Новини

20.02.2026
211

Колектив кафедри ТЕІБ УжНУ продовжує реалізувати міжнародний проєкт V4–Ukraine: участь у науково-освітніх подіях турніру Fyziklání в Карловому університеті

Колектив кафедри ТЕІБ УжНУ продовжує реалізувати міжнародний проєкт V4–Ukraine: участь у науково-освітніх подіях турніру Fyziklání в Карловому університеті

Викладачі і студенти кафедри твердотільної електроніки та інформаційної безпеки УжНУ долучилися до міжнародної науково-освітньої програми, що відбулася 12–14 лютого 2026 року у Карловому університеті (м. Прага) навколо відомого міжнародного фізичного турніру Fyziklání. Поїздку організовано в межах міжнародного проєкту «The Positive Charge of Physics Transfer by Non-Formal V4–Ukraine Learning», спрямованого на вивчення та адаптацію досвіду країн Вишеградської четвірки у сфері неформальної STEM-освіти, що реалізується за підтримки International Visegrad Fund.

Українську делегацію очолив завідувач кафедри ТЕІБ  Василь РІЗАК, доктор фізико-математичних наук, професор, Заслужений діяч науки і техніки України, член Американського фізичного товариства, голова Закарпатського відділення Українського фізичного товариства, академік та керівник Закарпатського осередку Академії технологічних наук України. Програма візиту передбачала знайомство з європейськими підходами до популяризації фізики серед молоді, організацією міжнародних інтелектуальних змагань та інтеграцією неформальних освітніх практик у систему університетської і шкільної освіти. До міжнародної поїздки долучилися й ужгородські школярі ー переможці національного етапу міжнародного турніру з фізики Náboj Physics, що був проведений вперше в Україні наприкінці 2025 року зусиллями кафедри ТЕІБ у рамках згаданого вишеградського проєкту. 

Центральною частиною візиту стали освітні події найбільшого командного європейського турніру з фізики Fyziklání, який щороку збирає сотні учнівських команд із різних країн світу та поєднує інтелектуальні змагання з широкою науково-освітньою програмою: лекціями, екскурсіями до наукових лабораторій, зустрічами з науковцями та неформальними дискусіями про сучасну фізику. На турнірі Україну представляли команди Ужгородського наукового ліцею, ліцею «Лідер» та ліцею №3 м. Ужгород, що змагалися у найпрестижнішій категорії А турніру Fyziklání. Загалом у змаганнях взяли участь понад 300 команд із 15 країн світу. Ужгородські школярі продемонстрували високий рівень підготовки та посіли достойні місця, випередивши чимало досвідчених команд з європейських країн.

Делегація УжНУ взяла участь в урочистих заходах з нагоди 20-річчя турніру Fyziklání. У межах святкової програми відбулася зустріч з Президентом Сенату Парламенту Чеської Республіки Miloš Vystrčil, під час якої обговорено роль міжнародних учнівських змагань у розвитку природничої освіти та підтримку українських учасників. Студенти та викладачі кафедри ТЕІБ також провели робочі зустрічі з партнерами проєкту ー керівниками та активними учасниками студентських організацій FYKOS (Математично-фізичний факультет Карлового університету) і Trojsten (Факультет математики, фізики та інформатики Університету Коменського в Братиславі). Учасники обговорили досвід організації міжнародних учнівських змагань, підходи до неформальної STEM-освіти, а також перспективи подальшої співпраці. Зокрема, було погоджено проведення наступного турніру Náboj Physics в Ужгороді у 2026 році на базі УжНУ. Для української делегації було організовано екскурсійно-пізнавальну програму, що допомогло краще зрозуміти історичний та культурний контекст країни-партнера. Зокрема, учасники оглянули пам’ятки та культурну спадщину центральної частини Праги, відвідали історичний комплекс Vyšehrad, а також ознайомились з експозицією фінансової та економічної історії Чехії під час візиту до Czech National Bank. 

Участь у турнірі Fyziklání-2026 стала важливим етапом реалізації проєкту, а отриманий досвід сприятиме подальшому розвитку неформальної STEM-освіти в регіоні та впровадженню кращих практик країн V4 у навчальну та просвітницьку діяльність університету. Особливе значення має можливість передати цей досвід школярам, які вже беруть активну участь у міжнародних конкурсах і, сподіваємось, стануть майбутніми студентами та дослідниками у сфері природничих наук. Учасники події щиро вдячні відділу міжнародних зв'язків (керівник - доц. Свєженцева О.І.) та адміністрації УжНУ за допомогу в організації поїздки, а також Міжнародному Вишеградському Фонду ー  за фінансову підтримку проєкту й створення можливостей для інтеграції української молоді в європейський освітній STEM-простір. 

Олександр Чобаль,

відповідальний виконавець проєкту

«The Positive Charge of Physics Transfer by Non-Formal V4–Ukraine Learning» 

Категорії: