Новини

06.04.2022
905

Гуманітарні виклики для України в умовах військового стану та їх правове вирішення обговорювали представники Ужгородського національного університету

Гуманітарні виклики для України в умовах військового стану та їх правове вирішення обговорювали представники Ужгородського національного університету

У середу, 6 квітня, відбувся семінар «Гуманітарні виклики для України в умовах військового стану та їх правове вирішення». Організаторами семінару виступили: «Центр правової підтримки осіб, постраждалих внаслідок військового вторгнення» Національної академії правових наук України та  ДВНЗ «Ужгородський національний університет».

«Центр правової підтримки осіб, постраждалих внаслідок військового вторгнення» створений на базі юридичного факультету УжНУ спільно з Національною академією правових наук України. Основною метою Центру є сприяння реалізації державної політики у сфері надання правової допомоги особам, які постраждали внаслідок військового вторгнення з боку РФ та вимушено шукають безпечний притулок як в  Україні, так і за її межами.

Розпочав семінар заступник керівника Центру, головний вчений секретар Національної академії правових наук України Євген Гетьман: «У такий непростий для держави час, ми вирішили створити Центр для допомоги нашим співгромадянам. У Положенні Центру зазначені основні його завдання. Зокрема, забезпечення організаційно-консультативної підтримки осіб, які постраждали внаслідок військової агресії РФ, надання письмових науково-правових висновків на запити юридичних осіб, надання правової допомоги внутрішньо переміщеним особам, допомога таким особам в отриманні статусу біженця та ін.  А також проведення спільних науково-практичних конференцій, семінарів, круглих столів тощо. Від сьогодні ми розпочинаємо серію семінарів, які стосуватимуться основних завдань центру».

Президент Національної академії правових наук України, професор Олександр Петришин наголосив: «Висловлюю вдячність за надані можливості для створення на базі юридичного факультету Центру, завдяки якому ми можемо об’єднати наші зусилля, скористатися приміщеннями, технікою і, що особливо приємно, поспілкуватися з викладацьким складом університету. Думаю, наша діяльність стане запорукою і для подальшого співробітництва. Ми неодноразово чули і чуємо, що сьогодні необхідно допомагати один одному. Найбільшу користь принесе передусім допомога у рамках сфери вашої діяльності. І наше завдання полягає у тому, щоб якомога краще розібратися з правовими питаннями, які турбують людей. Наша робота, окрім раніше озвученого, концентруватиметься на підготовці експертиз нормативно-правових актів, співпраці з міжнародними неурядовими організаціями, реалізаціі відновлення порушених прав людини внаслідок військової агресії та багато інших гострих питань, які будуть виникати у процесі роботи».

«Ідея створення Центру виникла у нас з огляду на те, що ми раптово потрапили в край незвичні умови. І Київ, і Харків зазнали величезного рівня потрясінь. І ми були змушені відійти від тих традиційних можливостей, якими ми до цих пір користувалися. Але це ніяк не вплинуло на нашу працездатність. Ужгород по-іншому, але також опинився в епіцентрі проблем. Адже саме до вас прибуває велика кількість людей, які  потребують правової допомоги. Я знаю, що викладацький колектив факультету почав займатись цим з перших днів повномасштабного російського вторгнення. Зараз ми консолідували свої зусилля і будемо надавати допомогу разом» – наголосила віцепрезидентка НАПрН України Наталія Кузнєцова.

Керівником «Центру правової підтримки осіб, постраждалих внаслідок військового вторгнення» став декан юридичного факультету УжНУ, професор Ярослав Лазур: «Сподіваюсь, що спільними зусиллями ми будемо систематизувати й розширювати тематику наших семінарів. І проводити їх з певною періодичністю з інших актуальних нині питань. Ми старатимемося робити все, що в наших силах, щоб допомагати суспільству, державі та давати професійну відповідь на ті виклики, які сьогодні постали перед нами. Дякую всім доповідачам, які висвітлять сьогодні аспекти нашого семінару. Маю надію, що вони стануть корисними для всіх слухачів – представників ОТГ, благодійних та волонтерських організацій, Військової адміністрації, які активно задіяні в процесі надання гуманітарної допомоги».

Зокрема, під час семінару прозвучали доповіді: «Правові засади надання гуманітарної допомоги в Україні» (доповідач – Ірина Яковець, головний науковий співробітник відділу дослідження проблем кримінального та кримінально-виконавчого права, Науково-дослідний інститут вивчення проблем злочинності НАПрН України); «Проблемні аспекти цільового використання гуманітарної допомоги та правові наслідки нецільового використання» (доповідач – Марія Менджул, заступник декана юридичного факультету з наукової роботи ДВНЗ «УжНУ».

           

Ганна Фельцан,
       Інформаційно-видавничий центр

Категорії: