Новини

17.01.2023
301

Допомога армії та переселенцям від УжНУ в час повномасштабної військової агресії росії

 Допомога армії та переселенцям від УжНУ в час повномасштабної військової агресії росії

Від першого дня війни викладачі, співробітники та студенти УжНУ долучилися до оборони країни. Серед них – завідувач кафедри соціології, професор Федір Шандор, доцент кафедри фізико-математичних дисциплін Українсько-угорського навчального інституту Віктор Трошкі, викладач кафедри військової підготовки полковник Петро Марко, студент Ігор Рижак, який складав екзамен в університеті в онлайн-режимі з фронту. Матеріали про ужнівців у ЗСУ, випускників університету регулярно з’являлися на офіційному сайті – йдеться в звіті ректора УжНУ Володимира Смоланки, представленому на засіданні Конференції трудового колективу УжНУ. 

У перший день війни була оприлюднена інформація «Допомога УжНУ переміщеним студентам, викладачам, науковцям», а також про підготовку гуртожитків університету для прийому біженців, регулярно розміщувалася інформація про допомогу вимушеним переселенцям, опубліковано серію матеріалів про побут та життя вимушених переселенців у приміщеннях УжНУ.

Вже 24 лютого в університеті на повну силу запрацював Волонтеріат, який має значний досвід надання допомоги соціально вразливим групам населення, здобутий у попередні роки. 

З першого дня широкомасштабного вторгнення до УжНУ надходили листи від наших закордонних партнерів, в яких пропонувалася допомога в гуманітарній сфері, в навчанні та стажуванні студентів та викладачів. 

На сайті університету була опублікована низка матеріалів про те, як викладачі кафедри військової підготовки УжНУ розпочали заняття для співробітників та студентів Ужгородського національного університету з навчально-військової підготовки: «Військова кафедра продовжує курси з навчально-військової підготовки», допомогу бійцям ЗСУ, «Позашляховик – для підрозділу викладача на фронті: студенти кафедри військової підготовки просять підтримки»,  оперативно розміщувалася інформація про адреси укриттів в  УжНУ, та загалом в Ужгороді, інформація щодо психологічної допомоги для викладачів університету, студентів та українців які постраждали від війни та були змушені терміново переїхати на Закарпаття. 

Також викладачі та працівники УжНУ долучилися до процесу дерусифікації, позбавлення Ужгорода та Закарпаття культурних маркерів країни-агресора.

Протягом року до Ужгородського національного університету з офіційними візитами прибували представники зарубіжних установ з метою надання міжнародної гуманітарної допомоги. Зокрема, варто відзначити офіційний візит представників США, головного виконавчого директора Кернел Корпорації Джеффрі Поттер, ад'юнкт-лектора Шеллерского коледжу бізнесу Джоел Коуена, президента і генерального директора PASS Деніел Пулс та виконавчого віце-президента з охорони здоров'я PASS Хосе Е. Москер, які об’єднані ініціативою “Друзі Карпатського фонду”. Після підписання угоди, у травні цього року налагоджено співпрацю у сфері організації медичної гуманітарної допомоги для постраждалих від війни.

На базі університету відбувся Міжнародний семінар-практикум з травмо-емоційної допомоги, спрямований на психологічну допомогу населенню у час війни. Спеціалісти зі США, доктор психології травми професор Джейм Атен та магістр Кент Анан, поділилися власним досвідом допомоги людям у кризові часи. Проблематика першої травмо-емоційної допомоги об’єднала близько 300 учасників - студентів, викладачів, практикуючих психологів, лікарів, педагогів, волонтерів, тимчасово переміщених осіб. За програмою заходу учасників було ознайомлено з основами першої психологічної допомоги в кризових станах, надано інструменти для надання покрокової допомоги постраждалим та планування самодопомоги.

29 червня, делегація чеського краю Височина на чолі з головою крайового уряду, головою благодійного фонду VIZa Зденеком Кадлецем, у рамках програми співпраці із Закарпатською областю відвідала Ужгородський національний університет, обговорила напрями співпраці та передала для потреб вимушених переселенців, котрі мешкають в гуртожитках УжНУ, гуманітарний вантаж - засоби гігієни, медикаменти та продукти харчування - зібраний партнерами УжНУ - колективом Політехнічного університету міста Їглава.

З перших днів війни міжнародна допомога була запропонована Союзом українців Румунії. Відбулася зустріч делегації Союзу Українців Румунії із керівництвом УжНУ, на якій було підписано договір про співробітництво та організацію відносин. У складі іноземної делегації були депутат  Парламенту Румунії, голова СУР Микола Мирослав Петрецький, генеральний секретар СУР Ірина Люба Горват. Згідно підписаного договору, сторони домовилися про співробітництво у науково-технічній, гуманітарно-культурній та освітянській сферах.

На факультеті міжнародних економічних відносин відкрили лінгафонний кабінет, який допоможе студентам у вивченні іноземних мов. Це стало можливим завдяки підтримці Американо-канадського центру технічної й бізнесової підтримки переселенців та місії ОБСЄ в Україні. Серед напрямків  роботи Місії ОБСЄ в Україні – допомога у вирішенні поточних гуманітарних проблем. Крім студентів, лінгафонним кабінетом зможуть користуватися і внутрішньо переміщені особи, зокрема й ті, хто хоче опанувати українську мову. 

Global Initiatives and Solutions (G.I.S) в Ірландії надав технічну та фінансову допомогу для перенесення деяких важливих електронних сервісів у хмарне середовище, що дозволило повноцінне використання в освітньому процесі платформи для дистанційного навчання УжНУ.

Потужна міжнародна гуманітарна допомога надійшла від міжнародних партнерів - Асоціації “Парасолька” (Швейцарія), ПРООН в Україні, Міжнародної організації міграції / Агентства ООН з питань міграції, Університету ім. Васіле Голдіш у м. Арад (Румунія), Словацької асоціації зовнішньої політики (SFPA), Великого Оркестру Святкової Допомоги (Польща), Асоціації підтримки та розвитку громад Tara Oasului (Румунія), Асоціації іммігрантів в м. Гондомар української діаспори в Португалії, Міжнародної організації “Лікарі без кордонів”, Університету Етвеша Лоранда м. Будапешт (Угорщина) та багатьох інших.

 

 

Інформаційно-видавничий центр

 

Категорії: