Новини

06.09.2024
837

Лекція від Франса Гередца (Нідерланди) про доброчесність, справедливість та боротьбу з корупцією

Лекція від Франса Гередца (Нідерланди) про доброчесність, справедливість та боротьбу з корупцією

На факультеті суспільних наук 5 вересня відбулася лекція філософа з Нідерландів Франса Герадтса, яка охоплювала три важливі теми: доброчесність, добре врядування та боротьбу з корупцією. Лекція покликана сприяти усвідомленню важливості доброчесності як основи для результативного та прозорого управління, а також розкриє підходи до створення ефективної системи доброчесності в державних установах. Вона проведена в рамках проєкту «Посилення верховенства права на місцевому/регіональному рівні на прикладі Закарпатської області».

Проректорка Мирослава Лендьел на початку зустрічі наголосила: «Наш гість Франс Герадтс очолює фонд справедливості, доброчесності та боротьби із корупцією. Він вже багато років працює в Україні і втілює проєкти щодо запровадження доброчесної поведінки та моральних доброчесних принципів подолання корупції та загалом публічного та політичного устрою».

На лекції обговорили основні чинники, що сприяють успішній побудові системи доброчесності, зокрема, роль етики, законодавчих рамок та суспільної довіри. Розглянули як створювати культуру доброчесності та які інструменти використовуються для боротьби з  корупцією на різних рівнях влади. Франс Герадтс у своїй розповіді зосередився на 5 основних темах:

1. Справедливість як сила/примус (таке собі абсурдне припущення);

2. Україна та боротьба з корупцією;

3. Війна;                        

4. Закарпатська область після перемоги;

5. Університети.

Для початку шановний гість розповів про себе: «Я не професор, хоч мене так завжди представляють, бо я так виглядаю. Проте хто я є насправді? Філософ, який працює в реальному світі. Я думаю, що в майбутньому у нас з’являться також українські філософи, які будуть нести важливу місію у світ і наступні покоління. Зараз мені 68 і, здавалося б, вже пора на пенсію, але я створюю і очолюю організацію, тому ніхто не може відправити мене на відпочинок. Не всім це подобається, але я завжди кажу, що вийду на пенсію лише в двох випадках: або помру, або у мене буде деменція. В Україні працюю вже 17 років, регулярно приїжджаючи кожні два місяці на два тижні. Наразі я співпрацюю з обласною адміністрацією в Ужгороді, паралельно продовжую роботу в Києві з Національним агентством з питань запобігання корупції та аналогічно у Львові».

Пан Герадтс у своїй лекції одразу зазначив, що тут буде багато філософії. Протягом розбору теми він порівнював, що справедливість це примус, який працює як гравітація. Цього не буде видно на книгах та яблуках, але це явище здатне впливати на людей та їх дії. Також філософ наголошує, що цей термін має своє значення, а не є абстрактним. На прикладах він пояснив свою позицію, зазначив роль та значущість справедливості у нашому світі. Зокрема розглянув принципи демократії та законодавства, обговоривши це зі слухачами. Упродовж лекції Франс Герадтс часто спілкувався зі слухачами і спонукав їх до додаткових запитань і відповідав на кожне з них.

Наступна тема обговорення стосувалося корупції. За словами шановного гостя, одне з перших речень про Україну, яке лунає не від самих українців звучить, так: «Україна найкорумпованіша держава», але це не правда. «Отже, ще з 90-х років, коли ваша країна стала незалежною, її громадяни весь час намагалися побороти корупцію. І той результат, який ви досягли, якщо розглядати історично, є досить швидким». За словами пана Герадтс, для подолання корупції США потрібно було витратити 100 років. «У вас це добре виходить і ви швидко працюєте, проте це не звільняє вас від корупції» - підсумував Франс Герадтс.

У процесі розмови лектор виділив походження явища та пояснив, як можна розв’язати цю проблему. За його словами, всього є три основні шляхи як подолати корупцію: перший – кримінальне право, другий – прозорість і останнє – доброчесність.

Особливо актуальна тема для України – війна. Лектор коротко поділився про свою роботу зараз: «Ми вже створюємо систему доброчесності в межах організації, яка буде працювати. Зараз ми впроваджуємо її в обласній адміністрації, і це стане зразком для інших регіонів. Найважливіша система буде створена в Криму після нашої перемоги. Таким чином, війна змінить усе». За його словами, у цей складний період та після перемоги, у нас з’явиться унікальний шанс зламати корупційну систему та вплив олігархів, орієнтовно, за десять років. І нам вдасться це зробити, адже, ті хто віддали своє життя за нас і наша пам’ять про них, не дозволять повернутися до старих порядків. «Чи зможе Закарпатська область подолати корупцію за 10 років після перемоги? – Чому б і ні!» і для прикладу професор порівнював ситуацію в Нідерландах, де корупція майже відсутня. З основних переваг Закарпаття виокремив регіональну ідентифікацію та згуртованість населення, тому переконаний, що це реально.

Франс Герадтс впевнений, що вищі навчальні заклади грають одну з ключових ролей для подолання будь-якої проблеми, отож в них також необхідно впровадити системи доброчесності. Проте він наголошує, що потрібно буде справді вчитися, щоб зламати корумповану систему.

Проректорка Мирослава Лендьел розповіла про мету лекції: «Річ у тому, що вже декілька років Нідерланди втілюють пілотний проєкт у Закарпатській області, зокрема в Закарпатській обласній військовій адміністрації, щодо поширення принципів доброчесності, управління у діяльності адміністрації та подолання корупції. Філософ Франс Герадтс є основним експертом цього проєкту та має досвід такої діяльності у Львівській міській раді та інших громадах України, і, як ми розуміємо, цей досвід буде поширений в різних територіальних громадах Закарпаття. Метою цієї лекції було ознайомити студентів юристів, політологів, студентів спеціальності «Публічне управління та адміністрування» із підходом моральної поведінки службовця доброчесності для того, щоб запропонувати їм долучитися до роботи в адміністрації, територіальних громадах, і щоб впровадити нідерландський досвід подолання корупції та доброчесної поведінки».

 

Валерія Мельник,

Інформаційно-видавничий центр

Категорії: