Новини

04.11.2024
232

Майстеркласи в рамках проєкту «Самодостатні оптичні матеріали та методи: освіта та дослідницька інфраструктура (SOMMER!)»

Майстеркласи в рамках проєкту «Самодостатні оптичні матеріали та методи: освіта та дослідницька інфраструктура (SOMMER!)»

На кафедрі прикладної фізики та квантової електроніки фізичного факультету для студентів, аспірантів та викладачів у період 8–31 жовтня в рамках проєкту «Самодостатні оптичні матеріали та методи: освіта та дослідницька інфраструктура (SOMMER!)» за сприяння в.о. завідувача кафедри професора І.І. Неболи відбулися майстеркласи, які проводили науковці Інституту електронної фізики НАН України з актуальних проблем фізики і технології наносистем та оптичних матеріалів, методів їх діагностики та новітніх областей застосування.

На початку проведення циклу майстеркласів, який передбачав чотири лекційні та два практичні заняття, науковий співкерівник проєкту від ДВНЗ «Ужгородський національний університет» професор О.В. Гомоннай у своєму виступі ознайомив присутніх з особливостями реалізації проєкту, який виконуватиметься у 2024–2027 рр. за фінансування Німецької служби академічних обмінів (DAAD) у рамках програми «SDG-Partnerships 2024-2027». Основним результатом проєкту буде створення міжуніверситетського дослідницького навчального кластера SOMMER! (Sustainable Optical Materials and Modules: Education and Research Infrastructure), до якого увійдуть Кемніцький технічний університет (м. Кемніц,  Німеччина), Київський національний університет імені Тараса Шевченка, ДВНЗ ”Ужгородський національний університет” та Інститут фізики напівпровідників ім. В.Є. Лашкарьова НАН України. 

Важливим є те, що однією з цілей проєкту є заохочення студентів до проведення досліджень, використання переваг академічної мобільності, участі в міжнародних конференціях та семінарах, а також здобуття кваліфікації на рівні, що відповідає професійній діяльності в європейській та світовій науковій спільноті. Реалізація цього проєкту надає можливість студентам бакалаврату та магістратури й аспірантам використовувати сучасну експериментальну базу установ-учасниць для виконання дослідницьких кваліфікаційних робіт з актуальних проблем фізики твердого тіла та наносистем, оптики та спектроскопії.

Майстеркласи у формі лекцій було проведено науковими співробітниками відділу матеріалів функціональної електроніки Інституту електронної фізики НАН України на теми ”Напівпровідникові наносистеми: отримання, властивості, діагностика” та ”Базові уявлення про раманівську спектроскопію як метод дослідження кристалічних і аморфних матеріалів” (доктор фізико-математичних наук Ю.М. Ажнюк), ”Прямий оптичний запис і фотостимульована деформація поверхні в аморфних напівпровідникових середовищах” (кандидат фізико-математичних наук В.М. Кришеник), ”Тонкі плівки: технологія та формування топологічних структур лазерним випромінюванням” (кандидат фізико-математичних наук І.М. Войнарович).

  Для проведення практичних майстеркласів "Методика вимірювання раманівських спектрів напівпровідникових і діелектричних кристалів" і "Практичні основи раманівської спектроскопії як методу діагностики нанокристалічних і аморфних матеріалів" доктором фізико-математичних наук Ю.М. Ажнюком, який, зокрема, має багаторічний досвід науково-дослідної роботи на кафедрі фізики напівпровідників Кемніцького технічного університету, було використано експериментальну базу Центру колективного користування науковим обладнанням ”Лабораторія експериментальної та прикладної фізики”. Студенти не тільки отримали наочне уявлення про будову і роботу мікрораманівського спектрометра "XPloRa Plus", побачили особливості використання методу для діагностики кристалічних, аморфних і нанокристалічних матеріалів, а й мали змогу власноруч провести вимірювання на цьому сучасному експериментальному обладнанні. 

Підсумовуючи зустрічі, професори І.І. Небола та О.В. Гомоннай зазначили на важливості подібного роду заходів, які сприяють покращенню та адаптації до нових реалій освітніх та наукових процесів в українських університетах та науково-дослідних установах, які зазнали негативного впливу війни, шляхом залучення студентів бакалаврату, магістратури та аспірантури до навчання та досліджень найвищого рівня в галузі оптики, матеріалознавства та наноелектроніки. Виступаючі наголосили також на тому, що подібні майстеркласи будуть проводитися науковцями академічних установ і в наступні роки, що передбачено проєктом ”SOMMER!”.



Комунікаційний менеджер проєкту ”SOMMER!”                                

Тетяна БАБУКА

 

Категорії: