Новини

19.01.2023
11999

Лекційний цикл від Волонтеріату вишу перманентить у Науковій бібліотеці УжНУ

Лекційний цикл від Волонтеріату вишу перманентить у Науковій бібліотеці УжНУ

17 січня 2023 року Головна читальна зала університетської бібліотеки зібрала маси людей, які прийшли на чергову освітню акцію, організовану Волонтеріатом УжНУ (голова – Крістіна Товт), Наукової бібліотеки університету (директор – Марія Медведь) і Карпатського фонду (директор – Руслан Жиленко).

 

Десятки вимушено внутрішньо переміщених осіб, студентів, краєзнавців, істориків, філологів, музейників, бібліотекарів і представників інших верств творчої інтелігенції краю зібрались послухати відкриту лекцію доцента кафедри археології, етнології та культурології Ігоря Прохненка на тему: «Закарапаття на зламі ер». Тематика гармонійно влилася в серію пізнавальних вечорів, на яких до того вже феєрили Оксана Ферков, Йосип Кобаль та Іван Міськов, які спільно запустили інтелектуальний регіональний вибух доповідями про історію місцевої вишивки, міста Ужгорода та формування середньовічних населених пунктів краю.

 На лекції була представлена відео презентація найяскравіших археологічних знахідок, вік яких налічує вже два тисячоліття і зростає з кожною хвилиною, а найбільш репрезентативні артефакти відвідувачі заходу змогли потримати власноруч, відчувши подих давно минулих сторічь. З рук до рук з тремтінням в серці і щастям на обличчях переходили ритуальна посудина-баранчик, яку в давнину використовували для поклоніння богу виноградарства і виноробства Діонісу, антропоморфна пластика і унікальний військовий римський значок, який свідчив про звитяги наших далеких предків. Паралельним курсом відбувалася вербальна екскурсія в різні сфери життя кельтів, даків, греків, римлян та германців, яка помітно розширила межі світогляду кожного присутнього.

Почули і слова Т.Г. Шевченка про таємничу матір історії – археологію, і сучасні проблеми даної науки, роботу закарпатських науковців і їх досягнення в спілкуванні з «архівом землі». І переселенці, і студенти, і завідувачі кафедр, і декани, і директори музеїв і науково-дослідних інститутів з завороженням перенеслися на «машині часу» в славетну минувшину, відкриту для загалу археологічною групою університету. Згадали й вчителів, які присвятили десятиріччя свого життя, щоб ми могли насолоджуватись таємницями давнини в комфортабельних приміщеннях вишівської бібліотеки.

Несподіванкою і творчим сюрпризом для слухачів стала гармонійно вплетена в канву історичної розповіді презентація фундаментального видання «Археологія України за роки незалежності», в якому наш край представлений інформацією про дослідження Малокопанського городища (дакійської Сетідави).

Лектор передав низку примірників, щедро наданих присутнім і університетській книгозбірні Спілкою археологів України.

Щасливі шанувальники давньої історії краю отримали черговий адреналіновий пізнавальний заряд і з мрією про наступні акції Волонтеріату УжНУ з надією дивляться в перспективи майбутніх зустрічей.        

 

 

За інф. Ігоря Прохненка

Інформаційно-видавничий центр

Категорії: