Факультет міжнародних економічних відносин УжНУ відзначає 25-ти річчя
У вівторок, 18 квітня, у залі засідань Вченої ради УжНУ відбулись урочисті заходи до 25-ої річниці від дня заснування факультету міжнародних економічних відносин УжНУ. З нагоди свята факультет організував Міжнародну наукову конференцію “Міжнародне співтовариство та Україна в сучасних глобальних цивілізаційних процесах: актуальні економічні, політико-правові, безпекові та соціально-економічні аспекти”.
До заходу долучились: ректор УжНУ проф. Володимир Смоланка, голова Закарпатської обласної ради Володимир Чубірко, заступник голови Закарпатської ОВА Василь Іванчо, міський голова Ужгорода Богдан Андріїв, голова асоціації міст-побратимів Корваліс-Ужгород Пітер Бобер та інші почесні гості.
Відкрив захід ректор УжНУ проф. Володимир Смоланка: “Мені надзвичайно приємно бути присутнім на такій чудовій події – відзначенні 25-ти ліття факультету міжнародних економічних відносин. Це один з найкращих підрозділів університету. Для успiшностi факультету потрібно багато складових, серед яких чільне місце займає потужний кадровий потенціал, який, безперечно, ваш факультет має. За кожним викладачем стоїть історія його насиченого професійного життя – студентів на факультеті МЕВ готують колишні дипломати, працівники консульств і посольств, засновники бізнес-проєктів. Тобто ті люди, які можуть своєю практичною діяльністю підтвердити освітньо-наукову базу, яку викладають здобувачам освіти. Також ваш факультет приємно вражає своєю науковою роботою, міжнародною співпрацею та матеріально-технічною базою. Окремо варто згадати ваших студентів. Кожного року вас обирають абітурієнти з високим рівнем знань, які провівши студентські часи у стінах вашого факультету, досягають значних успіхів у професійному житті”.
Про історію становлення факультету та сьогоднішні дні розповів декан факультету, проф. Микола Палінчак: “Факультет бере свій початок з у 1998 р., коли було відкрито Філію Інституту міжнародних відносин КНУ ім.Т.Г.Шевченка. Велика заслуга у його становленні належить його засновнику, першому декану, науковому консультанту Верховної Ради України Івану Вайнагію. У 2003 р. факультет увійшов у структуру УжНУ, а у 2005 році відбулось моє призначення на посаду декана факультету. Це дає мені змогу проаналізувати пройдений шлях та визначати плани на майбутнє.Сьогодні у структурі нашого факультету 4 кафедри та 3 науково-дослідні інститути. Факультет здійснює підготовку за 10-тьма освітніми програми на 3-ох рівнях освіти. У нас здобувають освіту 570 студентів бакалаврського та магістерського рівнів та 75 аспірантів. З 2005 на факультеті навчаються іноземці українською мовою, а з 2019 року іноземні студенти отримали змогу навчатись англійською мовою. Факультет значно посилив свої позиції після входження до його структури кафедри прикладної лінгвістики у 2017 році. Сьогодні факультет є одним з провідних підрозділів нашого вишу. З 50-ти штатних працівників 10 є докторами наук, професорами та 20 доцентами. Приємно, що на факультеті працюють практики, які мають досвід роботи в дипломатичних установах, органах державної влади, успішних бізнес-проєктах. Також я радий відзначити, що наш колектив складається на 25% з наших випускників. Факультет має чудові здобутки і в науковій роботі – про це свідчать кількість захищених дисертацій, результати конкурсів, високий рейтинг наших викладачів, кількість статей у журналах з індексом Scopus та Web of science, кількість проведених конференцій, круглих столів та наявність 3-ох фахових журналів.
З вітальним словом виступив голова Закарпатської обласної ради Володимир Чубірко: “Я добре пам'ятаю ті дні, коли створення факультету МЕВ було тільки в планах і точились дискусії, чи потрібний такий підрозділ Закарпаттю, Україні. Адже в той час європейський вектор розвитку нашої країни ще не був пріоритетним. Але факультет відбувся. Цей підрозділ вишу досяг за ці роки значних успіхів й кращі міжнародники працюють у його стінах. І що важливо, можуть навчати у практичній площині також. Сьогодні факультет потрібний як ніколи, адже Україна прямує до євроінтеграції й Закарпаття повинно стати “мостом” між ЄС та рештою нашої нашої країни. І ми маємо всі підвалини, щоб цього досягти – економічні зв’язки, родинні зв’язки, транскордонні програми, розвинену академічну мобільність між вишами. Тож дякую сьогодні кожному, хто працює на благо факультету. Двадцять п’ять – це початок молодого життя, рухаймося далі”.
Взяти участь в міжнародній конференції приїхав друг УжНУ, голова асоціації міст-побратимів Корваліс-Ужгород Пітер Бобер: “Передаю вітання з Корвалісу керівництву університету, факультету, представникам місцевої ради з нагоди особливого свята. Висловлюю подяку декану факультету МЕВ, студентам та викладачам. Нам дуже приємно, що в такі важкі часи вторгнення РФ ми можемо підтримати українців. Хочу відзначити роль УжНУ у волонтерській діяльності. Вражає, наскільки легко й швидко виш адаптувався до ситуації і взяв на себе чимало роботи щодо допомоги співвітчизникам, які тікали з гарячих точок. Особливо хочу відзначити поселення ВПО у своїх гуртожитках. Місто, яке я представляю, вже 30 років дружить із м. Ужгород і наша колаборація дуже успішна й плідна. Ми й надалі будемо допомогти нашому місту-побратиму. Наша громада зібрала близько 400 тис. дол допомоги для України. Корваліс підтримує Ужгород та Україну, США підтримує Ужгород та Україну, весь світ підтримує Ужгород та Україну, Слава Україні!”
З нагоди особливої дати працівникам факультету міжнародних економічних відносин УжНУ були вручені подяки та грамоти від Закарпатської обласної ради, Закарпатської ОВА, від Ужгородської міської ради, ректорату та факультету. Миколу Палінчака нагородили спільною відзнакою облради і ОВА – нагрудним знаком «За розвиток Закарпаття». Також з онлайн-вітаннями виступили випускники факультету, які досягли значних успіхів у професійному житті: Ростислав Палагусинець, заступник відділу Управління забезпечення міжпарламентських зв'язків Апарату Верховної ради України, Артем Макаров, консул України в Кенії та Ігор Ільтьо, завідувач відділу Служби Державного Протоколу та Церемоніалу Офісу Президента України. У середу, 19 квітня, заходи з нагоди 25-ти річчя факультету міжнародних економічних відносин УжНУ продовжаться.
Ганна Фельцан,
Інформаційно-видавничий центр