Новини

11.01.2023
73

Актуальні проблеми ВІЛ-інфекції

Актуальні проблеми ВІЛ-інфекції

ВІЛ-інфекція (вірус імунодефіциту людини) – це соціально небезпечне інфекційне захворювання, що розвивається внаслідок інфікування вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), довготривалого переживання (персистенції) ВІЛ в лімфоцитах, макрофагах та клітинах нервової тканини.

Вірус уражає клітини імунної системи, що мають на своїй поверхні рецептори CD4Т-хелперимоноцитимакрофагиклітини Лангергансадендритні клітини, клітини мікроглії. Коли рівень клітин із CD4 падає нижче критичного рівня, клітинний імунітет втрачається і організм стає все більше сприйнятливий до розвитку опортуністичних інфекцій, що призводить до СНІДу. Передається статевим шляхом через прямий контакт слизових оболонок або крові з рідиною тілесного походження, яка містить ВІЛ, як-от кровспермапіхвові виділення, передсім'яна рідина. Нестатевим шляхом вірус може передаватися від матері до дитини (під час вагітності, народження, або годування грудним молоком), а також внаслідок використання нестерильних медичних інструментів. У різних тілесних рідинах вірус представлений і вільними частинками, і зараженими клітинами.

За оцінними даними, на кінець 2021 року в країні проживало 245 000 ВІЛ-позитивних людей. Із початком повномасштабної війни на території України у лютому 2022 року постали проблеми із забезпеченням епіднагляду за ВІЛ-інфекцією, ускладнилася логістика надання послуг з профілактики, тестування, лікування від ВІЛ-інфекції та клініко-лабораторного моніторингу перебігу ВІЛ/СНІД у людей, які живуть з ВІЛ (ЛЖВ), насамперед у південно-східних регіонах. Ступінь негативних наслідків та відновлення надання послуг населенню в контексті епідемії ВІЛ-інфекції будуть нерівномірними з огляду на оперативні зміни ситуації в окремих областях, активність бойових дій, руйнацію медичної інфраструктури, міграцію ВПО тощо.

За даними сероепідмоніторингу за дев’ять місяців 2022 року обсяг послуг із тестування на ВІЛ (ПТВ) зменшився з 1,4 млн до 1,1 млн (Тпр – 23%) порівняно з аналогічним періодом 2021 року, зокрема на 26% знизилася кількість тестувань швидкими тестами.

Найбільші зміни відбулися на сході (Тпр – 59%), де в окремих районах з початком бойових дій майже припинилося тестування. Так, у Луганській області в підсумку за дев’ять місяців було обстежено на ВІЛ тільки 951 людину. У 2021 році частка ПТВ у східних областях становила 30% від загального обсягу тестувань в Україні, за аналогічний період 2022 року їхня частка зменшилася до 20%.

У південному регіоні обсяг ПТВ теж істотно зменшився (Тпр – 38%), але переважно за рахунок Херсонської області (Тпр – 58%).

Протилежна ситуація на заході та в центрі країни, де, навпаки, побільшало тестувань на ВІЛ, зокрема на понад чверть зріс обсяг ПТВ у Сумській (Тпр + 28%) та Івано-Франківській (Тпр + 27%) областях.

Очікуваним є зменшення кількості ВІЛ-позитивних результатів тестування. Порівняно з аналогічним періодом довоєнного року, за дев’ять місяців кількість діагностованих випадків ВІЛ-інфекції зменшилася на 18% (з 14 556 до 11 871), зокрема на сході країни — втричі (Тпр – 35%). Натомість у центральному та західному регіонах людей з ВІЛ-інфекцією було виявлено більше: на 20% і 5% відповідно.

При цьому частка позитивних результатів тестування на ВІЛ-інфекцію у середньому по країні збільшилася з 1,0% до 1,1% (Тпр + 6%). На рівні регіонів показник коливається від традиційно низьких цифр у Західній Україні (0,3%) до найвищого показника в Одеській області (4,1%).

Станом на 01.10.2022 у закладах охорони здоров’я під медичним наглядом перебували 155 722 людини, які живуть з ВІЛ, або 376,0 на 100 000 населення. За даними офіційної реєстрації, найвищий рівень поширеності ВІЛ-інфекції на 100 000 населення зареєстровано в Одеській (1 138,8), Дніпропетровській (924,7), Миколаївській (742,1), Херсонській (462,3), Київській (443,0), Чернігівській (407,1) областях та м. Київ (619,3). Порівняно з аналогічним періодом 2021 року диспансерна група по Україні збільшилася на 4%. Найвищий приріст відбувся у Закарпатській (+ 44%), Тернопільській (+ 14%), Рівненській (+ 12%), Львівській (+ 10%) областях та м. Київ (+ 28%).

ВІЛ-інфекція – це глобальна проблема століття. На сьогодні є надійні методи діагностики та ефективні лікарські препарати для виявлення і подолання цієї недуги. Прийняті ефективні заходи в багатьох країнах світу дозволили в цілому до початку 2013 року число нових випадків ВІЛ-інфекції скоротити на 33% у порівнянні з 2001 років, а серед дітей скорочення сягає 52% у порівнянні з 2011 роком. Нажаль, для України показники невтішні, хоча відмічається зменшення темпів приросту інфікування, захворюваності, а також смертності від хвороб, обумовлених СНІДом, проте ВООЗ не бачить ознак спаду епідемії ВІЛ-інфекції в Україні.

Сьогодні Україна займає одне з перших місць серед країн Європи за кількістю ВІЛ-позитивних осіб, щоденно в Україні від СНІДу помирає в середньому 7 осіб. Станом на 1.11.2014 року під медичним наглядом в Україні перебуває 146 тис. 466 ВІЛ-інфікованих осіб та 34 тис. 30 хворих на СНІД.

Підготувала ас. Пікіна І.Ю.

Категорії: