Новини

30.09.2024
582

“Так, як ми дбаємо про книги на поличках, ми дбаємо і про їхні електронні версії” – директорка Наукової бібліотеки УжНУ Марія Медведь

“Так, як ми дбаємо про книги на поличках, ми дбаємо і про їхні електронні версії” –  директорка Наукової бібліотеки УжНУ Марія Медведь

Що таке Наукова бібліотека УжНУ? Це неймовірна шана до закарбованих на столітніх сторінках культурного надбання у поєднанні з постійним прагненням до покращення цифрової модернізації. Це вічна помічниця навчально-наукового процесу. Це сучасниця вишу, яка виростала й розвивалася пліч-о-пліч з університетом. Та насамперед – це люди, які люблять свою роботу, тому постійно вдосконалюються і дбайливо оберігають скарбницю знань УжНУ. До Всеукраїнського дня бібліотек ми підготували розмову з директоркою Наукової бібліотеки УжНУ Марією Медведь про діяльність університетської книгозбірні. 

 

– Маріє Миколаївно, якою є Наукова бібліотека УжНУ нині?

– Фонд Наукової бібліотеки УжНУ складає понад 1 млн 600 тис. примірників книг, з якої понад 800 тис. є науковою літературою. Наша бібліотека – це ціла система. Колись хтось порівнював її з державою, в якої є свої області, міста, вулиці… Це дійсно так – бібліотека є величезною мережею по всьому місту, до якої входять 11 абонементів та 8 читальних залів. Ми надзвичайно пишаємося нашими відділами:  «Карпатикою», відділом рукописів і стародруків, центральним книгосховищем, новоствореним Центром наукометрії та інформаційної підтримки досліджень та всіма іншими. 

Але всі наші підрозділи об'єднані електронною мережею. У нас встановлена спеціальна програма, яка дозволяє інноваційним способом обслуговувати користувачів. Усі книги мають відповідні коди, а користувачі – затверджені власним підписом електронні кабінети. Бібліотека має сайт, який постійно розширює свої характеристики – тут представлений електронний каталог, який має понад 1 млн записів. Із початком дистанційного навчання бібліотека відразу ж змінила формат обслуговування. І зараз ми надаємо достатньо великий перелік послуг для викладачів та студентів онлайн: підбір літератури, сканування, перевірка на плагіат, встановлення УДК і багато інших послуг.

Метою бібліотеки є підтримка навчального процесу та науки в університеті. Якщо абонементи спрямовані на обслуговування студентів навчальною літературою: підручниками, методичними, практичними, довідковими матеріалами,  то всі інші фонди слугують опорою науці. Величезна кількість літератури  у фондах бібліотеки – це праці науковців УжНУ, які пройшли з бібліотекою всю її історію. 

Бібліотека сформувалася водночас із створенням університету. Після започаткування вишу всього через кілька місяців був підписаний наказ про створення університетської бібліотеки. Тож ми, поряд з вишем, також маємо майже 80-ти річну історію. За цей час бібліотека пройшла дуже непрості етапи свого розвитку. Спочатку книгозбірня була розміщена в одній-двох кімнатах. У 1950 році університетська бібліотека була переміщена в будівлю колишньої резиденції єпископа Мукачівської греко-католицької єпархії. А у 2010 році книгозбірня переїхала в свою теперішню домівку – просторі приміщення на вул. Університетська, 14. 

– Бібліотека постійно модернізується. Не так давно її структура поповнилась Центром наукометрії та інформаційної підтримки досліджень, розкажіть про його діяльність. 

– Бібліотека суттєво змінила своє обличчя за останні 10 років. Якщо хтось не був тут давно і зараз відвідає бібліотеку – буде приємно вражений. Одним із найбільших наших останніх досягнень є створення Центру наукометрії та інформаційної підтримки досліджень. Він надає величезну підтримку нашим науковцям. Всім відомо, що одним із наших завдань є перевірка наукових робіт на виявлення в них плагіату. Проте це далеко не все, чим займається новостворений Центр. Ми вивчаємо наукометричну аналітику, готуємо довідки про конкурсні справи, інформацію про кожного науковця УжНУ, його бібліометричну базу, яку ж бібілотекарі і зібрали. В цих базах містяться дані, в яких наукометричних базах науковець присутній, його індекс Гірша, рейтинг. Усе це є величезною кропіткою аналітичною роботою, якою займаються наші фахівці. 

Ми даємо користувачам можливість не приходити безпосередньо до бібліотеки, а користуватись нашими послугами у будь-якому зручному для них місці. Ми продовжуємо оцифрування книг. Кожного року ми виконуємо новий проєкт і за допомогою невеликого непрофесійного сканера ми продовжуємо оцифрування, створення власних колекцій та їх оприлюднення. 

 

– Поряд із такими сучасними відділами співіснує і унікальний підрозділ бібліотеки – Фонд відділу рукописів, стародруків та рідкісних видань…

– Фонд відділу рукописів, стародруків та рідкісних видань є окрасою бібліотеки.Книги фонду зберігають у спеціальних  приміщеннях з товщиною стін півтора метри. Число унікальних видань, які тут знаходяться – понад 20 тис. Деяких книг із наших колекцій немає не тільки в Україні, а й за кордоном, тобто це єдині екземпляри. Колекція інкунабул Наукової бібліотеки УжНУ нараховує 32 примірники у 25 одиницях зберігання. Записи на інкунабулах свідчать про те, що ці першодруки завозились на За­карпаття з різних міст Західної Європи вже в другій половині XVI століття.

Зараз фонд також комп'ютеризовується, створений електронний каталог. Це досить складна справа, до якої долучені кращі спеціалісти. Ми маємо надію, що колись ми зможемо виконати оцифрування цих видань. На жаль, у нас немає поки можливості їх оцифровувати, адже ми не маємо відповідного технічного й програмного оснащення. Проте у нас є велике бажання, тож якщо буде відповідне фінансування, ми обов’язково із задоволенням  цю справу реалізуємо.

 

– Щоб щодня працювати з книгами з такою уважністю, потрібно по-справжньому любити свою справу. Яким є колектив бібліотеки?

– Наш коллектив досить різноманітний. У нас представлений різний віковий діапазон – від бібліотекарів, які працюють з нами біля 50-ти років, до зовсім молодих спеціалістів, які недавно приєднались. Ми стараємось, щоб фахівці, які потрапляють до нас, мали відповідну підготовку, освіту і, звичайно, володіли інформаційними технологіями. Методом об'єднання відділів число працівників у нас зменшилось – колись було понад 80, зараз 56. Можливо, комусь здається це число великим, проте наші відділи працюють по всьому місту. І в деяких із них працює всього одна людина, яка бере на себе видачу літератури, отримання, підготовку, створення каталогів. Тож навантаження досить велике. Плюсом є те, що наша система комп’ютеризована і володіння нею у наших працівників досить хороше.

Звикання колективу до цифрової модернізації бібліотеки було непростим. Всім працівникам потрібно було усвідомити, що так як раніше ми більше не працюватимемо, адже тоді ми просто перестанемо бути корисними. Звичайно, це було трохи складніше для старшого покоління. Але зараз кожен бібліотекар володіє інформаційними технологіями.  І це у висновку спрощує роботу – зараз у декілька кліків ми бачимо, у якому відділі книга знаходиться, якого вона року, який її об’єм, чи не видана вона на руки і так далі. Також ми додаємо до опису книг теми та ключові слова – і це також значно спрощує пошук. 

 

– Важливою віхою роботи бібліотеки є створення єдиного електронного репозитарію (сховища) наукових публікацій УжНУ. В якому стані перебуває сховище зараз?

– Наповнення репозитарію має для нас величезне значення. Ми, напевно, є одними з першопрохідців серед колег у цьому питанні. Розпочавши роботу над створення репозитарію у 2018 року, зараз ми досягли шалених результатів. Ми на другому місці серед вітчизняних бібліотек за кількісним наповненням сховища. На сьогодні репозитарій складається з близько 62 тис. файлів. Це повнотекстові документи –  наукові статті, монографій, методичні посібники. В останній час до цієї роботи активно долучаються й факультети, які самостійно оприлюднюють роботи своїх науковців. 

Електронний репозитарій надзвичайно спрощує життя студентам під час дистанційного навчання. Користувачу достатньо надіслати нам запит, а ми надаємо йому посилання, завдяки якому він в один клік може користуватись потрібним йому виданням. Репозитарій користується величезним попитом, про це говорить встановлений лічильник на сайті. Також ми постійно його редагуємо – слідкуємо, щоб при самостійному завантаженню викладачем, файл був вивірений, з правильним описом, у повному обсязі. Тож ми не просто кількісно поповнюємо репозитарій, ми ще й дбаємо про якість завантаженого. Адже так, як ми дбаємо про книги на поличках, ми дбаємо і про їхні електронні версії.

– Роботою над якими проєктами живе бібліотека наразі?  

– Наукова бібліотека УжНУ йде в ногу з розвитком свого вишу і ми як важливий її структурний підрозділ займаємося і науковою роботою. З метою популяризації бібліотечної справи ми щороку проводимо різноманітні заходи. Цьогоріч ми проведемо вже вп'яте наукову конференцію, яка збере учасників зі всієї України. У результаті ми хочемо видати збірник із матеріалами конференції, який ми будемо апробовувати як відкритий електронний ресурс. Конференція матиме власний сайт, який відповідатиме вимогам відкритої науки в університеті. Маємо надію, що нашу ідею ми реалізуємо успішно. 



Розмову вела Ганна Фельцан,

Інформаційно-видавничий центр

 

Категорії: