Новини

14.04.2025
872

Факультет туризму УжНУ об’єднав школярів Закарпаття у дослідженнях туристичних родзинок регіону

Факультет туризму УжНУ об’єднав школярів Закарпаття 
у дослідженнях туристичних родзинок регіону

Вже втретє факультет туризму та міжнародних комунікацій ДВНЗ «УжНУ» успішно провів унікальний освітньо-культурний проєкт – конкурс учнівських дослідницьких робіт «Скарби Срібної землі» та гастрономічний челендж «Смачне Закарпаття». У цьому році співорганізаторами виступили: Департамент освіти і науки, молоді та спорту та Управлінням туризму та курортів Закарпатської ОВА. У заходах взяли участь понад 50 учнів із 30 шкіл області.

«Скарби Срібної землі»: юні дослідники відкривають туристичний потенціал регіону

4 квітня 2025 року відбувся фінал конкурсу учнівських дослідницьких робіт «Скарби Срібної землі», який мав на меті виявити талановиту молодь, зацікавлену в дослідженні та популяризації туристичного потенціалу Закарпаття.

Члени журі: Федір Шандор, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Угорщині, професор, Президент Закарпатської туристичної організації «Закарпаття»; Мар'яна Марусинець, директорка Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Закарпатської ОВА; Олександра Горзов, начальниця відділу туристичної діяльності управління туризму та курортів Закарпатської ОВА та Наталія Габчак, декан факультету туризму та МК, щиро привітали учасників та відзначили високий рівень досліджень і креативний підхід до висвітлення туристичних об'єктів та гастрономічних традицій регіону. «Ми були приємно вражені глибиною та якістю робіт учасників. Юні дослідники не лише виявили туристичні перлини та унікальні традиції нашого регіону, але й детально проаналізували їхній потенціал для розвитку туристичної галузі. Подібні конкурси стимулюють молодь до вивчення культурної та туристичної спадщини Закарпаття», – зазначили вони.

Учасники представили свої проєкти у двох напрямках, серед переможців:

Напрямок «Унікальні туристичні місця»:

I місце: Богдана Мошак, учениця 9 класу Тур’є-Реметівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів,

керівник – учителька фізики та астрономії Юліанна Микитюк

II місце: Ігор Новицький, учень 9 класу Ужгородського ліцею № 3,

керівник – учителька фізики Надія Перм'якова

Анастасія Малярчик, учениця 9 класу Голубинської гімназії

керівник – учителька географії Віра Ряшко

Йосип Пензештадлер, учень Мукачівського центру позашкільної освіти

керівник Олександр Талабішка, консультант Галина Ліхтей

III місце: Зорян Головчук, учень 11 класу, Лужанського ЗЗСО І-ІІІ ступенів

керівник – учителька географії Андріана Бабій

Естер-Рамона Патакі, учениця 9 класу, Ужгородської гімназії імені Другетів

керівник – учителька історії та географії Еріка Банга

Аліса Мейсарош, учениця Мукачівського центру позашкільної освіти

керівник Олександр Талабішка, консультант Галина Ліхтей

Спеціальним заохочувальним призом Управління туризму та курортів нагороджена Ніколь Грицище, учениця 9 класу Полянського ліцею, керівник – учителька географії Мирослава Бочко.

Напрямок «Готельно-ресторанні особливості Закарпаття»:

I місце: не присуджено

II місце: не присуджено

III місце: Дарина Футимська, учениця 8 класу Ужгородського ліцею №3

керівник – учителька фізики Надія Перм'якова

 

«Смачне Закарпаття»: збереження кулінарних традицій через дослідження та практику

Паралельно з «Скарбами Срібної землі» проходив гастрономічний челендж «Смачне Закарпаття». Учасники не лише готували традиційні закарпатські страви, але й проводили ґрунтовні дослідження їхньої історії, технології приготування та культурного значення. Як зазначила організаторка конкурсу Уляна Ханас: "Це не просто змагання – це міст між минулим і майбутнім. Кожна страва розкриває історію нашого краю через смаки, які об’єднують покоління".

Учасники представили різноманітні страви — від традиційного бограча та токана до маловідомих рецептів, як от Бичківський медяник, які збереглися лише в окремих населених пунктах регіону. Особливу увагу журі приділяло дослідницькому компоненту робіт – вивченню історичного контексту, локальних особливостей приготування та автентичності інгредієнтів.

За результатами оцінювання визначено переможців гастрономічного челенджу «Смачне Закарпаття»:

I місце: Крістіан-Ян Ман, учень 11 класу Тур’є-Реметівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів,

керівники: учителька фізики та астрономії Людмила Воронич та

педагог-організатор Едуард Воронич

II місце: Ангеліна Климчук, учениця 11 класу Дубівського ліцею

керівник – педагог-організатор Оксана Фера

Неля Серманяк, учениця 11 класу Берегівського ліцею імені Ілони

керівник – учителька географії Ільда Кампо

Марк Шаркезі та Давид Ковтюк, учні 9 класу Ужгородської гімназії імені Другетів

керівник – заступник директора з НВР Єва Борисова

III місце: Кітті Жидик та Людмила Кузьма, учениці 11 класу ПЗ «Закарпатський угорський ліцей з угорською мовою навчання»

керівник – учителька історії та туристичної справи Еріка Молнар

Юлія Юранюк та Камілла Міллер, учениці 9 класу Великобичківського ЗЗСО І-ІІІ ступенів № 1,

керівник – учителька хімії Леся Гайналь.

Спеціальним заохочувальним призом Управління туризму та курортів нагороджена Валерія Попович, учениця 10 класу комунального закладу «Горінчівський міжшкільний ресурсний центр», керівник – учителька спецпредметів Марина Тегза.

Обидва конкурси стали яскравим прикладом ефективної співпраці університету, закладів загальної середньої освіти та органів місцевого самоврядування.

«Ми бачимо великий потенціал в учнівських дослідницьких роботах. Такі заходи мають подвійну цінність, пояснює Наталія Габчак. – З одного боку, ми виявляємо та підтримуємо талановиту молодь, з іншого залучаємо до досліджень та генерування ідей розвитку туристичної привабливості нашого регіону».

Обидва конкурси стали не лише майданчиком для виявлення талановитої учнівської молоді, але й важливим інструментом для збереження та популяризації культурної спадщини Закарпаття, підтверджуючи роль Ужгородського національного університету як провідного центру дослідження та розвитку регіону, про це зазначили у своїх виступах члени: Ганна Машіка, завідувачка кафедри туризму; Роман Корсак, завідувач кафедри туристичної інфраструктури та готельно-ресторанного господарства; Руслана Жовтані, завідувачка кафедри міжнародних комунікацій.

Організатори конкурсу вдячні всім учасникам за участь у конкурсі!

Організатори конкурсу висловлюють особливу подяку за фінансову підтримку ректору УжНУ професору Володимиру Смоланці, а також спонсорам ПП Наталії Рижак та Дарині Руснак.

Урочисте нагородження переможців відбудеться 1 травня о 10.00 у приміщенні ректорату УжНУ за адресою: пл. Народна, 3, м. Ужгород. Усі учасники конкурсу отримають сертифікати, а переможці будуть нагороджені дипломами та грошовими преміями.

 

 

Категорії: