Навчально-науковий центр підготовки та атестації кадрів вищої кваліфікації організував онлайн зустріч для аспірантів 2024 року вступу на тему «Організації освітнього процесу»
08 листопада 2024 р. працівниками Навчально-наукового центру підготовки та атестації кадрів вищої кваліфікації проведено робочу онлайн зустріч для аспірантів 2024 року вступу на тему «Організації освітнього процесу», яка відбулася на платформі GOOGLE MEET.
Вступна частина була присвячена особливостям підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії, про що проінформувала директор Навчально-наукового центру підготовки та атестації кадрів вищої кваліфікації Ірина Сухан.
Розглянуто питання організації роботи Центру (https://www.uzhnu.edu.ua/uk/cat/science-center_pak ):
Метою діяльності Центру є забезпечення комплексного вирішення завдань реалізації державної політики з питань підготовки фахівців вищих кваліфікаційних рівнів Національної рамки кваліфікації та їх атестації на основі управління всіма компонентами організаційної роботи. Основним завданням Центру є організація підготовки фахівців вищої кваліфікації (докторів філософії та докторів наук) та атестації здобувачів ступенів доктора філософії та доктора наук.
Також ознайомлено здобувачів третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти із структурою Центру:
- Відділ аспірантури та докторантури https://www.uzhnu.edu.ua/uk/cat/depart_cpakvk-aspirant_dep
- Відділ організації освітнього процесу здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії https://www.uzhnu.edu.ua/uk/cat/depart_cpakvk-organiz_dep
- Відділ супроводу разових спеціалізованих вчених рад https://www.uzhnu.edu.ua/uk/cat/depart_cpakvk-spets_rad_dep
Основна частина була присвячена саме організації освітнього процесу, про що проінформувала завідувач Відділу організації освітнього процесу здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії Тетяна Малаховська.
Були розглянуті основні кроки для аспірантів на початкових етапах навчання та проведення наукових досліджень, а саме:
- Аспіранту протягом двох місяців з дати зарахування необхідно призначити наукового керівника з числа наукових або науково-педагогічних працівників закладу за основним місцем роботи, які мають науковий ступінь та відповідну наукову кваліфікацію (при подачі документів потенційні керівники підписували згоду на керівництво).
- Тема дисертації погоджується здобувачем з його науковим керівником (керівниками) і після обговорення на засіданні кафедри, Вченій раді відповідного структурного наукового підрозділу (факультету/інституту) затверджуються Вченою радою ДВНЗ «Ужгородський національний університет» протягом двох місяців з дня зарахування здобувача до закладу для підготовки в аспірантурі. У разі потреби тема дисертації може бути уточнена та затверджена у новій редакції. Анонсована дата наступної Вченої ради університету 21.11.2024 р.
- Постанова Кабінету Міністрів України він 19 травня 2023 року № 502 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань підготовки та атестації здобувачів наукових ступенів».
- Індивідуальні навчальний та науковий плани погоджуються здобувачем з його науковим керівником (керівниками) та затверджуються Вченою радою відповідного структурного підрозділу (факультету/інституту). ІНП заповнюються у цифровому вигляді або, за бажанням, роздрукований варіант ‒ вручну.
- Невиконання індивідуального навчального плану, зокрема порушення строків його виконання без поважних причин, передбачених законодавством, порушення умов договору або академічної доброчесності є підставою для ухвалення закладом рішення про відрахування аспіранта.
- Аспірант повинен виконувати індивідуальний план наукової роботи та двічі на рік звітувати про хід його виконання на засіданні кафедри та відповідного структурного підрозділу (факультету/інституту) відповідно до Положення про проміжну атестацію здобувачів ступеня вищої доктор філософії;
- Не пізніше ніж за дев’ять місяців до завершення нормативного строку навчання за акредитованою освітньо-науковою програмою здобувач: отримує довідку про виконання ОНП і висновок наукового керівника (керівників) з оцінкою роботи здобувача у процесі підготовки дисертації та виконання індивідуального плану наукової роботи та індивідуального навчального плану та звертається до Відділу супроводу разових спеціалізованих вчених рад для початку процедури захисту.
На сайті університету доступні:
КОРИСНІ посилання для здобувачів третього рівня вищої освіти, які полегшують роботу аспіранту з пошуку необхідної інформації під час виконання індивідуальних навчальних планів.
Затверджені освітньо-наукові програми зі спеціальностей, а саме 2024 р.:
- з повним описом створення належних умов для комплексної та якісної підготовки й професійного супроводу здобувача наукового ступеня до захисту дисертації у спеціалізованій вченій раді з дотриманням усіх без виключення принципів академічної доброчесності на всіх етапах її виконання;
- Картою курсів, для набуття обов'язкових компонентів ОНП, цикл загальної підготовки; обов'язкових компонентів ОНП, циклу професійної підготовки та вибірковий компонент ОНП, дисципліни вільного вибору аспіранта (Проконсультуйтесь із науковим керівником для вибору релевантних дисциплін, які допоможуть у проведенні дослідження)з каталогів відповідних кафедр, які необхідні для виконання обсягів кредитів ЄКТС освітньо-наукових програм, які необхідно внести в шаблони індивідуального навчального плану.
ІНП містять розділ для результатів неформальної освіти (наприклад, академічна мобільність ‒ на базі інших вищих навчальних закладів, кваліфікаційні курси, міжнародні та національні стажування, робота в межах грантових програм). Виконання інформальної освіти є необов’язковим компонентом ОНП. Затверджені ІНП зберігаються на кафедрі до завершення виконання освітньої складової (навчальний) та освітньо-наукової програми (науковий).
За підсумками зустрічі всі учасники могли поставити свої запитання співробітникам Навчально-наукового центру підготовки та атестації кадрів вищої кваліфікації й отримати вичерпні відповіді.
За інформацією Навчально-наукового центру підготовки та атестації кадрів вищої кваліфікації