Здобуваємо освіту для відбудови України в УжНУ: факультет математики та цифрових технологій, фізичний факультет
Незважаючи на повномасштабну війну, Ужгородський національний університет залишається одним із найпотужніших вишів нашої держави, готуючи студентів до життя, роботи та відбудови вільної України. Ми продовжуємо цикл розповідей про факультети УжНУ, завдяки якому майбутні абітурієнти можуть дізнатися більше про омріяні підрозділи з вуст деканів. Цей матеріал буде особливо цікавим для вступників, які бачать себе у сферах фізики, математики та цифрових технологій.
Декан факультету математики та цифрових технологій, доктор технічних наук, професор Микола Маляр.
На яких спеціальностях навчаються студенти на Вашому факультеті?
Нині факультет математики та цифрових технологій ДВНЗ «Ужгородський національний університет» є одним з провідних факультетів головного вищого навчального закладу Закарпаття.
Підготовка студентів здійснюється у галузях знань: «01 - Освіта/Педагогіка», «11 - Математика та статистика», «12 - Інформаційні технології» за наступними спеціальностями та освітніми програмами:
на першому (бакалаврському) рівні:
• спеціальність 014.04 - середня освіта. Математика – «Математика. Інформатика»;
• спеціальність 111 - математика – «Математика», «Комп’ютерна та бізнес математика»;
• спеціальність 113 - прикладна математика – «Системи штучного інтелекту»;
• спеціальність 124 - системний аналіз – «Системний аналіз»;
на другому (магістерському) рівні:
• спеціальність 014.04 - середня освіта. Математика – «Математика. Інформатика»;
• спеціальність 111 - математика – «Математика»;
• спеціальність 113 - прикладна математика – «Науки про дані та інтелектуальні рішення»;
• спеціальність 124 - системний аналіз – «Технології обробки даних»;
на третьому (освітньо-науковому) рівні:
•за спеціальностями: «Математика» і «Прикладна математика»
Які новації в навчанні факультет впровадив цьогоріч (протягом останніх років)?
Спеціальності, за якими готує фахівців факультет математики та цифрових технологій, пов’язані з ІТ-професіями та є перспективними напрямками, які змінять правила гри на ринку праці в найближчому майбутньому. Колектив факультету постійно тримає руку на пульсі нових розробок у ІТ-сфері та впроваджує їх у навчальний процес. Адже якщо сучасними ІТ-технологіями не займатися і не вивчати їх, то можна залишитися сильно позаду нової епохи. Професорсько-викладацький склад кафедр факультету постійно працює над удосконаленням освітніх програм, у відповідності до потреб сучасного ринку праці.
Завдячуючи спонсорській допомозі на факультеті обладнано ще один сучасний комп’ютерний клас на 12 посадочних міст.
Колектив факультету бере активну участь у проведенні «Літнього університету» та «Літньої школи» для школярів Закарпатської області учасників олімпіад з математики та інформатики. На базі факультету для них проводяться заняття і тренінги з математики та інформатики.
Які перспективи працевлаштування у Ваших випускників?
Випускники за спеціальністю 014.04 - Середня освіта (Математика. Інформатика) покликані сіяти вічне, добре та мудре – затребувані у закладах середньої освіти як загального, так і професійного спрямування. Оскільки математика є основним предметом у ЗНО, а зараз і у НМТ, при вступі у вищі навчальні заклади.
Здобувачі спеціальності 111 - Математика (освітні програми: «Математика», «Комп’ютерна та бізнес математика») можуть працювати у наукових закладах та науково-дослідних центрах, у вищих навчальних закладах всіх рівнів акредитації, розробляти математичне забезпечення для комп’ютерних систем у сфері бізнесу із застосуванням, зокрема, математичного моделювання, що дозволяють аналізувати й обробляти дані наукових, природничих, технічних, економічних, соціологічних досліджень.
Випускники за спеціальністю 113 - Прикладна математика (освітні програми: «Системи штучного інтелекту», «Науки про дані та інтелектуальні рішення») – це висококваліфіковані ІТ-фахівців, які володіють системою знань та практичних навиків у галузі математики, інформаційних технологій та програмування, вміють формалізувати, розв’язувати й інтерпретувати практичні задачі у своїй професійній діяльності, знайомі з сучасними науковими досягненнями цієї галузі, що дає можливість ефективно виконувати завдання інноваційного характеру.
Здобувачі спеціальності 124 - Системний аналіз(освітні програми: «Системний аналіз», «Технології обробки даних») – це спеціалісти в ІТ-сфері у галузі технологій обробки даних з глибоким знанням методів машинного навчання, обробки великих даних, вивченням хмарних технологій.
Отже, на мою думку, попит на професії фахівців нашого факультету зростатиме в геометричній прогресії в найближчому майбутньому в усіх галузях народного господарства України, зокрема, таких як освіта і наука, економіка, кібербезпека, інформаційна безпека, оборона, медицина. На факультеті завжди готували, готують і будуть готувати спеціалістів високої кваліфікації.
Декан фізичного факультету доктор фізико-математичних наук, професор Володимир Лазур.
На яких спеціальностях навчаються студенти на Вашому факультеті?
Фізичний факультет - один з найпотужніших за науковим потенціалом в УжНУ. На шести факультетських кафедрах можна отримати класичну фундаментальну освіту і вести наукові дослідження практично за всіма сучасними напрямками експериментальної і теоретичної фізики, атомної і ядерної фізики, біомедичної інженерії, астрономії і астрофізики, оптики і спектроскопії, лазерної фізики і фізики поверхневих явищ, фізики плазми і фізики фазових переходів та багатьма іншими. При цьому частина студентів-старшокурсників проводить наукові дослідження у філіях факультетських кафедр, які успішно функціонують на базі відповідних відділів Інституту електронної фізики НАН України (м. Ужгород).
У 2023-2024 навчальному році оголошено набір на такі спеціальності:
- Середня освіта. Фізика;
- Фізика та астрономія;
- Прикладна фізика та наноматеріали;
- Мікро- та наносистемна техніка;
- Кібербезпека;
- Електронні комунікації та радіотехніка;
- Біомедична інженерія.
На всіх перерахованих спеціальностях підготовка спеціалістів проводиться за двома освітніми ступенями – Бакалавр та Магістр. Фізичний факультет УжНУ здійснює також підготовку за освітньо - кваліфікаційним ступенем Доктора філософії за двома спеціальностями: “Фізика та астрономія” і “Прикладна фізика та наноматеріали”. Навчатися на фізичному факультеті УжНУ престижно і почесно. У нас можна здобути якісну вищу освіту міжнародного рівня, працювати на сучасному високотехнологічному обладнанні, слухати лекції відомих фізиків, багато з яких мають світове визнання і активно працюють у науці зараз.
Навчальний процес на фізичному факультеті забезпечують 17 професорів, докторів наук та 47 доцентів, кандидатів наук, серед яких один академік НАН України, три лауреати Державної премії України в галузі науки і техніки України, п’ять заслужених діячів науки і техніки України, один Заслужений працівник освіти України та два Заслужені винахідники України.
До навчального процесу залучаються також висококваліфіковані працівники НДІ фізики і хімії твердого тіла та Інституту електронної фізики НАН України, які є гордістю вітчизняної науки. Успішному навчанню та науково-дослідній роботі студентів сприяє належна матеріально-технічна база факультету. У розпорядженні ужгородських фізиків унікальний прискорювальний комплекс електронів (мікротрон М-10 та бетатрон Б-25 (на 10 МеВ та 25 МеВ відповідно), експериментальна установка «Карпати» для формування електронних пучків, сучасний комплекс по спостереженню штучних супутників Землі, вимірювальні машини КОМЕС і Акскорекорд (німецької фірми Цейс), супутникові фотографічні камери SBG, чотири спеціалізовані телескопи, мас-спектрометри та ін. Впродовж останніх років матеріально - технічна база факультету постійно розширювалася. Так, наприклад, за кошти держбюджету для Центру колективного користування науковим обладнанням (Лабораторія експериментальної та прикладної фізики) були придбані унікальні експериментальні прилади та устаткування.
Кращі випускники факультету мають можливість продовжувати навчання в аспірантурі, яка діє на всіх шести факультетських кафедрах і є найбільшою в УжНУ. Щорічно в ній готують дисертації більше 100 аспірантів денної, вечірньої та заочної форм навчання. Підготовці кадрів вищої кваліфікації сприяє також функціонування на факультеті Спеціалізованої вченої ради із захисту докторських та кандидатських дисертацій. Цілком закономірно, що більше 150 випускників факультету стали докторами, а чотири сотні – кандидатами фізико-математичних наук. Серед них громадяни Словенії, Хорватії, Сербії, Болгарії, Словаччини, Угорщини, Сирії, Іраку, США та Ізраїлю.
Які новації в навчанні факультет впровадив цьогоріч (протягом останніх років)?
Розвиток нових напрямків наукових досліджень привів до відкриття на нашому факультеті нових спеціальностей та спеціалізацій, серед яких спеціальності: “Електронні комунікації та радіотехніка” та “Біомедична інженерія”. Охочих стати фахівцями із цих спеціальностей щороку зростає. Їх відкриттю сприяла довготривала науково - дослідницька робота факультетських кафедр в таких напрямках: “Дослідження квантово - механічних систем обробки, передачі та захисту квантової інформації” та “Вивчення елементарних процесів взаємодії електронів, фотонів та іонів з біомолекулами та біоматеріалами”.
У 2020/21 навчальному році факультет успішно пройшов акредитацію спеціальності “Електронні комунікації та радіотехніка” за першим (бакалаврським) рівнем вищої освіти. У минулому році успішно акредитовано спеціальність «Фізика та астрономія» за першим (бакалаврським) рівнем вищої освіти. На факультеті успішно діють акредитовані в 2020/21 н. р. дві Спеціалізовані вчені ради із захисту дисертацій на здобуття ступеня доктора філософії за спеціальностями “Фізика та астрономія” і “Прикладна фізика та наноматеріали”.
Місія фізфаку УжНУ як класичного фізичного факультету може бути реалізована винятково завдяки забезпеченню високої якості освіти та наукових досліджень, їх нерозривної інтеграції в світову науку і поєднання з інноваційною діяльністю. Наші освітні програми, які ми постійно вдосконалюємо, націлені на підготовку ерудованого конкурентоздатного фахівця з широким спектром вмінь і навичок та реальною перспективою працевлаштування. Україні вже зараз потрібні високопрофесійні фахівці в наукоємних галузях виробництва та подальше їх залучення у реальний сектор економіки. Згідно рішення Вченої ради фізичного факультету, керівникам освітніх програм рекомендовано внести у лекційні курси нові наукові ідеї та фізичні концепції, найновіші здобутки сучасної фізики і нової техніки.
Впродовж останніх років підписано низку договорів про співпрацю з підприємствами області, що дозволяє суттєво розширити бази виробничих практик студентів. Під час проходження таких практик студентська молодь ознайомлюється зі специфікою інженерних робіт на виробництві, набуває практичних навичок у проектуванні та виготовленні сучасних приладів з використанням мікроелектронної елементної бази та комп’ютерних технологій, реалізує власні конструкторські проекти в галузі цифрової схемотехніки, радіоелектроніки, опто- та наноелектроніки.
Які перспективи працевлаштування у Ваших випускників?
Для фізиків, які отримали освіту на фізичному факультеті УжНУ, відкриті двері найпрестижніших академічних науково-дослідних установ, провідних вузів та загальноосвітніх навчальних закладів, конструкторських бюро, науково-виробничих і обчислювальних центрів, підприємств і організацій, які займаються розробкою та експлуатацією систем передачі і захисту інформації. Студентів нашого факультету ще до завершення навчання запрошують працювати на підприємствах області, таких як «Джейбл Сьоркіт Юкрейн Лімітед», ПрАТ «Єврокар», УАП ТОВ «Фішер-Мукачево», «Ядзакі Україна», ТОВ «Флекстронікс» та інші. Успішно працюють наші випускники і в інших галузях людської діяльності: медицина, екологія, економіка, фінанси, бізнес, менеджмент, митна служба, силові структури та ін.
Численний загін випускників фізичного факультету УжНУ успішно працює в найкращих наукових установах України та за її межами. Віце-президентом Російської академії наук є випускник фізичного факультету УжНУ, академік РАН Юрій Балега. В Аргонській національній лабораторії (м. Чікаго) - найпрестижнішому національному дослідницькому центрі Міністерства енергетики США – працює випускник кафедри теоретичної фізики УжНУ професор Юлій Єлінек. Відділ стандартів та частоти Національної фізичної лабораторії Ізраїлю очолює випускниця фізфаку УжНУ Надія Голдовська. Науковим консультантом Лабораторії спектроскопії плазми Інституту ім. Вайцмана (Ізраїль) є випускник фізичного факультету УжНУ Віктор Голдовський. В Інституті фізики твердого тіла (м. Юліх, Німеччина) працюють випускники кафедри фізики напівпровідників УжНУ Рущанський К. та його дружина Сліпухіна І. Докторантом Інституту фізики Чеської академії наук є випускник фізфаку УжНУ Тарас Чутора. В Університеті м. Кюсю (Японія) працює наш випускник Роман Селянчин. В Інституті ядерної фізики Технічного університету м. Дармштадта (Німеччина), де цьогоріч буде завершено будівництво ультрасучасного багатоцільового прискорювального комплексу FAIR, працює випускник фізичного факультету УжНУ Дмитро Симочко. На посаді професора в Університеті м. Жешув (Польща) працює випускник фізфаку УжНУ Євген Шерегій. На посаді професора кафедри експериментальної фізики та нанотехнологій Університету м. Дебрецен (Угорщина) працює наш випускник Олександр Кікінеші. Випускник кафедри теоретичної фізики УжНУ Денис Бондарь зараз працює в славнозвісному Тулейнському університеті (США). Випускник фізфаку УжНУ Юрій Пилипченко брав участь в експерименті на Великому адронному колайдері в складі колаборації ATLAS, яка вперше зафіксувала розпад легендарного бозона Хіггса на фундаментальні частинки матерії, відомі як нижні кварки. В Головній астрономічній обсерваторії НАН України відділ фізики Сонця очолює випускник фізфаку УжНУ, член-кореспондент НАН України Роман Костик. В Інституті теоретичної фізики ім. Боголюбова (м. Київ) відділ математичних методів в теоретичній фізиці очолює випускник кафедри теоретичної фізики УжНУ, доктор фізико-математичних наук Олександр Гаврилик.
Перелік наших успішних випускників можна продовжувати й далі. Але найважливішим тут є те, що фізичний факультет УжНУ дає високий рівень освіти. Наші випускники, які працюють у міжнародних і вітчизняних наукових центрах, як правило, обіймають там відповідальні посади, і від своїх іноземних колег ми отримуємо тільки позитивні відгуки про їх наукову роботу.
Всіх, хто бажає отримати престижні та затребувані на ринку праці професії, запрошуємо на фізичний факультет Ужгородського національного університету! Не змарнуйте свій шанс!
Ганна Фельцан, Олексій Шафраньош,
Інформаційно-видавничий центр