Новини

09.03.2023
241

Відійшов у вічність багаторічний співробітник кафедри алгебри, доктор фізико-математичних наук, професор Адальберт Адальбертович Бовді

Відійшов у вічність багаторічний співробітник кафедри алгебри, доктор фізико-математичних наук, професор Адальберт Адальбертович Бовді

Факультет математики та цифрових технологій, кафедра алгебри та диференціальних рівнянь,  з глибоким сумом сповіщають, що 7 березня 2023 року на 88 році життя відійшов у вічність багаторічний співробітник кафедри алгебри (1963-1992), доктор фізико-математичних наук, професор Адальберт Адальбертович Бовді.

Народився 2 серпня 1935 року в селі Павлово Ужгородського району Закарпатської області. В 1954 році закінчив Ужгородську середню школу № 1. В цьому ж році поступив на математичне відділення фізико-математичного факультету Ужгородського держуніверситету, де він закінчив чотири курси. З 1 вересня 1958 року Адальберт Адальбертович був направлений в Московський державний університет, де в 1960 році завершив навчання. Тоді ж поступив до аспірантури на кафедру алгебри МДУ (науковий керівник – проф. Курош О.Г.). З 1 жовтня 1963 р. працює викладачем кафедри алгебри Ужгородського державного університету. 27 травня 1964 року в Московському державному університеті Адальберт Адальбертович захищає дисертацію «Схрещені добутки напівгрупи і кільця» на здобуття наукового ступеня кандидата фіз.-мат. наук. З 1 вересня 1964 р. він переходить на посаду старшого викладача, а ще через рік на посаду доцента кафедри загальної математики УжДУ. 23 грудня 1967 року йому присвоєно звання доцента кафедри загальної математики. 19 серпня 1988 року в Ленінградському державному університеті Адальберт Адальбертович захищає дисертацію «Будова мультипликативної групи групового кільця» на здобуття наукового ступеня доктора фіз.-мат. наук. З 1 вересня 1988 року він займає посаду професора кафедри алгебри УжДУ.

Звання професора кафедри алгебри йому присвоєно 26 липня 1990 року. Протягом роботи в Ужгородському університеті читав лекційні курси, проводив практичні й семінарські заняття з алгебри, функціонального аналізу, топології, а також курси за вибором дотичні до досліджень групових кілець. На посаді професора кафедри алгебри УжДУ Адальберт Адальбертович працював до 31 серпня 1992 року, коли він звільнився за власним бажанням у зв’язку з переходом до Дебреценського університету (Угорщина). Але й після зміни основного місця роботи Адальберт Адальбертович був у курсі всіх справ кафедри та факультету і всіляко долучався до їх розвитку.

Результатом плідної наукової діяльності вченого стали - 85 статей, 6 книг і велика монографія з алгебри і теорії групових кілець. Для його публікацій зареєстровано понад 550 посилань. Ерудований, завжди високо інтелігентний, тактовний Адальберт Адальбертович заслужив повагу колег та багатьох поколінь випускників. Бийло бачі, як його часто називали, залишиться у пам’яті світлою і чуйною людиною, непересічним науковцем, прекрасним педагогом і вчителем. Висловлюємо глибокі співчуття рідним та близьким і розділяємо з ними біль втрати.

 

Категорії: