Книга, яка має бути на робочому столі кожного конституціоналіста: в УжНУ презентували книгу професора Михайла Савчина «Конституція: люди та інституції (SWOT-коментар)»
У середу, 21 лютого в Науковій бібліотеці УжНУ відбулася презентація книги професора, доктора юридичних наук Михайла Савчина «Конституція: люди та інституції (SWOT-коментар)», яка нещодавно побачила світ в українському видавництві Юрінком-Інтер.
Модеруючи презентацію, декан юридичного факультету УжНУ, професор Ярослав Лазур зазначив: «Насамперед хочу сказати слова вдячності нашому колезі, Михайлу Савчину, за ту роботу яку він провів. Це в певній мірі квінтесенція його наукового доробку, з першого погляду видно, що еволюція його наукових поглядів досягла концептуальної форми. Я переконаний, що ця праця буде вагомим здобутком не тільки в бібліографії автора, але й загалом юридичної науки, конституційного права, безпосередньо матиме вплив на правову доктрину в широкому розумінні».
Дистанційно до презентації долучилися рецензенти книги, ректор Національної школи суддів України, професор Микола Оніщук та професор, голова Конституційного суду України (2018-2019) Станіслав Шевчук. Микола Онищук зазначив: «Презентована книга є наслідком тривалої роботи автора над тематикою конституціоналізму. У ній насправді представлений креативний і нетрадиційний підхід, в праці поєднуються монографічний підхід і власний аналіз Конституції України через аналіз її доктринальних статей, які є важливі для суспільства, конституційного права і конституційної практики».
Станіслав Шевчук заначив у своєму коментарі: «Мені дуже приємно було рецензувати цю роботу. Конституціоналістом не можна стати лише за один вечір, після прочитання тексту Конституції України. На це йдуть роки роздумів, важкої інтелектуальної праці та напруженої боротьби за ідеали свободи та верховенства права. Монографія моментально вривається у юридичні топи саме своєю вишуканою доктринальною побудовою викладеного матеріалу та практичністю для подальшого використання у діяльності органу конституційної юрисдикції. Професор М.Савчин у цій ґрунтовній праці доводить головне: Конституція це не парадний документ формального характеру, а живий інструмент захисту прав людини та найважливіший чинник розвитку української державності у рамках європейської конституційної ідентичності. Тому це книга, яка має бути на робочому столі кожного конституціоналіста».
Михайло Савчин, презентуючи працю, зазначив: «Наше завдання – тлумачити принципи права. Конституція – це відкритий текст, ви в ній небагато норм права знайдете, як таких. Це принципи права, це відкритий текст, який потребує тлумачення. Також слід враховувати також обставини в яких приймали Конституцію, політичні обставини, які були в той час».
Монографія видана у форматі SWOT-коментаря Конституції України. Як зазначає автор, цей коментар переслідує три цілі: по-перше, наскільки приписи Конституції забезпечують інституційну спроможність держави та ефективний і дієвий захист прав людини; по-друге, яка існує юриспруденція Конституційного Суду України, Європейського суду з прав людини та деяких органів конституційної юстиції зарубіжних країн з відповідних питань; по-третє, наскільки адекватно й ефективно конкретизуються і розвиваються конституційні принципи у положеннях поточного законодавства.
Традиційний підхід у коментуванні тексту Конституції через приписи законів є неспроможним, оскільки людей цікавить такий коментар з точки зору оскарження положень законів у Конституційному Суді шляхом звернення із конституційним поданням чи конституційною скаргою.
Акцент зроблено на інституційній спроможності держави, яка має мати достатньо ресурсів задля забезпечення захисту людських прав на засадах поваги до людської гідності, свободи, рівності, верховенства права та додержання належної правової процедури.
Інформаційно-видавничий центр