Новини

07.03.2023
285

ЩО ТАКЕ ГЕРПЕСВІРУСНІ ІНФЕКЦІЇ ТА ЯК ЗАХИСТИТИСЯ ВІД НИХ

ЩО ТАКЕ ГЕРПЕСВІРУСНІ ІНФЕКЦІЇ ТА ЯК ЗАХИСТИТИСЯ ВІД НИХ

Герпесвірусні інфекції (англ. herpesviral infections) — група інфекційних захворювань, які спричиняють віруси родини герпесвірусів (англ. Herpes viruses). Натепер відомо більше 100 герпесвірусів, серед яких для людини патогенними є 8 вірусів (або типів людських вірусів).Термін «Герпесвірусна інфекція» потрібно використовувати відносно всіх нозологічнихформ, які спричинюють герпесвіруси. Тоді як термін «Герпетична інфекція» допустимий лише для означення проявів хвороби, яку спричинюють тільки віруси простого герпесу 1 і 2.

Існує герпесвірус людини (ГВЛ) 1 та 2 типу, віруси вітрянки, Епштейна-Барр, цитомегаловірус та віруси герпесу людини 6, 7 та 8.

Вірус 1-го типу вражає слизову ротової порожнини, губи, інші частини голови, а вірус 2-го типу викликає переважно генітально-анальні інфекції. Утім обидва віруси можуть вражати всі частини тіла. Більшість людей заражаються ГВЛ-1 у віці до 5 років від батьків чи інших дітей.

Герпесвірус 3-го типу є збудником вітрянки. Після хвороби він залишається жити в організмі і пізніше може викликати оперізувальний лишай. 

Віруси ГВЛ-6 і ГВЛ-7 практично завжди інфікують одночасно. У гострій формі дуже часто в дітей вражають шкіру і систему крові, у хронічній впливають на печінку, легені, лімфатичну та нервові системи. ГВЛ-8 може мати безсимптомний перебіг, але часом спричиняє розвиток онкологічних захворювань.

Останнім часом відбулося зростання інфікування населення вірусом простого герпесу (ВПГ).

Симптоми герпесвірусних інфекцій:

 • Герпесвірусна інфекція 1-го типу – це так звана  «застуда на губах».
 • Генітально-анальний герпес супроводжують виразки, почервоніння, висипи і свербіж, або відсутність симптомів.
 • Герпесвірус 3-го типу проявляється висипами на тілі людини, а також температурою, слабкістю, головним болем.
 • Герпесвіруси також можуть вражати нервову систему. У людей з ослабленою імунною системою, можуть призводити до серйозних ускладнень.
 • Після зараження віруси вже ніколи нікуди не діваються, а перебувають у нейронах людини та час від часу активуються. Тригером може стати інтенсивне сонячне випромінювання, механічне пошкодження нерву, тимчасове чи постійне порушення імунітету.

Як уникнути герпесу?

 • не цілуйтеся, якщо в партнера/ки з’явилася «застуда» на губах чи в роті;
 • не пийте з однієї чашки чи пляшки з людиною, яка має герпес на губах; 
 • не користуйтеся спільною гігієнічною помадою;
 • використовуйте презервативи під час статевого акту;
 • якщо в одного із партнерів загострення генітального герпесу, від статевого акту треба утриматися, навіть захищеного;
 • якщо ви вагітні і маєте генітальний герпес, обов’язково повідомте про це вашого лікаря, щоб не передати хворобу дитині під час пологів.

Якщо у вас симптоми герпесвірусної  інфекції?

Обов’язково зверніться до лікаря, який призначить необхідну терапію та надасть рекомендації щодо уникнення загострень у майбутньому. Будьте здорові та бережіть себе!

Підготувала ас. Пікіна І.Ю.

Категорії: