Новини

27.08.2022
1929

Марина Кривцова про стажування в Тель-Авіві: неоціненний досвід і фантастичні можливості творити науку

Марина Кривцова про стажування в Тель-Авіві: неоціненний досвід і фантастичні можливості творити науку

Професорка Марина Кривцова – заступниця декана біологічного факультету – впродовж 3 крайніх місяців проходила стажування та реалізовувала науковий проект в Ізраїлі. Вона скористалася однією з багатьох можливостей, які відкрили для українських науковців університети Європи та світу під час війни.

Днями Марина Валеріївна повернулася до Ужгорода і розповіла нам  про свою роботу в Тель-Авіві. А також — про плани подальшої співпраці між УжНУ та Тель-Авівським університетом.

 

Сучасна наукова діяльність неможлива без міжнародної кооперації, тому я часто беру участь у міжнародних конференціях, проектах, працюю в міжнародних наукових групах, – розповідає Марина Кривцова. – З початком війни значна кількість іноземних вузів та наукових установ оголосили стажування та прийом українських вчених. Я обрала Ізраїль – країну, яка за рівнем наукових досягнень у молекулярній біології та медицині займає лідируючі світові позиції. Запропонувала свій науковий проект, отримала запрошення і не помилилась, оскільки рівень науки в Тель-Авівському університеті просто фантастичний!

Чому обрали саме цей виш?

Тель-Авівський університет – один із крупніших в Ізраїлі. Це ціле містечко з розвиненою інфраструктурою. При університеті діють понад 80 науково-дослідних інститутів, в тому числі центрів, астрономічна обсерваторія, ботанічний сад. У складі університету численні аудиторії, кампуси, лабораторії, бібліотеки, культові споруди і декілька музеїв. Вся територія обладнана містами для відпочинку, обіднього перекусу, місцями для підготовки і для проведення зустрічей як студентами, так і науковцями, викладачами. Лабораторії оснащені найсучаснішим обладнанням. Кожний студент, виконуючи наукову кваліфікаційну роботу, може самостійно обрати лабораторію.

Цікаво, чи були ще в цьому університеті інші українці?

Так, одночасно зі мною проходили семестрове навчання 7 студентів із різних куточків України. Ми всі разом навіть зустрічалися з послом України в Ізраїлі Євгеном Корнійчуком. 

Тель-Авівський університет і зараз розширює стипендіальні програми для українських аспірантів та студентів. І я дуже рекомендую цей заклад, оскільки досвід, який тут можна отримати, – неоціненний.

Розкажіть, будь ласка, трохи про вашу роботу в Тель-Авіві.

За три місяці перебування та реалізації наукового проекту в університеті Тель-Авіву я працювала в 3 лабораторіях: молекулярної мікробіології, лабораторії вивчення метаболітів «Gazid Lab», що займається пошуком речовин, які мають активність щодо генетичних захворювань обміну речовин та «Blavatnik Center of Drug Discovery». Підбирала лабораторії та центри для реалізації проекту самостійно, вже після приїзду в Тель-Авів. І тут треба відзначити важливий момент: успіх, залежить від того, як ви зможете зацікавити виділяти кошти та реалізовувати проект.

 З директор-менеджером "Blavatnik center of Drug discovery" Dr. Людмилою Бужанскі

Перші два тижні пройшли у зустрічах, знайомствах та презентації наукового напрямку. За цей час навчалась працювати на новому обладнанні та опрацьовувала численні методики та роботизовані системі.

А про що власне ваш науковий проект?

Він був присвячений вивченню потенційної можливості використання речовин природного походження (екстрактів та ефірних олій лікарських рослин) для корекції метаболізму при захворюваннях обміну речовин. Для цього були використані оригінальні генетично модифіковані клітини з відтвореним циклом певного захворювання обміну речовин. Вже сьогодні отримані пілотні дані та виявлено декілька речовин, які можуть викликати корекцію порушеного метаболізму, та ті, які можуть бути потенційно небезпечними. Рада, що запропонований мною науковий проект зацікавив і зараз ми починаємо нову серію експериментів та спільно започатковуємо новий напрямок з вивчення речовин рослинного походження.

Тобто співпраця з ізраїльськими колегами триватиме й надалі?

Так. За час стажування вдалось налагодити перспективні зв’язки для реалізації спільних наукових проектів з УжНУ. Центр «Blavatnik Center of Drug Discovery» є унікально оснащеним. Технічні можливості та його концепція дозволяють здійснювати високотехнічний підбір нових та існуючих лікарських препаратів щодо рідкісних генетичних та онкологічних захворювань. Тут використовуються революційні в науці методики.

Ще під час мого перебування в Ізраїлі вдалося організувати онлайн-зустріч керівників УжНУ і Тель-Авівського університету. Наш ректор Володимир Смоланка, начальник відділу міжнародних відносин О. Свєженцева та я представляли УжНУ. З боку  Тель-Авівського університету участь у засіданні взяли проректор з наукової роботи проф. Мілет Шаммір, Директор «Blavatnik Center of Drug Discovery» проф. Яхуд Газід, директор-менеджер Центру Людмила Бужанські та завідувач відділу міжнародних зав’язків Шарон ЗівКарфі.

Із Prof. Ehud Hazid - директором та засновником "Blavatnik center of drug discovery", проф. кафедри молекулярної мікробіології й біотехнології та  Dr. Dana Laor

В яких напрямках планується співпраця УжНУ з Тель-Авівським університетом?

Перший –  вивчення речовин природного походження на метаболіти, зокрема амілоїдні структури, що характерні для синдрому Альцгеймера.

Другий – це продовження наукових досліджень, які більше п’яти років реалізуються та впроваджується на клінічних базах стоматологічного факультету УжНУ з вивчення антибіотикорезистентної мікробіоти ротової порожнини та запальних захворювань пародонту. У співпраці з науковцями з Школи дентальної медицини та кафедрою Біології ротової порожнини Тель-Авівського університету досягнуті домовленості про подальші нові дослідження.

Академічна спільнота Тель-Авівського університету надзвичайно відкрита. Це доброзичливі люди, висококваліфіковані фахівці, які займають високі позиції у світових рейтингах. Тому, я переконана, що співпраця з ізраїльським університетом є надзвичайно важливою для розвитку науки як в УжНУ, так і в Україні загалом.

 

Підготував Ярослав Світлик

Категорії: