03.11.2023

В УжНУ презентували проєкт модуля Жана Моне «Європеїзація публічного права України: методи, рушії та впливи»

У п’ятницю, 3 листопада, в УжНУ відбулася  презентація проєкту модуля Жана Моне в межах програми Еразмус+ «Європеїзація публічного права в Україні: методи, рушії та впливи» («Europeanization of Public Law of Ukraine: methods, drivers and impacts»). Його метою є дослідження та навчання з питань європеїзації українського публічного права, як ключового напряму його розвитку. Проєкт реалізовуватимуть на юридичному факультеті УжНУ, бенефіціарами є передусім аспіранти та студенти, а також викладачі, публічні службовці, науковці, громадськість.

Як зазначила на презентації координаторка проєкту, доктор юридичних наук, професор Тетяна Карабін: «Проєкти Жана Моне загалом направлені на популяризацію, пропагування європейських ідей, європейських студій у вищих навчальних закладах. Основні три групи заходів, які будуть в нас відбуватися це: дослідження, навчання та поширення інформації про наш проєкт. До нашої команди увійшли знані науковці-юристи, професори Ярослав Лазур, Михайло Савчин та Олександр Білаш».

Вітаючи учасників проєкту з початком роботи проректор із науково-педагогічної роботи, професор Мирослава Лендьел зазначила: «Минулого року ми отримали статус кандидата на вступ до ЄС. За ці два роки наша держава вирішує два важливі завдання: передусім, це відсіч російській агресії і звільнення наших територій. Наступне, важливе завдання, яке стоїть перед нашою державою – це європейська інтеграція. Ми дуже сподіваємося на початок переговорів про вступ до ЄС, а це означає проведення величезної роботи по адаптації нашого законодавства та політик ЄС в Україні. Тому цей проєкт є надзвичайно важливим у контексті європейської інтеграції нашої держави».

Одними з головних бенефіціарів проєкту  є аспіранти-юристи Ужгородського національного університету. Аспірант Євгеній Гошовський зазначає: «Євроінтеграція – це дуже динамічний процес, пов'язаний з багатьма різними законодавчими актами. І перша реформа, яка має відбутися після закінчення війни – це реформа адміністративного управління, що напряму пов’язано із європеїзацією. В цьому плані проєкт є дуже актуальним і ми вдячні університету, нашим наставникам за можливість обмінюватися  думками, позиціями в рамках цієї платформи».

Аспірантка Наталія Росул розповідає: «Ми з нетерпінням  чекаємо на впровадження цього навчального  спецкурсу на нашій кафедрі адміністративного, фінансового та інформаційного права, адже дослідження питання європеїзації публічного права є однією з найбільш актуальних тем сьогодення. У деяких європейських країнах це  обов’язковий курс, уведений у навчальну програму, не тільки аспірантів, але й студентів загалом, тому ми будемо дуже раді за можливість приймати участь у семінарах, лекціях та круглих столах».

Аспірант Олег Росул зауважив: «Даний проєкт є важливим для того, аби збагатити українське законодавство європейським, для імплементації законодавства ЄС у сфері публічного управління. Сподіваюся, що це буде згодом зроблено, і для того, аби підготувати державу і суспільство, державних службовців, аспірантів, науковців та викладачів був запроваджений даний проєкт».

Під час проєкту відбуватиметься навчання в рамках курсу «Європеїзація публічного права» для аспірантів юридичного факультету УжНУ, вивчатиметься питання європеїзації публічного права в рамках курсів підвищення кваліфікації публічних службовців Центру підвищення кваліфікації державних службовців Ужгородського національного університету.

Також відбуватиметься дослідженнявпровадження кращих європейських практик забезпечення конституційного контролю за діяльністю влади та запобігання корупції в публічному управлінні. Науковці вивчатимуть питання імплементації принципів Європейського адміністративного простору в адміністративне право України та практику державного управління. Крім цього, аналізуватимуться виклики, які постають перед Україною, в рамках європеїзації публічного права в різних сферах і напрямках. Науковці працюватимуть над  концептуальною моделлю європеїзації публічного права з урахуванням досвіду країн, що стали членами ЄС при його створенні, на певних етапах розширення, та України, яка тільки намагається приєднатися до співдружності.

Крім цього, в рамках проєкту передбачено проведення круглих столів, конференцій, видання наукової та навчальної літератури, поширення інформації серед широкої громадськості через соціальні мережі, сайт університету тощо.