УжНУ потрапив до світового рейтингу університетів Interdisciplinary Science Rankings 2025
Британський журнал Times Higher Education представив Interdisciplinary Science Rankings 2025. ISR — це міжнародний рейтинг університетів, який оцінює вклад вищих навчальних закладів у міждисциплінарні наукові дослідження. Загалом цьогоріч до списку потрапили 749 університетів із 92 країн, серед них — 11 українських вишів. Цей рейтинг враховує три основні фактори: ресурси для міждисциплінарних досліджень (Inputs), організаційні процеси, які сприяють співпраці між дисциплінами (Processes), і результати досліджень (Outputs).
За визначенням упорядників нового рейтингу, міждисциплінарна наука – це інтеграція знань, традицій і процесів з багатьох наукових дисциплін. До вирішення проблем у цій галузі може залучатися кілька науковців, які співпрацюють один з одним у різних дисциплінах, а також це може бути один академічний підхід до наукового питання в кількох напрямках одночасно.
Перше місце міжнародного рейтингу Interdisciplinary Science Rankings 2025 в галузі міждисциплінарної науки, завдяки високим оцінкам результатів та процесу, посідає Массачусетський технологічний інститут, із загальною кількістю балів 92.4. Другу позицію отримав Стенфордський університет, який до того ж має найвищий показник за компонентом «Результати», підсумкова оцінка – 92.2. Закриває трійку призерів – Національний університет Сінгапуру, кінцевий результат – 90.3.
Серед інсайтів варто відзначити й Університет принца Мохаммеда бін Фахда в Саудівській Аравії, адже той набрав найвищий бал за компонентом «вхідні ресурси» (фінансування). Країною з найбільшою кількістю університетів, що увійшли до рейтингу цьогоріч стала Індія – 65 закладів вищої освіти, за нею слідом йде Туреччина із загальною кількістю – 45.
Лідер серед вітчизняних вишів – Сумський державний університет, загальна кількість балів якого становить 39.8–42.5, що забезпечило йому 251–300 місце у світовому рейтингу. Наступну сходинку здобули одночасно два виші – Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського та Київський національний університет імені Тараса Шевченка, які опинилися на 401–500 позиції з рівними балами 30.0–34.7. Завершують перелік призерів — Львівський національний університет імені Івана Франка та Харківський політехнічний інститут. Обидва отримали оцінку 25.4–29.9 і посіли сходинку під номером 501–600.
Інші 6 університетів, які потрапили до рейтингу входять до категорії 600+ із загальною кількістю балів 9.2-25.3:
- Харківський національний університет радіоелектроніки
- Національний університет «Львівська Політехніка»
- Національний університет харчових технологій
- Ужгородський національний університет
- Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника
- Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна
ДВНЗ «Ужгородський національний університет здобув найвищу оцінку за показником «Результати досліджень (Outputs)», а саме 12.1 балів.
Цьогорічна методологія оцінювання університетів базується на 157 мільйонах цитувань та 18 мільйонах наукових публікацій, що надані базою даних Elsevier Scopus, і містяться у 30 000 рецензованих журналах та проіндексовані між 2019-2023 роками. Крім цього, були опрацьовані відповіді 20 000 науковців з усього світу, які зареєструвалися для участі в зборі даних для WUR/ISR. У рейтингу ISR 2025 опрацьовувалися дані лише тих наукових сфер, які охоплюють галузі високого рівня: комп’ютерні науки, інженерія, науки про життя та фізичні науки.
Інформаційно-видавничий центр.