Новини

09.06.2023
2522

Здобуваємо освіту для відбудови України в УжНУ: юридичний факультет, факультет суспільних наук

Здобуваємо освіту для відбудови України в УжНУ: юридичний факультет, факультет суспільних наук

Ужгородський національний університет є одним із найпотужніших вишів нашої країни, який в умовах повномасштабної війни продовжує готувати студентів до життя, роботи та відбудови вільної України. Ми продовжуємо нашу рубрику, в якій ділимося з абітурієнтами можливостями підрозділів УжНУ. Цей матеріал буде цікавим вступникам, які мріють в майбутньому стати правниками, адвокатами, правоохоронцями, прокурорами, суддями або ж політологами, психологами, управлінцями,  соціальними працівниками чи навіть педагогами. Адже про спеціальності, працевлаштування випускників та новації розповідатимуть декани юридичного факультету та факультету суспільних наук.

 Декан факультет суспільних наук, професор Юрій Остапець:

На яких спеціальностях навчаються студенти на Вашому факультеті?

Факультет суспільних наук створений у 2006 році. Структуру факультету утворюють 5 кафедр: політології і державного управління; соціології та соціальної роботи; психології; філософії; загальної педагогіки та педагогіки вищої школи. На факультеті навчається понад 1000 студентів і аспірантів  денної та заочної форм навчання. У 2023-2024 навчальному році оголошено набір на такі спеціальності:

Освітній ступінь «бакалавр»:

  • Психологія

  • Філософія

  • Політологія

  • Публічне управління та адміністрування

  • Дошкільна освіта

  • Початкова освіта

  • Соціологія

  • Соціальна робота

Освітній ступінь «магістр»:

  • Психологія

  • Філософія

  • Політологія

  • Публічне управління та адміністрування (освітня програма «Державна служба»

  • Початкова освіта

  • Дошкільна освіта

  • Організація дошкільної освіти

  • Педагогіка вищої школи

  • Соціологія

  • Соціальна робота

Освітній ступінь «доктор філософії» за спеціальностями:

  • Філософія

  • Психологія

  • Політологія

  • Публічне управління та адміністрування 

  • Педагогіка

  • Соціологія

  • Соціальна робота

Які новації в навчанні факультет впровадив цьогоріч?

Упродовж  навчального року на факультеті відкрито три нові аспірантури зі спеціальностей: «Соціальна робота», «Філософія» та «Психологія». Таким чином, усі спеціальності факультету мають трьохрівневу систему підготовки спеціалістів: бакалавр, магістр, доктор філософії.

Кафедри нашого факультету постійно працюють над удосконаленням освітніх програм у відповідності до потреб сучасного ринку праці та з метою покращення якості освітнього процесу. Наприклад, у новому навчальному році будуть викладатися такі  нові дисципліни: «соціальні мережі та ведення бізнесу в цифрову епоху», «управління проєктами», «педагогіка сімейного виховання», «інклюзивна освіта», «військова психологія», «соціальна робота в умовах катастроф». 

Факультетом суттєво розширена база проходження практик студентів. Були підписані нові договори про проходження практики студентів з Закарпатським обласним дитячим санаторієм «Малятко», Закарпатським обласним благодійним фондом «Благо», ТОВ «Сузір’я», санаторієм «Квітка полонини», Головним управлінням Національної поліції в Закарпатській області.

Підписані договори про співпрацю з Пряшівським університетом (Інститут політології) щодо впровадження освітньої програми з вивчення транскордонного співробітництва «Прикордонні студії», ГО «Неємія», Головним управлінням Державної міграційної служби України в Закарпатській області, державною установою «Центр пробації».

Укладено договір про подвійні дипломи з Тренчинським університетом Олександра Дубчека в Тренчині (Словацька Реапубліка), завдяки якому студенти УжНУ, які вступили на магістратуру з політології, отримують можливість одночасно навчатися на магістратурі з політології словацького партнера. Цьому сприяють схожі навчальні плани обидвох програм, у фокусі яких функціонування політичних інститутів у країнах Центральної Європи, а також процеси євроінтеграції.

Які перспективи працевлаштування у Ваших випускників? 

Затребуваними є усі фахівці, яких ми готуємо на факультеті. Адже у нас є широкий спектр спеціальностей, які потребує кожне суспільство при динамічному стабільному розвитку, а тим більше у післявоєнний час. Відразу зазначу про спеціальності, які пов’язані з реабілітаційною допомогою – це «психологія» та «соціальна робота». Фахівці вказаних спеціальностей мають широкий вибір місць працевлаштування: центри зайнятості населення, управління соціального захисту, школи, психологічний супровід діяльності різних організацій.  

По-новому будуть окреслені і завдання для випускників спеціальностей «політологія», «публічне управління та адміністрування», «соціологія», «філософія». Це майбутні управлінці, менеджери, фахівці, яких потребують як центральні органи влади так і місцеві адміністрації та територіальні громади.

У сучасних складних умовах наша держава протистоїть як відкритій збройній агресії, так і гібридним загрозам та інформаційним атакам, виявлення і протидія яким – це поле для діяльності фахівців з вищеназваною освітою. А реалізація євроінтеграційного курсу України вимагає модернізації державного управління, що створює попит на підготовку фахівців відповідного профілю. Відтак ми готуємо спеціалістів, які здатні розв’язувати складні задачі та практичні проблеми у сфері політичної діяльності, державного управління, регіонального розвитку, інформаційної безпеки та міжнародної політики. Фахівці з названих спеціальностей мають широкий спектр можливостей вибору для професійної діяльності: від вчителя суспільствознавства, етики, викладача філософських, соціально-політичних дисциплін у вищих навчальних закладах до науковців, журналістів, аналітиків, експертів та управлінців.

Не може обійтися суспільство і без фахівців спеціальностей «дошкільна освіта» та «початкова освіта». Вони є тими, хто буде виховувати нове підростаюче покоління, починаючи з дитячого садочка, початкової школи, і завершуючи старшою школою та вищими навчальними закладами. 

 

Декан юридичного факультету, професор Ярослав Лазур: 

​Хочу почати зі слів вдячності та привітання колегам з числа колективу всього нашого ВНЗ з тим, що ДВНЗ «Ужгородський національний університет» увійшов до рейтингу Times Higher Educatoin Impact Rankings. Надзвичайно відрадно, що до переліку 201-300 університет ввійшов саме за ціллю 16 «Мир, справедливість та сильні інститути», адже реалізація цієї цілі, в тому числі, пов'язана і з викладачами Юридичного факультету. Адже, якщо ми звернемось до тексту Резолюції Генеральної Асамблеї ООН «Цілі сталого розвитку», то Ціль 16 описана так: «Одним з найважливіших пріоритетів сталого розвитку є створення мирних, справедливих і всеохоплюючих суспільств, які забезпечуватимуть рівний доступ до правосуддя, будуть засновані на повазі до прав людини, верховенстві права, належному управлінні, а також на прозорих, ефективних та відповідальних інститутах». Між іншим, якраз ці критерії і лежали в основі рейтингування університетів згідно TimesHigher Educatoin Impact Rankings.

 Саме ці цінності та ідеї ми виховуємо в студентах юридичного факультету, щоб бути впевненими в успішному майбутньому нашої держави, і саме ці цінності втілюються у змісті навчальних програм та реалізуються через кадровий потенціал факультету. Адже, як ззазначає Time Higher Educatoin  в поясненні до Всесвітнього рейтингу університетів: «Викладання: викладання відіграє вирішальнуроль як у забезпеченні наявності  достатньої кількостікваліфікованих практиків для досягнення ЦСР, так і в забезпеченні того, щоб усі випускники використовувалиключові уроки сталого розвитку у своїй  майбутній кар’єрі».

На яких спеціальностях навчаються студенти на Вашому факультеті?

Юридичний факультет УжНУ належить до найбільш популярних та потужних підрозділів вишу. Вивчати юриспруденцію в Ужгородському університеті розпочали у 1991 році на кафедрі правознавства (на економічному факультеті), а у 1993-му постав окремий підрозділ.

На сучасному ринку праці України є велика потреба у висококваліфікованих правниках і юридичний факультет ДВНЗ «УжНУ» забезпечує підготовку висококваліфікованих правників, адже наявність таких кадрів є важливою складовою життєздатності суспільства, особливо в умовах, повномасштабної війни в Україні, окупації рашистами частини нашої території, постійних обстрілів окупантами цивільних об’єктів у мирних містах і селах. Професія юриста знаходиться зараз серед тих професій, котрі будуть затребувані у часи пришвидшеної та успішної євроінтеграції України, її відбудови після закінчення війни, і її важливість та актуальність на сучасному етапі існування і розвитку нашої держави важко переоцінити. Адже саме зараз механізм має працювати ефективно як ніколи.

Юридичний факультет УжНУ належить до найбільш популярних та потужних підрозділів вишу. Навчання фахівців відбувається за трьома рівнями вищої освіти: бакалавр, магістр, доктор філософії. 

За першим бакалаврським рівнем вищої освіти на факультеті проводиться підготовка фахівців з таких спеціальностей: 

-  Право (ОП «Право»);

- Міжнародне право (ОП «Міжнародне право»

- Правоохоронна діяльність (ОП «Правоохоронна діяльність»);

За другим магістерським рівнем вищої освіти прийом на навчання здійснюється за  такими спеціальностями:

-  Право (ОП «Право»);

- Міжнародне право (ОП «Міжнародне право»

- Правоохоронна діяльність (ОП «Правоохоронна діяльність»);

 Також на факультеті проводиться підготовка фахівців за спеціальністю «Право» за третім освітньо-науковим рівнем.

Які новації в навчанні факультет впровадив цьогоріч?

У теперішній час вся вища освіта функціонує в маштабах повномаштабної війни, розпочатої росією проти нашої суверенної держави. Зрозуміло, що в таких умовах ми повинні бути максимально гнучкими і податливими до всіх потреб, що виникають у суспільстві. Саме тому, зараз основна увага факультету спрямована на зміни форм та методів навчання, а також навчальної програми так, щоб це відповідало викликам сьогодення і, при цьому, гарантувало високу якість та конкурентноспроможність випускників факультету. 

Так, цьогоріч, факультет успішно пройшов акредитацію спеціальності 262 «Правоохоронна діяльність», яка є доволі новою, однак уже стала дуже популярною серед абітурієнтів. 

Варто зазначити, що в минулому році було успішно акредитовано спеціальність 082 «Міжнародне право» за другим магістерським рівнем вищої освіти. Також нафакультеті створено постійно діючу вчену раду для здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук. 

Окрім того, факультет виступає організатором та активним учасником різноманітних міжнародних заходів, спрямованих на підвищенн кваліфікації працівників та покращення якості освітнього процесу для здобувачів усіх спеціальностей на освітніх рівнів. Зокрема, представники юридичного факультет організовували спільні заходи з Center for American Studies, Epistemic Justice, DLA Piper, European Women Lawyers Association та інші. На факультеті постійно проводяться вебінари, онлайн-лекції та майстер-класи від провідних вітчизняних та міжнародних фахівців в різних галузях права.

Також, розуміючи зростаючу потребу в правовій допомозі для внутрішньопереміщених осіб, викладачі Юридичного факультету спільно з Національною академією правових наук України створили Центр правової підтримки осіб, постраждалих внаслідок «військового вторгнення», який реалізує проект безкоштовної юридичної допомоги потребуючим.

Це лише частина тих проектів, які Юридичний факультет реалізував за останній рік, однак такі інновації підтверджують, що ми тримаємо руку на пульсі і готові працювати для спільного блага нашої держави.

Які перспективи працевлаштування у Ваших випускників?

 Правова система постійно реформується і це вимагає частого оновлення навчальних програм та лекцій. Саме тому нині є потреба у новому поколінні юристів, яке враховуватиме досвід попередників і володітиме сучасними теоретичними знаннями.

 Щороку за допомогою ректорату ми оновлюємо базу даних наших випускників. З приємністю констатую, що жоден наш випускник не залишився без роботи за фахом! Наші випускники працюють в органах державної влади та місцевого самоврядування і попит на них у цій сфері застосування знань щороку зростає. Інший великий суспільний сегмент, який потребує правознавців для обслуговування своєї діяльності – це підприємницькі структури. Не секрет, що в останні роки бізнес в Україні поступово легалізується, а це зумовлює потребу у його юридичному супроводі.

Професія юриста є запитаною на ринку праці. Тим більше, що перебуваємо в часі динамічних реформ правової системи держави, котрі викликають потребу оновлення кадрів. «Нині є величезна кількість вакансій у будь-якій сфері правничої професії (у суддівському корпусі, правоохоронних органах тощо), органи державної влади на всіх рівнях потребують юридичного забезпечення власної діяльності. Останнім часом відчутний великий запиту на правників у галузі економіки, тобто в бізнесі, комерційній сфері. Всюди потрібні юристи нового покоління.

Чому варто обрати навчання саме на Вашому факультеті?

Юридичний факультет – це не просто структурний підрозділ ДВНЗ «УжНУ», це родина, де поважають, цінують та раді бачити кожного студента.

Сподіваюся, що ключовим аргументом для вступу є рівень якості освітнього процесу. Впевнений, нам скромно, але є чим гордитися. Для прикладу — результати минулорічного єдиного загальнодержавного фахового випробування в магістратуру засвідчили факт, що в широкому конкурсі за міста державного замовлення випускники нашого бакалаврату вибороли 39 з 40 обумовлених Міністерством максимальних обсягів. Простіше кажучи, порівняно зі всіма іншими вишами, які готують правників, наші студенти, складаючи тести в форматі незалежного зовнішнього оцінювання, набрали одні з найкращих балів загалом в державі. Відрадно, що ця тенденція не є випадковою, адже покращення в багатьох складових освітнього процесу ми відчуваємо стабільно далеко не перший рік. І це не може не радувати.

Чому варто вступати на юридичний факультет. Є декілька основних причин, серед яким можна виокремити: якісні теоретичні знання та професійні навички, які студент має змогу отримати на факультеті; тісний зв’язок із роботодавцями, адже юридичний факультет здійснює підготовку не просто фахівців, а висококваліфікованих та конкурентноспроможних фахівців, чиї знання, вміння та навички будуть затребуваними в органах правосуддя, правоохоронній системі, органах державної владі, у бізнесі та приватному секторі тощо; широка орієнтація на практичному застосуванні, адже метою є, щоб випускник юридичного факультету був корисний на роботі й міг із перших днів реалізувати отримані знання на практиці та якісно виконувати всі професійні завдання.

Юридичний факультет – це не тільки про професійну складову, ми готові допомогти виховати особистість, здатну бути гідним членом суспільства, адже юридичний факультет є однією великою і дружною родиною. Його можна закінчити, але з ним неможливо попрощатися, адже колишніх випускників не буває. Двері факультету завжди відчинені для наших випускників, ми продовжуємо підтримувати з ними зв’язки, намагаємося допомогти у різних ситуаціях. І мені дуже приємно, що з кожним роком наша родина стає все більшою і міцнішою.

 

Ганна Фельцан, Олексій Шафраньош,

Інформаційно-видавничий центр

 

Категорії: