17.05.2022

В УжНУ стартував розмовний курс із української мови для переселенців

Сьогодні українці переживають небувале згуртування навколо захисту української мови – 83 % опитаних вважають, що українська має бути єдиною державною мовою в Україні. Крім того, для багатьох українців події 24 лютого стали причиною для прийняття остаточного рішення про перехід на українську мову. Проте немало людей збивають з обраного шляху страхи на кшталт: робити багато мовленнєвих помилок, звучати «смішно»,  не пригадати потрібне слово, «псувати» мову і т.д. Щоб полегшити це завдання для українців, які через російську агресію були змушені покинути свої домівки, в УжНУ започаткували безкоштовний розмовний курс із української мови. Кожного вівторка, об 11 год., в студентському просторі Aura Academica в гуртожитку №4. Приєднатися можуть всі бажаючі.

Викладає курс к. ф. н., доцентка кафедри української мови філологічного факультету Анастасія Вегеш: «До нас можуть приєднатися люди будь-якого віку, професії, з різним рівнем знання мови, головне – бажання вчитися і твердий намір. Основним нашим завданням є подолати мовний бар’єр. Безперечно, всі українці тією чи іншою мірою володіють українською мовою. Проте, як сказав колись Франсуа Вольтер: «Чужу мову можна вивчити за шість років, а свою треба вчити все життя».

Через те, що учні нашого курсу більшу частину життя були російськомовними, вони роблять типові помилки. Саме для того, щоб позбутись страху помилитись ми і зібрались. В основному ми вивчатимемо культуру мовлення, порушення мовних норм: лексичних, орфоепічних, стилістичних, синтаксичних і т. д. Кожний урок буде присвячений певній темі. Сьогодні, наприклад, ми будемо знайомитись і кожен розповість про себе декілька слів. На основі розповіді будемо виокремлювати помилки, на які варто звернути увагу. Часто це поширені мовні погрішності, які допускає чимало російськомовних українців, які вирішили перейти на українську. Зізнаюсь, що спочатку були хвилювання, як говорити про мову з людьми, які втікали з-під обстрілів. Але на минулому занятті ми розмовляли про мову як елемент державності, і можу відзначити, що всі розуміють, наскільки мова є важливою зараз».

Акцент був зроблений на внутрішньо переміщених особах, які проживають в гуртожитках Ужгородського національного університету – наразі їхнє число складає понад 1200 осіб. Як зазначає проректор УжНУ Ігор Король: «Це одна з ініціатив, які ми проводимо спільно з департаментом освіти і науки, молоді та спорту Закарпатської ОДА. Передусім, курси були створені на прохання жителів і адміністрації гуртожитків. Люди усвідомили, що зараз відбуваються незворотні події, і виявили бажання остаточно перейти на українську. Всі вони чудово розуміють українську мову, але щоб почати повсякчас спілкуватися нею, потрібен певний «імпульс» – яким і стануть наші курси. Ми вирішили проводити заняття в гуртожитку №4, адже наразі тут проживає найбільше внутрішньо переміщених осіб – близько 640, але приєднатись до навчання можуть всі. Загальновідомо, що одним із мотивів для нападу російська пропаганда називала «захист російськомовного населення», яке через мову вони також вважали «своїм». І багато людей прийняло для себе правильне рішення відмежуватись від цієї парадигми, вони не хочуть ніяким чином асоціювати себе з «рускім міром»,  який приніс стільки страждань всім українцям».

Ганна Фельцан,