Новини

31.10.2024
522

«Успішний старт – запорука успіху або у пошуках кращих практик ТКС»

«Успішний старт –  запорука успіху або у пошуках кращих практик ТКС»

24-25 жовтня 2024 року в стінах Ужгородського національного університету як основного партнера відбувся I-й Методологічний семінар в рамках реалізації проєкту № 22410100, фінансованого Вишеградським фондом, «CBC IN UKRAINE AND V4: IN THE SEARCH FOR EXAMPLES OF BEST PRACTICE».  Партнерами УжНУ в реалізації проєктує Пряшівський університет (University of Presov, Slovak Republic), Академія WSB (WSB University, Poland), Технічний університет в Ліберці (Technical University of Liberec, Czech Republic), Центральноєвропейська служба підтримки транскордонних ініціатив (Central European Service for Cross Border Initiatives, Hungary). Основним виконавцем проєкту від УжНУ є Науково-дослідний інститут Центральної Європи (директорка – доктор політичних наук Мирослава Лендьел).

Фокусом роботи семінару стало напрацювання ідей щодо ефективності дослідницьких методів та розробки цілісної візії методології дослідження, яка буде використовуватися в ході реалізації проєкту, відбору найкращих прикладів транскордонного співробітництва в країнах V4, що допоможе визначити та затвердити найбільш ефективні інституційні та щоденні практики транскордонного співробітництва, які можуть бути застосовані до прикордонних регіонів та громад України в процесі вступу до ЄС.

Експерти партнерських інституцій та інші учасники заходу  могли вільно спілкуватися та дискутувати українською, англійською, словацькою, угорською, польською та чеською мовами. 

Захід був проведений у змішаному форматі (очний та із залученням технологій дистанційного зв’язку) для максимальної ефективності щодо залучення запрошених та зацікавлених гостей. Серед основних завдань семінару:

  • підбір методів дослідження з відповідним напрацюванням методології, 
  • групова експертна робота,
  • розробка питальників для фокус-груп проєкту.

У ході брейнштормінгу відбувся обмін візіями найкращої методології та детальних кроків реалізації проєкту. Досвід партнерів дозволив виділити найкращі приклади з раніше реалізованих, релевантних тематично, проєктів. 

Ідеї щодо методології дослідження та окремі практики транскордонного співробітництва були представлені експертами проєкту, зокрема Мирослава Лендьел виступила з презентацією методології інституційного мапування у дослідженні транскордонного співробітництва, начальниця відділу міжнародних зв’язків, доцентка кафедри міжнародних студій та міжнародних комунікацій, кандидат історичних наук Оксана Свєженцева інформувала учасників про ефективні та доступні для України інструменти стимулювання транскордонного співробітництва, а самепрограми фінансування ЄС, доцентка кафедри політології і державного управління, к.політ.н., Надія Кічера ознайомила присутніх з основною метою та завданнями проєкту, а також базовою методологією дослідження та пропонованим можливим методологічним інструментарієм, доцентка кафедри міжнародного права, доктор філософії з права, Юлія Фетько проаналізувала у своїй презентаціїправові форми транскордонного співробітництва у країнах V4 та Україні. 

Експерти think-and-do організації CESCI, яка є угорським партнером проєкту,Дюла Очкой та Мелінда Іштенеш-Бенці (Gyula Ocskay, Melinda Istenes-Benczi), презентували методологічний інструментарій CESCI для дослідження транскордонного співробітництва, польські колеги, зокрема Йоанна Куровська-Пиш (Joanna Kurowska-Pysz, WSB University in Dąbrowa Górnicza) окреслила особливості туристичної транскордонної функціональної території на прикладі польсько-литовського кейсу, а колеги з Чехії Артур Богач та Гінек Богм (Artur Bohac, Hynek Bohm, Technická univerzita v Liberci) проаналізували особливості транскордонного співробітництва як інструменту пом’якшення суперечностей, на прикладі буровугільної шахти Туров, словацькі колеги з Пряшівського університету, зокрема Мартін Лячний (Martin Lacny, University of Presov) презентували приклад методології, яка була використана для реалізації проєкту з власного досвіду, а саме «CBCED – Транскордонне співробітництво та розвиток підприємництва».

Крім того, активну участь у дискусії взяли професор Пряшівського університету Олександр Дулеба (Alexander Duleba), доценти Наталія Марадик (Natalia Maradyk) та Міхал Цірнер (Michal Cirner). З корисними ініціативами та ідеями під час дискусії виступила Світлана Мітряєва, Ігор Вегеш, Михайло Шелемба, Юрій Остапець, Олександр Бертолон та інші присутні. У заході також взяли участь студенти кафедри політології і державного управління різних рівнів, зокрема  М. Желізник, І. Шумський, А. Радько, Л. Ілько, І. Гринишин.

Дякуємо партнерам проєкту та всім учасникам семінару за конструктивну дискусію, нові ідеї та пропозиції, які стануть ефективною основою для вибудовування дослідження та, в перспективі, для вироблення ефективних практичних рекомендацій вдосконалення механізмів транскордонного співробітництва для зацікавлених стейкхолдерів, особливо в контексті співпраці з країнами Вишеградської четвірки. 

 

Категорії: