Новини

29.06.2022
1463

Ярослав Лазур: «Професія юриста після перемоги, без сумніву, буде однією з найзатребуваніших»

Ярослав Лазур: «Професія юриста після перемоги, без сумніву, буде однією з найзатребуваніших»

Інформаційний проєкт «Професії перемоги – абітурієнтам УжНУ», який присвячений вступній кампанії, триває. Наразі ми вже опублікували інтерв’ю з деканами 10 факультетів Ужгородського національного університету. Сьогодні пропонуємо вашій увазі розмову з Ярославом Лазуром, деканом юридичного факультету, який останнім часом завдяки активній роботі колективу часто потрапляв у поле зору ЗМІ.

Чим живе факультет зараз і чому Ярослав Володимирович не сумнівається у винесеній в заголовок тезі – читайте далі.

 

Як змінилося життя факультету в умовах війни?

З першого дня повномасштабної війни з росією колектив юридичного факультету не залишився осторонь і всі свої зусилля та ресурси акумулював на спротив агресору та допомогу всім, хто постраждав внаслідок військового вторгнення. І звісно ж, виконував свою основну функцію – навчання студентів.

Здобувачі освіти та науково-педагогічні працівники після вимушених двотижневих канікул вийшли на навчання у форматі он-лайн, організовували безперервну волонтерську роботу не тільки на території України, а й за її межами.

Для надання ефективної  кваліфікованої правничої  допомоги, якої так потребують особи, що вимушено шукають притулку як на території України, так і за її межами, на базі юридичного факультету функціонує Центр правової підтримки осіб, постраждалих внаслідок військового вторгнення, створений спільно з Національною академією правових наук України.

Слід зазначити, що невід’ємною складовою діяльності Центру є організація та проведення спільних науково-практичних конференцій, семінарів, «круглих столів», стажувань тощо. Їх метою є інформування всіх суб’єктів правовідносин про основні зміни в законодавстві в умовах воєнного стану, обміну досвідом між учасниками заходів. Зокрема, систематично проводяться семінари та інші заходи, спрямовані на забезпечення прав та законних інтересів осіб в умовах військового стану, підготовку експертами пропозицій щодо змін чи вдосконалення законодавства, розробку практичних рекомендацій з найбільш актуальних правових питань.

Також студенти факультету мали можливість прослухати цикл лекцій від відомих правознавців, академіків НАПрН України, працівників правоохоронних органів на актуальні теми в умовах воєнного стану.

Якими є особливості вступної кампанії-2022 для вашого факультету?

Цього року конкурсний відбір до ДВНЗ «УжНУ» для здобуття освітнього ступеня «Бакалавр» за спеціальностями 081 «Право та 293 «Міжнародне право» на основі ПЗСО здійснюється за результатами вступних випробувань у формі або національного мультипредметного тесту, складеного у 2022 році, або зовнішнього незалежного оцінювання, складеного у період 2019 – 2021 років з трьох конкурсних предметів. Конкурсний бал (КБ) вступника для участі у конкурсному відборі для вказаних спеціальностей не може бути меншим, ніж 140 балів. Звертаємо увагу на те, що цьогоріч до КБ не враховується середній бал документа про ПЗСО, а також сільський коефіцієнт.

Вступ для здобуття освітнього ступеня «Бакалавр» за спеціальністю 262 «Правоохоронна діяльність» на основі ПЗСО здійснюється виключно за результатами розгляду мотиваційного листа.

Що ж стосується вступу до магістратури за спеціальностями 081 «Право» та 293 «Міжнародне право», то замість традиційних вступних випробувань до магістратури у формі ЄВІ та ЄФВВ абітурієнти складатимуть МКТ. МКТ складатиметься із двох предметів:  іноземна мова (англійська, німецька, французька або іспанська за вибором вступника) та право. Також можливий вступ на основі ЄВІ та ЄФВВ, складеного у період 2019 – 2021 років.

Разом із тим, для   здобуття освітнього ступеня   «Магістр»   за   спеціальністю   262 «Правоохоронна діяльність» не потрібно складати МКТ, оскільки вступ відбувається на основі фахового іспиту на базі університету.

  Чи долучаються студенти та викладачі факультету до волонтерської роботи, допомоги військовим, переселенцям?

Варто зазначити, що робота факультету зараз організована одразу за декількома напрямками.

В контексті волонтерської діяльності колектив факультету активно допомагає військовим та бійцям, що знаходяться на передовій, реагуючи на найбільш актуальні запити волонтерів. Зокрема, надають матеріальну та фінансову підтримку у закупівлі найбільш необхідних тактичних та інших технічних засобів, медичних препаратів, елементів спецодягу, транспортних засобів, поставках гуманітарної допомоги тощо.

Також юридичний факультет активно допомагає у розміщенні та поселенні вимушених переселенців, зборі та поставках волонтерської допомоги (речей першої необхідності, продуктів, медикаментів тощо).

У перші тижні війни, коли ситуація на кордонах у регіоні через велику завантаженість була критичною, колектив юридичного факультету долучився до чергувань на пунктах пропуску та допомоги волонтерам у роботі мобільних пунктів харчування та забезпеченні засобами першої необхідності людей, котрі вже тривалий час перебувають у чергах на пунктах переходу кордонів.

Та серед ключових завдань, які постали перед юридичним факультетом – максимально ефективна кваліфікована правнича допомога, якої так потребують особи, що вимушено шукають притулку як на території України, так і за її межами. Саме тому, на базі юридичного факультету УжНУ діє Центр правової підтримки осіб, постраждалих внаслідок військового вторгнення, створений Національною академією правових наук України спільно з юридичним факультетом УжНУ.

До роботи Центру залучено науково-педагогічних працівників факультету, практикуючих адвокатів та юрисконсультів краю. Центр здійснює безоплатне юридичне консультування громадян, внутрішньо переміщених осіб, волонтерів та всіх, хто наразі потребує юридичної допомоги. Для швидкої комунікації осіб, постраждалих внаслідок військового вторгнення, з працівниками центру функціонує кол-центр, працівники якого забезпечують оперативну та своєчасну обробку звернень громадян та направлення їх до відповідного фахівця-консультанта для якісного вирішення питання. Також створено сайт Центру правової підтримки осіб, постраждалих внаслідок військового вторгнення, на якому висвітлюється найактуальніша інформація про основні зміни в законодавстві у період війни тощо.

З метою сприяння реалізації державної політики у сфері надання правової допомоги особам, які постраждали внаслідок військового вторгнення, юридичний факультет УжНУ тісно співпрацює з обласною військовою адміністрацією, органами місцевого самоврядування, судовими, правоохоронними та правозахисними органами, органами публічного управління, волонтерськими та благодійними організаціями, науковцями та науково-педагогічними працівниками наукових установ та закладів вищої освіти України.

Які спеціальності вашого факультету будуть затребуваними після перемоги і чому? 

Фах правника спрямований на утвердження верховенства права та захист прав і свобод людини! Завдання правничих професій у післявоєнний час – докласти зусилля, щоб порушені права наших громадян були захищені, вони мали змогу отримати компенсацію, винні були покарані.

Після перемоги України громадянам необхідна буде правова допомога з питань широкого спектру. І саме тут всі юридичні професії будуть актуальні. Визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою, встановлення фактів, що мають юридичне значення, компенсація за втрачене майно, післявоєнні кримінальні справи, такі як державна зрада, шпигунство, диверсія і військові злочини та багато інших справ по яким буде необхідна правова допомога.

Не забуваємо і про фахівців за спеціальністю «Міжнародне право», підготовка яких спрямована на формування високопрофесійного корпусу юристів-міжнародників, зокрема адвокатів, котрі досконало володіють міжнародним правом, застосовують законодавство різних країн для захисту прав українських громадян поза межами України, в міжнародних організаціях, а також представляють, захищають інтереси держави на міжнародному рівні.

Тому професія юриста після перемоги України, без жодного сумніву, не втратить актуальності та буде однією з найзатребуваніших.

 

Підготував Ярослав Світлик

Про всі деталі цьогорічної вступної кампанії читайте тут – Правила прийому до ДВНЗ "УжНУ" у 2022 році

Категорії: