24.11.2021

День Гідності та Свободи відзначили у Народному літературному музеї Закарпаття

День Гідності та Свободи святкується щороку 21 листопада на честь початку двох революцій: Помаранчевої революції 2004 та Революції Гідності 2013 років. До знаменної дати Народний літературний музей Закарпаття зібрав відомих діячів культури, освіти, науки, щоб разом осмислити ті буремні дні в історії України і те, як вони вплинули на сьогодення. А також у представити загалу книжкову виставку закарпатських авторів, присвячену цьому Дню.

Завідувач музею, письменник, публіцист, заслужений працівник культури України Василь Густі зазначив: «Ми всі є свідками перших років становлення незалежної України, учасниками тих подій та творцями нашого теперішнього й майбутнього. Такі дати слугують, очевидно, для того, щоб задуматись, що нас чекає попереду, що ми зробили «так», а що  «не так», і як нам ці помилки виправити. Адже, безперечно, правдивими є слова: «Держава починається з тебе!». Експонати, які знаходяться у нашому музеї, повинні не просто зберігатися, а діяти, впливати, виконувати покладену на них місію. Тому мені дуже приємно за увагу до нашої виставки. Прапор, який ви бачите над книжками, привезений з Луганської області, де сьогодні українські військовики боронять нашу свободу, гідність і незалежність від окупанта. Вони залишили на прапорі свої автографи, і серед них є і автограф мого сина, який зараз знову на Луганщині. Тож хлопцям на Сході я вже також передав, що їхній бойовий прапор там, де повинен бути – серед людей!».

Центральною в експозиції презентованих на виставці книг закарпатських авторів  є нова книга заслуженого журналіста України, директора Інформаційно-видавничого центру УжНУ Василя Ільницького «Публіцистика українського фронтиту», значна частина публікацій якої присвячена подіям здобуття української незалежності, нашим нескореним землякам - її творцям та оборонцям.

«Представлений паном Василем Густі екскурс в буремні роки боротьби за нашу свободу, спонукає згадати власну участь у перших мітингах, зібраннях та інших заходах, які проводила Закарпатська організація Народного Руху, очолювана справжнім велетом духу Петром Скунцем. У переліку цих фундаментальних для нашої незалежності подій слід згадати ще одну дату - 1 грудня 1991 року, коли українці підтвердили намір бути незалежними і водночас повернули не туди, обравши президентом Леоніда Кравчука. У той час ЗМІ нав’язували суспільству думку, що за президентства В’ячеслава Чорновола в Україні точно проллється кров. Тоді ми обрали іншого президента, але кров пролилась. Спочатку самого В.Чорновола, а через 20 років пролилась кров наших дітей та внуків в обороні України від московських загарбників. Книга, яка увібрала 15 років моєї роботи, уособлює собою зв’язок поколінь, розповідає численні історії про людей, які зробили великий внесок у нашу державність, користуються шаною в суспільстві, і про чиї заслуги варто говорити в такі особливі дні».

На заході виступали професор УжНУ, член Національної спілки письменників України Сергій Федака, донька відомого літератора Юрія Керекеша Ольга Керекеш-Новікова, письменники Юрій Шип, Василь Мулеса, Олена Пекар, краєзнавець Іван Хланта, викладачка Ужгородського інституту культури і мистецтв Оксана Шип, лікар Степан Біляк, поетеса Марина Попович-Павлік, директор Департаменту культури національностей та релігій Закарпатської ОДА Євген Тищук, депутат Ужгородської міськради Антон Ліврінц  та інші.

Ганна Фельцан,