День економіста: життя економічного факультету
Економічний факультет Ужгородського національного університету славиться підготовкою висококваліфікованих фахівців, які користуються попитом на ринку праці.З нагоди професійного свята – Дня економіста, який в Україні відзначають 12 жовтня, дізнаємося більше про роботу та життя факультету від його декана, доктора економічних наук Віталія Сержанова.
- Як заснувався факультет ?
Історія економічного факультету починається з 1963 року, коли було створено загальнонауковий факультет в Ужгородському національному університеті і одним з його підрозділів був економічний. Його фундатором був, на жаль, на сьогодні покійний, відомий в Закарпатті, в Україні та за її межами – Іван Михайлович Мешко, доктор наук, професор. Іван Михайлович зробив, напевно, найбільше для становлення і розвитку економічного факультету. Перший декан – професор І. Мешко працював на факультеті до 90 років! І, зауважу вам, що ми просили його залишитися на довше, тому що в баченні розвитку і в своїх підходах, аналізі економіки міг дати фору багатьом молодим. Але, на жаль, професор відмовився, тому в 90 років вийшов на пенсію. Хоча, повірте, він би ще міг працювати і передавати свої знання молодим колегам і студентам. Це та людина з якою я, дякувати Богу, мав можливість спілкуватися і радитись, він був прикладом людяності, науковця, викладача, інтелігента. Потім майже чверть століття деканом був Василь Петрович Мікловда,. Паралельно також понад 30 років він був завідувачем кафедри і зараз досі працює у нас як професор кафедри економіки, підприємництва і торгівлі.
За час свого існування факультет зазнав багато різного роду змін, починаючи від географічного розміщення, - спочатку знаходився в приміщенні теперішнього біологічного факультету, з 1980 – в головному корпусі на вул. Університетській, пізніше з 1991 за адресою площа Народна 3, де зараз ректорат і вже з 2013 року ми тут, в новому корпусі, на вулиці Університетській, 14А. Ви, напевно, знайомі з гербом економічного факультету. Коли я був призначений в.о. декана у 2014 році я запропонував студентам висловити свої ідеї, щодо розробки герба факультету, було кілька пропозицій і ми обрали той варіант, який ви бачите на нашій сторінці.
- Яка структура факультету?
На факультеті всього три кафедри: фінансів і банківської справи; економіки, підприємництва та торгівлі; обліку і аудиту. Спеціальності, за якими готують фахівців на економічному факультеті, протягом десятиліть певною мірою змінюються. Деякі з них залишилися класичними, за якими ми готуємо спеціалістів ще з кінцями 80-х років, але з'явилися і нові.
Ми готуємо фахівців за наступними спеціальностями та освітніми програмами:
Спеціальність «Фінанси, банківська справа, страхування та біржова діяльність включає наступні освітні програми»:
- Фінанси і кредит;
- Митна справа та оціночна діяльності.
Спеціальність «Підприємництво та торгівля»:
- Логістика;
- Міжнародна комерція.
Спеціальність «Економіка»:
- Бізнес-економіка;
- Управління персоналом та економіка праці.
Спеціальність «Облік і оподаткування»:
- Облік, аудит і оподаткування.
За цими спеціальностями та освітніми програмами ми здійснюємо підготовку фахівців на рівні бакалаврату та на рівні магістратури.
Зауважу, що у 2016 році ми стали першими в університеті, хто запровадив освітні програми, тоді Міністерство освіти зробило таку новацію, я запропонував замість підготовки за спеціальностями фінанси та банківська справа – на спеціальності «Фінанси, банківська справа і страхування» започаткувати дві освітні програми: «Фінанси і кредит» – класичну для нас, а другу – «Митна справа і оціночна діяльність» - нову для нашого регіону, хоча надзвичайно важливу яку потребує ринок праці. У тому ж році я запропонував запровадити освітню програму «Логістика», яка також популярна серед наших абітурієнтів. У 2017 році ми створили освітню програму «Міжнародна комерція» і у 2018 «Управління персоналом та економіка праці».
Найбільшим попитом серед працедавців користуються наші студенти і випускники освітньої програми «Облік, аудит і оподаткування» Практично кожного тижня ми отримуємо запити на бухгалтерів. Починаючи з другого/третього курсів, наших студентів, які отримали базові знання та навички роботодавці забирають з великим задоволенням. Окрім цього у нас є PhD програма за спеціальністю «Економіка», тобто програма підготовки докторів філософії. Гарант – професор Вікторія Вікторівна Готра, яка дуже багато зробила для розвитку програми підготовки докторів філософії.
Отже, підсумовуючи, ми готуємо фахівців за трьома рівнями: бакалаври, магістри, доктори філософії.
Крім того, наш факультет активно розвиває міжнародну співпрацю, зокрема по програмі Erasmus+. Ми вже протягом шести років за кількістю академічних обмінів – перші в університеті, до обмінів долучаються як студенти, так і викладачі. Наші студенти проходили семестрове навчання в університетах Хорватії, Сербії, Румунії Литви. Переконаний цей список буде лише розширятись. Найбільшу доробку до цієї програми внесли я з моїм заступником по міжнародній діяльності, доцентом Володимиром Андришиним. Це місце, яке ми займаємо в академічному обміну, по суті, наша спільна робота на благо факультету і університету. На мою думку, науку, освіту та практичну діяльність важко розвивати, обмежуючись кордонами університету чи країни. Наука та вища освіта повинні бути інтернаціональними та глобалізованими, щоб студенти могли здобувати досвід в інших ВНЗ і краще готуватися до сучасних вимог ринку та майбутніх викликів в професії та житті. Ми повинні переймати те, що зможемо і використовувати це на практиці. Завдяки таким можливостям студенти бачать систему освіти в європейських університетах, навчаються там протягом семестру, здобувають знання, нові знайомства та враження. Причому, я зауважу, що такі обміни фінансуються за рахунок європейських фондів.
Також наш факультет – учасник проєкту «COOPERA», який спрямований на розробку програми дуальної освіти в Україні. Це пілотна програма в країні та функціонує в нас завдяки, активній роботі нашого доцента кафедри фінансів і банківської справи Тетяни Бутурлакіної, яка також є директором центру кар'єри УжНУ. Мета дуальної освіти полягає в поєднанні практичного та теоретичного досвіду, тобто коли студент одночасно працює та навчається за фахом. Підготовка відбувається безпосередньо в інтересах конкретної галузі, або ж конкретної компанії. Це дуже цікава пропозиція для студентів, я думаю, що ми будемо працювати над цим надалі та розвивати такі можливості.
- Які особливості навчання економістів?
Економіка, як ви знаєте, це прикладна наука, це вивчення господарства на різних рівнях – індивіда, підприємства, регіону, держави, світу. Для нас важливо підтримувати зв’язок з реальним сектором економіки та базами практики, які можна назвати працедавцями або, за англійською термінологією - «стейкголдерами». У нас чудово налагоджена співпраця з різними підприємствами, організаціями, банками, страховими компаніями, державними організаціями, приватними компаніями, фабриками і т. д. Перелік досить таки великий. Дякуємо керівникам, власникам, які завжди йдуть на зустріч, завжди раді бачити наших студентів, співпрацювати з нами, давати можливість студентам проходити практику. Також вони сприяють проведенню екскурсій для студенті. Керівники підприємств приходять до нас, розповідають про можливості працевлаштування, особливості ведення бізнесу в тій, чи іншій сфері та функціонування тих чи інших організацій державних інституцій. Це надзвичайно важливо, адже стимулює і показує нашим студентам, ким вони можуть бути, де можуть реалізувати себе у житті. Наші випускники працюють і за межами області, але переважна їх кількість все ж на Закарпатті.
Наша мета, звичайно, розвиватися надалі в різних сферах і в освіті, і в науці, і в міжнародній співпраці, і використовувати нові методи, використовувати можливості інтернаціоналізації.
- Яке життя Ваших студентів?
Студенти – це основа, так би мовити «кров» факультету. Контингенти здобувачів фаху економічного факультету останні роки постійно зростає, проте в історичній перспективі можна сказати, що з 2008/7 року динаміка мала негативний тренд, доходило навіть до того, що на перший курс протягом трьох років на стаціонар вступало 40 осіб. Але ми активно працювали та розвивали наш факультет в різних напрямках для того, щоб він був цікавим та для наших абітурієнтів, зокрема, щоб випускники легко знаходили собі роботу. Таким чином в останні роки спостерігаємо приріст серед вступників.
Студенти у нас не лише навчаються за стандартними програмами кожної спеціальності. Деякі з них, за власним бажанням, також займаються науковою діяльністю. На економічному факультеті діє студентське наукове товариство, яке очолює студентка третього курсу Аліна Ямкова. До складу цієї організації входять амбітні учасники, які мають бажання вести наукову діяльність в майбутньому. Отже, ми бачимо, що економічна наука й освіта в нашому університеті мають своє майбутнє на багато років вперед.
Ще одна складова студентства на економічному факультеті – культурне життя, дозвілля, спорт і т. д., ці аспекти у нас надзвичайно активні та організовуються, завдяки заступнику декана по виховній роботі, доценту Людмилі Сахарнацькій і студентському активу, зокрема «Дні здоров'я», «Вечори кіно», різні зібрання за інтересами, профорієнтаційні зустрічі, «Дні відкритих дверей», ярмарки вакансій і т. д. Нещодавно була зустріч з представниками Державної прикордонної служби, Державної митної служби.
Також у нас на факультеті активне студентське самоврядування. У нас є студентська рада і студентська профспілка(первинна профспілкова організація). Їх представники є членами нашої вченої ради, зібрання трудового колективу. Ми прислуховуємося до їхніх порад, тому що бачення молоді надзвичайно важливе. Важливо усвідомлювати, що найбільш активний і прогресивний прошарок населення – це студенти. Ми з колегами прислуховуємося до думки нашого студентства і враховуємо її.
Окрім академічної частини дуже стараємося багато працювати зі студентами і підтримувати їх. На навчання проводиться зустріч психолога зі студентами-першокурсниками для соціально-психологічної адаптації, внутрішньої інтеграції груп студентів-першокурсників й подальшої інтеграції цих груп зі студентським оточенням загалом; перебудови сформованих соціальних навичок і звичок; перехід до самостійного життя, специфіки вищої школи.. Менеджмент факультету – декан, заступники декана: Вікторія Вікторівна Готра, Людмила Іванівна Сахарнацька, Андрій Олександрович Шуліко, Володимир Павлович Андришин і весь колектив факультету працюють так, щоб наш факультет не просто виконував функції освіти і паралельного наукових розробок, а і також робимо все для того, аби студентам було цікаво навчатися, щоб, наскільки знову ж таки, це можливо в умовах війни, вони були активними, щоб економічний був факультетом, який динамічно розвивається, знаходить нові можливості, шляхи розвитку та нові напрямки. Це дуже важливо, тому робимо все, що в змозі в умовах сьогодення для цього.
Наш факультет робить усе можливе в умовах війни для дозвілля та культурного розвитку наших студентів. Ми дякуємо армії України, всьому сектору оборони, за те, що ми маємо можливість навчитися очно в аудиторіях. Це дуже важливо і студенти про це завжди пам'ятають, ми - викладачі на цьому наголошуємо. Кожен день повинні пам'ятати про наших хлопців, дівчат, жінок, чоловіків, які поклали життя на вівтар незалежності України, про наших воїнів які боронять Україну, щоб ми могли дихати і жити навчатись і працювати.
- Де працевлаштовуються Ваші випускники?
У нас є багато партнерів, з якими ми давно працюємо це і виробничі підприємства, фабрики, торгівельні компанії, банки, страхові компанії, державні структури в різних сферах дотичні до наших спеціальностей. Значна кількість випускників факультету започатковують свій власний бізнес.
Сьогодні ми можемо спостерігати дефіцит підготовлених кадрів. Багато наших студентів вже працюють починаючи з 3 курсу, на четвертому вже, напевно, переважна більшість. Ми підтримуємо цю практику та пропонуємо можливість навчатися за індивідуальним графіком, щоби вони могли поєднувати роботу з навчанням.
Факультет активно сприяє не тільки теоретичній та практичній обізнаності своїх студентів, але й дбає про їх дозвілля та робить великий внесок у життя всього університету. Дякуємо та вітаємо усіх економістів з їх професійним святом!
Валерія Мельник,
Інформаційно-видавничий центр.