробити замовлення в онлайні. Даний проєкт вже реалізується в Ужгороді, Львові Києві, згодом  розпочнеться реалізація у Дніпрі та Миколаєві. Також ректор ознайомив із стартапом, який стосується створення екологічних виробів із біоматеріалів рослинного походження. «Це невеличка частина тих проєктів які є в УжНУ, але за підтримки університетського середовища, влади, за наявності національних та міжнародних грантових програм студентські проєкти  можуть бути успішно реалізовані в реальному секторі економіки». – наголосив Володимир Смоланка.