Кафедра історії Угорщини та європейської інтеграції

Центр європейської інтеграції та національних меншин

12 травня 2016 року Вчена рада «ДВНЗ» УжНУ одноголосно проголосувала за відкриття «Центру європейської інтеграції та національних меншин». Мета центру: збереження, дослідження національної культури, традицій, рідної мови національних меншин Закарпаття та Європи в цілому, а також дослідження актуальних і проблемних питань європейської інтеграції. Директор центру проф. Кіш Єва Бернатівна, заступник: ст. викладач Беликанич Василь Васильович, співробітники: к.і.н. Зубанич Ласлов Ласлович, Долинай Жужанна Федорівна, які працюють на громадських засадах.

 За короткий проміжок часу співробітникам Центру вдалось провести чимало заходів наукового, пізнавального, виховного аспектів. Перш за все, відзначимо науковий доробок діяльності співробітників Центру – активну участь у написанні наукового видання «Політичні трансформації у країнах Центральної Європи наприкінці ХХ – на початку ХХІ століть». Співавторами вступу, висновків та чотирьох розділів є проф. Кіш Єва Бернатівна, а саме, з питань лібералізації політичного режиму в Угорщині, політичної культури угорського суспільства, етно-політичних процесів та зовнішньої політики країн Центральної Європи. Проблемним питанням трансформації системи владних інститутів у регіоні та розвитку місцевої демократії країн Центральної Європи присвячено розділи у співавторстві старших викладачів Беликанича Василя, Бігарі Чаби, Долинай Жужанни. 

17 жовтня 2016 року за активної участі співробітників Центру у співпраці з угорськими колегами урочисто вшанували 60-річчя революції та боротьби за свободу 1956 року, зокрема, це: відкриття меморіальної дошки «Гордість» та організація наукової конференції за темою «Розвиток угорської революції та боротьби за свободу у 1956 році, угорські та закарпатські події, суспільний контекст», із запрошенням відомих угорських істориків Атілли Сакольцаї, Ондраша Герев, Наталії Вароді, Дьердя Дупки. Відомий угорський історик Іштвана Бібо відзначив: «… свобода розпочинається там, де завершується страх». Події 1956 року мали універсальне значення, пам’ятний день революції 1956 року – це вшанування пам’яті 60-ти річчя революції та боротьби за свободу 1956 року.

За ініціативи заступника Центру Василя Беликанича було проведено потужну організаційну роботу щодо урочистого відзначення Дня угорської дипломатії. За активної участі студентів-міжнародників кафедри було відкрито фотовиставку зі світлинами відомих дипломатів та історичних постатей із презентацією їх біографій. А також на урочистості були запрошені консули Генерального консульства Угорщини у місті Ужгороді Дейнеш Балог та Міклош Нотт. Запрошені гості розповіли захопленим студентам про реальні консульські обов’язки, конкретні випадки, які траплялись за час роботи поважними консулами у різних містах світу ‒ Бон, Відень, Брюссель.

24-25 листопада 2016 року дипломований юрист Центру ‒ Жужанна Долинай відвідала Швейцарію з метою участі у 9 міжнародному форумі ООН з питань меншин «Стан меншин у гуманітарній кризі», а також виступила із доповіддю в Організації Об’єднаних Націй із питань захисту прав національних меншин.

КОНТАКТИ

88000, Україна, м. Ужгород, вул. Університетська, 14/A, кім. 424
+38 (0312) 64-26-66
tortenelem.une@gmail.com

 

 

 

Відповідальна за інформацію: Зубанич Ласлов Ласлович
Дата оновлення сторінки: 08.11.2022