Науковий семінар «Спадщина Реформації»: вплив на Україну та Європу
Напередодні Дня Реформації – свята всього протестантського світу на честь початку реформи Церкви (31 жовтня 1517 р.) відбувся науковий семінар «Спадщина Реформації: український та європейський вимір»,організований за ініціативи Центру досліджень угорської історії та українсько-угорських відносин факультету історії та міжнародних відносин та Студентського науково товариства «Кліо». До проведення заходу долучилися заступник декана факультету історії та міжнародних відносин доцент Ярослав Алешкевич, старший викладач кафедри модерної історії України та зарубіжних країн ФІМВ Сергій Ганус, викладач кафедри історії Угорщини та європейської інтеграції українсько-угорського навчально-наукового інститут Лері Ронай. Модеруваланауковий семінар к.і.н., доцент кафедри археології, етнології та культурології, співкоординатор Центру досліджень угорської історії та українсько-угорських відносин Оксана Ферков.
Доповідачі згадали про величезний історичний вплив Реформації, наголосили на значенні реформаційного руху для формування цінностей, культури та світогляду народівЄвропи та, безумовно, України.
Виступи присвячені широкій тематиці і хронології. Віталій Варга (студент 3 курсу спец. 014.03 Середня освіта. Історія) розповів як Реформація вплинула на зміну свідомості різних прошарків суспільства ранньомодерноїдоби, Патріція Карташова (студентка 3 курсу спец. 014.03 Середня освіта. Історія) проаналізувала етичні та соціальні наслідки Реформації.
Михайло Лендел (студент 3 курсу спец. 014.03 Середня освіта. Історія), опираючись на доступну історіографічну базу охарактеризував вплив діяльності Яна Амоса Коменського на соціокультурний простір українських земель XVII ст.
Студентка 3 курсу спец. 014.03 Середня освіта. Історія Вікторія Ковальова виголосила доповідь на тему: Вплив Реформації на європейську літературу: «Легенда про Уленшпігеля» Шарля де Костера. Доповідачка наголосила, що «Легенда про Уленшпігеля» відображає Реформацію не лише як історичний контекст, але й як ідейну платформу для боротьби проти тиранії, за свободу думки та національну ідентичність.
Не менш ґрунтовними були виступи Світлани Бучок (3 курс, (студент 3 курсу спец. 014.03 Середня освіта. Історія)) та Максима Наровського (3 курс спец. 032 «Історія та археологія»).
Наукових захід завершила доповідь кандидатки історичних наук, доцента кафедри модерної історії України та зарубіжних країн, співкоординаторки Центру досліджень угорської історії та українських відносин Іванни Скиби про становище протестантських церков в Угорщині у 1948-1989 рр.
До обговорення виступів долучилися усі присутні. Було констатовано, що Реформація не тільки перетворила релігійні структури, а й дала імпульс розвитку освіти, науки, літератури та соціальних цінностей. І хоча вплив реформаційного руху на українські землі був відчутним дещо пізніше, його ідеї знайшли відгук в українській культурі, сприяючи формуванню унікальної національної ідентичності.
Учасники науково семінару мали нагоду обмінятися ідеями, поглибити знання та знайти нові підходи до аналізу історичного впливу Реформації, замислитися над тим, як принципи, що зародилися у XVI ст. можуть слугувати нашим дороговказом у сучасному світі.