В УжНУ вшанували пам'ять про події проголошення незалежності Карпатської України міжнародною науково-практичною конференцією
У переддень 85-річниці з дня проголошення незалежності Карпатської України, в УжНУ розпочала роботу Міжнародна науково-практична конференція “Карпатська Україна як етап українського державотворення та боротьби українців за незалежність у ХХ ст.”. Важливо, що 2024 на Закарпатті оголошено роком Августина Волошина – від дня народження Президента Карпатської України 17 березня виповнюється 150 років.
Метою конференції є вшанування та збереження пам'яті про події проголошення незалежності Карпатської України, представлення актуальних результатів наукових досліджень з історії Карпатської України та її президента Августина Волошина.
Співорганізаторами заходів виступили: Міністерство освіти і науки України, Ужгородський національний університет, факультет історії та міжнародних відносин УжНУ, Закарпатська обласна військова адміністрація, Закарпатський обласний краєзнавчий музей ім. Тиводара Легоцького.
Привітали учасників конференції: проректор з наукової роботи УжНУ Іван Миронюк, перший заступник голови Закарпатської обласної ради Андрій Шекета, декан факультету історії та міжнародних відносин Віталій Андрейко, директорка Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Т. Легоцького Ольга Шумовська.
“85 років тому відбулись знакові, переломні події. І зараз ми також проживаємо у визначальний час. Наші предки прийняли важливі рішення і зробили багато для утвердження незалежності України. Наші нащадки також згадуватимуть нас. А як саме згадуватимуть – залежить від наших дій сьогодні. Вітаю викладачів, студентів, співорганізаторів, колег та друзів, які долучилися до створення такої, безперечно, важливої події. Плідної роботи та цікавих дискусії” – наголосив проректор Іван Миронюк.
Декан факультету історії та міжнародних відносин Віталій Андрейко зазначив: “Актуальність цього заходу є очевидною, адже всі ми розуміємо, що події 85-річної давнини і сьогодення – це відлуння й історична спадщина. І нашим завданням є давати правильну оцінку й характеристику фактам, які відбулися на теренах нашої області. Оскільки саме проголошення Карпатської України, створення незалежного клаптика території на європейській частині світу, лаконічно лягає в державотворчий процес нашої держави. Впевнений, що ці два дні будуть проходити в атмосфері інтелектуальних обговорень, які, безсумнівно, будуть посилені підсумками та результатами”.
Після виголошення вітальних слів для учасників конференції розпочались дискусійні панелі. Протягом 14-15 березня пролунало близько 40 доповідей від молодих науковців, вчених, краєзнавців, музейних та архівних працівників, представників державних установ та громадських організацій. Дискусійні панелі конференції стосувались тем, пов’язаних з Карпатською України в аспектах: джерелознавчих та історіографічних студій; національних, соціальних та економічних проблем; розвитку освіти на Закарпатті; церковно-релігійного життя; національно-культурного життя; міжнародних відносин; вагомих персоналій та ін. Зокрема, докторант історичного факультету Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Олександр Пагіря доповідав на тему: “Трансформація методів таємної війни Польщі проти Карпатської України (грудень 1938 – початок березня 1939 рр.)”; доцент кафедри політології і державного управління УжНУ Михайло Зан виголосив доповідь “Громадська та політична участь жіноцтва у державотворчих процесах Карпатської України (історіографічний аспект); академік Академії вищих шкіл України, професор кафедри банківської справи Київського національного університету ім. Вадима Гетьмана Станіслав Аржевітін – “Діяльність товариства закарпатців у Києві з вшанування пам'яті про Карпатську Україну та Августина Волошина”; доцентка Донецького національного університету ім. Василя Стуса Ольга Зубко – “ Подєбрадець Олександр Максимович Жихович на службі в Міністерстві промисловості Карпатської України” та багато інших.
Окрім дискусійних панелей у межах проведення конференції відбулись й інші заходи. У Закарпатському обласному краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького відкрили оновлені експозиції «Карпатська Україна 1938 – 1939» та «Меморіальної кімнати-музею Президента Карпатської України Августина Волошина”. Директорка музею Ольга Шумовська зауважила: “Музей – це храм історії, науки та культури. Події Карпатської України – надзвичайно важлива сторінка історії нашого краю. І саме в нашому музеї ми намагаємось висвітлити її якомога цікавіше та доступніше”.
Також відбулась презентація книжкової виставки з фондів Наукової бібліотеки Ужгородського національного університету «Карпатська Україна та її Президент Августин Волошин».
Ганна Фельцан,
Інформаційно-видавничий центр