Новини

01.08.2023
1017

Професор Геннадій Слабкий святкує 70-ти річчя

Професор Геннадій Слабкий святкує 70-ти річчя

1 серпня 2023 року святкує 70-ти літній ювілей непересічна особистість та науковець з великої літери – Геннадій Слабкий, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри наук про здоров’я УжНУ, академік міжнародної академії освіти і науки; член Консультативної ради Центрально-Азіатського центру Українського та обміну технологіями в сфері залежностей: член експертної робочої групи МОЗ України з розробки стратегії розвитку кадрових ресурсів охорони здоров'я; член робочої групи МОЗ України з розробки системи державної атестації випускників магістратури за спеціальністю «громадське здоров’я».

Життєвий шлях професора Геннадія Слабкого  бере початок у с. Гончарівка Луганської області. Закінчивши в 1972 р. Кремінське медичне училище, працював завідувачем Чепігівського ФАПу Луганської області. З 1972 до 1974 служив в армії. Після служби в 1974 році став студентом  Донецького медичного інституту. У 1980 ропочав роботу старшим лаборантом кафедри терапії ФПО Донецького медичного інституту. А з 1981 до 1985 рр. обіймав посади викладача, завідувача фельдшерським відділенням, заступника директора Макіївського медичного училища. Пізніше, з 1985  до 1992 рр. – дільничний терапевт, завідувач відділенням, заступник головного лікаря лікарні №1 м. Макіївки. У 1992 році перйшов на посаду головного лікаря Центральної поліклініки м. Макіївки., а з 1995 по 2002 рр. – головного лікаря міської лікарні №2 м. Макіївки. У 2002-2003 рр. – завідувач кафедри соціальної гігієни з підвищення кваліфікації керівного складу охорони здоров’я Національного медичного університету ім. О.Богомольця. З 2003 року Геннадій Слабкий – професор кафедри організації вищої освіти та управління охороною здоров’я Донецького медичного університету. У 2005 році розпочав свою діяльність в Українському  інституті громадського здоров’я як заступник з наукової роботи директора. У  2008 був призначений на посаду директора ДУ «Український інститут стратегічних досліджень МОЗ України». З  жовтня 2012 року по березень 2013 року – завідувач відділом організації медичної допомоги Науково-практичного центру ДУС.

З 2013 по 2014 рік працював на посаді професора кафедри організації  вищої медичної освіти та управління охороною здоров’я Донецького національного медичного університету ім. М.Горького. А вже з квітня по вересень  2014 року – директором Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України.

У 2014 році житєвих шлях привів Геннадія Олексійовича Слабкого в стіни Ужгородського національного університету. З вересня 2014 по березень 2016 року  працював професором, а згодом завідувачем кафедри  громадського здоров’я УжНУ. У березні 2016 повернувся на посаду в.о. директора Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України. Згодом, з березня 2017 року по вересень 2019 року був призначений на посаду завідувача кафедри громадського здоров’я Ужгородського національного університету.

З вересня 2019 року і до сьогодні проф. Геннадій Слабкий займає посаду завідувача кафедри наук про здоров’я Ужгородського національного університету.

Завдяки непересічним зусиллям створив свою наукову школу з соціальної медицини, підготувавши  кілька десятків докторів та кандидатів наук. Є автором та співавтором 1270 наукових робіт в т.ч. 56 монографій з питань організації та управління в охороні здоров’я.

Також Геннадія Слабкого знають як керівника 12 НДР з питань організації охорони здоров’я, засновника та головного редактора фахових наукових журналів «Україна. Здоров’я нації» і «Економіка і право охорони здоров’я», голову Проблемної експертної комісії НАМН та МОЗ України за спеціальністю «Соціальна медицина»,  академіка Міжнародної академії освіти та науки, експерта в міжнародних проєктах з реформування охорони здоров’я, консультанта ЮНІСЕФ з питань ВІЛ/СНІДу, члена двох спеціалізованих вчених рад та Посла миру.

Будучи членом колегії Національної Ради з питань охорони здоров’я являвся учасником чисельних робочих груп КМУ та МОЗ України з питань розвитку системи охорони здоров’я держави. Брав участь у розробці більше 60 законодавчих на нормативно-правових актів  з організації та реформування охорони здоров’я.

Основними напрямки наукової діяльності професора Геннадія Слабкого є:

- обґрунтування сучасних підходів до реформування системи охорони здоров'я України;

- адаптація законодавства України до Європейського;

-  оптимізація спеціалізованої та первинної медико-санітарної допомоги дорослому населенню;

- обґрунтування нових підходів до фінансування системи охорони здоров'я України;

- розробка технологій впровадження принципів доказової медицини, сучасних організаційних та медичних технологій, стандартизації медичної допомоги; інформатизація системи охорони здоров'я;

-  залучення громадськості до управління охороною здоров'я;

- покращення репродуктивного здоров'я та організація протидії розвитку епідемії ВІЛ-інфекції;

- удосконалення механізмів управління на всіх рівнях надання медичної допомоги, дослідження та прогнозування показників здоров'я населення України.

 

Ректор УжНУ, проф. Володимир Смоланка з теплотою пригадує початок роботи Геннадія Олексійовича в університеті:

– Згадую вересень 2014 року, коли Іван Васильович Чопей підійшов до мене й передав прохання професора Геннадія Слабкого про зустріч під час міжнародної конференції фахівців-медиків в нашому університеті. Під час нашого спілкування Геннадій Олексійович відмітив, що розглядає можливість продовження своєї професійної діяльності у якості професора УжНУ. Пам’ятаю, був надзвичайно позитивно вражений цим і зразу ж запропонував написати заяву на роботу. Адже до нашого професорсько-викладацького складу приєднувався видатний фахівець,  потужна особистість, фундатор громадського здоров’я в нашій країні. Маючи досвід спільної роботи впродовж майже 10 років, жодної секунди не сумнівався у величі цієї людини.

Професор Геннадій Слабкий – науковець найвищого гатунку, який формував стратегію розвитку медицини в Україні, виховав десятки учнів, які працюють на різних посадах в усіх регіонах нашої Батьківщини. Це людина з масштабним, системним типом мислення, широким світоглядом, швидкою реакцією, чудовими менеджерськими здібностями, неймовірним патріотизмом. У той же час, ці якості  ювіляра поєднуються з надзвичайною скромністю, доброзичливістю, позитивною вдачею. Кожній людині хочеться мати поряд такого мудрого, надійного колегу і старшого товариша, з яким завжди можна не тільки порадитися, але й отримати необхідну підтримку. 

Горджуся тим, що Геннадій Олексійович працює в нашому колективі, його освітній та науковий внесок в доробок нашого університету неоціненний. Впевнений, що нові ідеї та здобутки нашого ювіляра попереду!

 

Винятковий професіоналізм та величину особистості проф. Геннадія Слабкого відмічає проректор з наукової роботи УжНУ, проф. Іван Миронюк:

– Професора Геннадія Слабкого передусім можна охарактеризувати як надзвичайно скромну людину, яка надає перевагу не вип’ячувати себе, свої здобутки та регалії перед співрозмовником. Він є антиподом до іміджевих науковців, які гучно заявляють про свої досягнення на широкий загал. Тож більшість людей, які з ним спілкуються, навіть не можуть здогадатися, з якою знаковою особистістю вони стоять поряд. А насправді, в середовищі соціальної медицини й громадського здоров’я, Геннадій Олексійович є гуру, науковцем з великої літери. І це призводить до бажання про нього розповісти, щоб люди усвідомлювали, з ким мають справу, коли бачать цього скромного професора. На мою думку, Геннадія Слабкого, без перебільшень, можна назвати основоположником великої національної школи в сфері громадського здоров’я.

 Наше знайомство відбулось, коли проф. Геннадій Слабкий займав посаду директора Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України. Це провідна наукова установа МОЗ, яка розробляла реформи та створювала нову систему охорони здоров’я в Україні. Зараз я час від часу натрапляю на слова наших можновладців щодо того, якою повинна бути система охорони здоров’я. А Геннадій Олексійович працював над цими ідеями ще 20 років тому. Стратегія реформування охорони здоров'я, яку написала робоча група на чолі з тодішнім міністром охорони здоров’я України Олександром Квіташвілі, – це розробка Українського інституту стратегічних досліджень, яка давно чекала свого часу. Великі напрацювання Геннадія Олексійовича та його коллективу стосувались саме нової моделі охорони здоров’я в України. І про термін “комунальні неприбуткові підприємства” я вперше почув від Геннадія Олексійовича ще в 2005 році, коли були розроблені бачення й концепція, яку вдалось реалізувати тільки кілька років тому.

Шлях Геннадія Олексійовича в Ужгородському національному університеті розпочався у 2014 році. Я дуже добре пам'ятаю його прихід і щасливий, що до нашого колективу приєднався науковець такого масштабу. Згадую нашу розмову з ректором Володимиром Івановичем, під час якої я озвучив: проф. Геннадій Cлабкий – це шикарне надбання для нашого вишу, і нам потрібно докласти всіх зусиль, щоб він захотів приєднатися до нас. Я був переконаний –  це людина-глиба, яка збудує в УжНУ свою наукову школу. Звичайно, Володимир Іванович погодився. Пізніше Геннадій Олексійович захистив у нас двох своїх учнів, кандидатів наук, які зараз працюють в УжНУ.  Отож Геннадій Олексійович розпочав роботу в університеті на посаді завідувача кафедри на факультеті післядипломної освіти і доуніверситетської підготовки. Після цього тодішній міністр охорони здоров'я почав активно добиватись, щоб Геннадій Олексійович повернувся до Києва на посаду директора інституту. На це я відповів Геннадію Олексійовичу, що я постараюсь зробити все можливе для того, щоб він знову зміг працювати в УжНУ, якщо з роботою в інституті не складеться.  Так і відбулося. Тоді я вже обіймав посаду декана факультету здоров’я та фізичного виховання, а Геннадій Олексійович посів посаду завідувача кафедри наук про здоров’я. А зараз, якщо заглянути в електронний репозитарій ДВНЗ "УжНУ", на першому місці за переглядами наукового надбання стоїть саме проф. Геннадій Слабкий.

Ще дещо цікаве з життєвих сторінок Геннадія Олексійовича – колись він працював у ВООЗ. Про що він також, через свою скромність, не розповідає детально,  я дізнався про це з інших джерел. Геннадій Слабкий був представником України у ВООЗ та доклався до розробки 10-ти оперативних функцій громадського здоров’я, які являють собою Біблію цієї сфери. Кожний, хто працює в сфері громадським здоров’я, чув про них.

Якось я його спитав Геннадія Олексійовича, скільки ж у нього захищених кандидатів та докторів наук? Ця цифра досягає точно понад 30 кандидатів наук і стільки ж докторів наук. Я думаю, не так багато науковців в Україні можуть похвалитись такими результатами. Це величезна наукова школа, до того ж всеукраїнська. Також серед учнів Геннадія Олексійовича є багато представників влади, особисто я знаю про двох міністрів і цілої низки заступників міністрів, в яких керівником дисертацій був Геннадій Олексійович. І він підготував таку когорту учнів, які, думаю, могли б повністю заповнити наш зал для засідань Вченої ради.

Нещодавно я був на захисті докторської дисертації в Києві, де проф. Геннадій Слабкий є членом ради. Це людина, яка тихенько сидить в залі, але при цьому всі присутні дивляться саме на нього – як він реагує на те, що говорить дисертант. Тому що він гуру. Перший в Україні, хто захистив докторську дисертацію по соціальній медицицині, працюючи практичним лікарем. Людина, в якій поєднується  непересічний масштаб особистості з науковим поглядом на світ. УжНУ неабияк пощастило мати в своєму колективі науковця такого рівня.

 

Увесь колектив Ужгородського національного університету щиро вітає проф. Геннадія Слабкого з ювілеєм! Найвищий професіоналізм, талант, безмежна відданість справі, працьовитість і наполегливість у досягненні поставлених цілей дали Вам змогу досягти значних успіхів у Вашій діяльності, здобути шану та повагу серед колег та студентства.

У цей непростий час бажаємо Вам душевного спокою, міцного здоров’я та ресурсу для нових наукових й освітніх ініціатив. Нехай життєва енергія та творча наснага будуть гарантією Ваших досягнень. Щиро зичимо довгих років життя!

 

 

Ганна Фельцан,

Інформаційно-видавничий центр

Категорії: